آبشار لاتون

آبشار لاتون

آیا می دانید آبشار لاتون کجاست؟تاکنون نام این آبشار را شنیده‌ اید؟ آیا با موقعیت جغرافیایی و زیبایی های آن آشنایی دارید؟ اگر سفر به آبشار لاتون را تجربه نکرده اید و از وجود چنین آبشار زیبایی در کشور ما بی خبر هستید، بهتر است بدانید که لاتون یکی از جذاب ترین آبشارهای کشورمان است که در استان گیلان واقع شده است.

به طوری که در سفر به گیلان با یکی از وسیع ترین، بلند ترین و در عین حال خطرناک ترین آبشارها مواجه می شوید که هیچ چیزی از زیبایی و جاذبه های طبیعی کم ندارد. لاتون بلندترین آبشار کشورمان است و سفر به آبشار لاتون قطعا یکی از سفرهای جذاب و منحصر به فرد خواهد بود. ما در این مقاله به بررسی و معرفی آبشار لاتون، موقعیت جغرافیایی آن، بررسی برخی لوازم ضروری سفر به آبشار لاتون مانند خرید زیرانداز جاجیمی، خرید زیرانداز حصیری و غیره از فروشگاه ویرا حصیر می پردازیم.

راهنمای سفر به آبشار لاتون

پیش از آن که سفر به آبشار لاتون را تجربه کنید آشنایی با موقعیت جغرافیایی این مکان ضروری است تا بتوانید سفری به یاد ماندنی را تجربه کنید. لاتون لقب بزرگ ترین و مرتفع ترین آبشار ایران را گرفته که البته در عین حال یکی از خطرناک ترین آن ها نیز می باشد. استان گیلان آبشارهای بسیار زیاد و جذابی دارد، اما سفر به آبشار لاتون قطعا یکی از خاص ترین و ویژه ترین آن ها می باشد. ارتفاع آبشار ۱۰۵ متر است و در روستای کوته کومه واقع در شهر لوندویل می باشد.

این آبشار جذاب و زیبا گزینه مناسبی برای افراد ماجراجو و طبیعت گرد است که به دنبال شگفتی های طبیعی می باشند. آبشار لاتون را می توان به عنوان یکی از شاهکارها و شگفتی هایی دانست که در دل صخره و کوه ها و در یک مسیر صعب العبور واقع شده است. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به کمپین و دورهمی اهمیت زیادی می دهید، انتخاب آبشار لاتون یکی از بهترین گزینه ها است. این آبشار زیبا و پر آوازه در هر فصلی از سال چهره خاص و متفاوتی به خود می گیرد و میزان آبی که از آن سرازیر می شود نیز در هر فصل کاملاً متفاوت است. البته در هیچ فصلی از سال آبشار بدون آب نخواهید دید.

در کنار آبشار کلبه ای است که از ۲۵ سال قبل این کلبه پذیرای مهمانان آبشار است. با حدود ۱۰ متر فاصله از لاتون آبشار دیگری را خواهید دید که ۶۰ متر ارتفاع دارد و البته پرآب ترین و عریض تر از آبشار لاتون می باشد. سه آبشار دیگر با ارتفاع حدود ۱۰ متر و ۳ حوضچه طبیعی دیگر در محوطه آبشار لاتون وجود دارند.

آبشار لاتون
آبشار لاتون بلندترین آبشار گیلان است.

موقعیت جغرافیایی آبشار لاتون

برای سفر به آبشار لاتون باید به غرب گیلان بروید. پس از رسیدن به شهر آستارا و ادامه مسیر تا حدود ۱۵ کیلومتر، به سمت ضلع جنوب غربی به شهر لوندویل خواهد رسید. آبشار لاتون در همین شهرستان و در روستای کوته کومه واقع شده است.

آبشار لاتون از شهر لوندویل آغاز و از دامنه های ضلع شرقی کوه های اسپیناس سرچشمه می گیرد. پس از آن که آبشار از لوندویل و کوته کومه عبور کرد در نهایت به دریای خزر می ریزد، پس مسیر رسیدن به آن نیز از شهر لوندویل شروع می شود. یعنی از شهر لوندویل شما از طریق یک جاده آسفالت به روستای کوته کومه می روید که حدود ۱۵ دقیقه راه است، بعد از رسیدن به روستا یک پیاده روی تقریبا طولانی خواهید داشت که تقریبا ۴ ساعت زمان نیاز دارید. البته این دوری راه را طبیعت زیبا و بکر منطقه کوته کومه برای شما جذاب و قابل تحمل خواهد کرد.

عبور از دل جنگل هایی که سرشار از درختان سر به فلک کشیده و انبوه سیب وحشی، گلابی وحشی، آلو، فندوق و ازگیل است قطعاً شما را به وجد خواهد آورد. این مسیر پیاده روی حدود ۶ کیلومتر است و کم کم با عبور از این مسیر تا ارتفاع ۷۵۰ متری خواهید رفت. مسیری که به آبشار می رسید در ابتدا از دامنه های کوهستان شروع می شود، این مسیر کاملا با انبوه درختان جنگلی احاطه شده است، پس از این که این مسیر را طی کردید، وارد منطقه کوهستانی و سپس وارد مراتع آن می شوید. در این مسیر یک روستای متروکه و خالی از سکنه به نام آسیو شوان را نیز خواهید دید. در فاصله ۵۰۰ متری از آبشار صدای شر شر آب و شگفتی های آبشار خودنمایی می کند.

مسیر رسیدن به آبشار از دریاچه سوها

آبشار از کوه های اسپیناس سرچشمه می گیرد که از زیبایی های دیدنی و جذاب شهر آستارا محسوب می شود. ارتفاع کوه ۲۱۰۵ متر است و مسیری که شما جهت رسیدن به آبشار لاتون را طی خواهید کرد. در واقع پدیده های طبیعی جذاب و شگفت انگیزی را می‌ بینید. مانند سنگ و صخره، کوهستان های مرتفع، درختان میوه و جنگلی، حیوانات وحشی مختلف مانند گرگ و گراز، حیوانات اهلی، آبشارها و چشمه های بزرگ و کوچک که قطعاً دیدن آن ها لذتی وافر دارد و خستگی راه را از شما می‌ گیرد.

یک چشمه آب گرم در روستای کوته کومه است که در آن می توانید استحمام کنید. مسیر دیگر به آبشار لاتون  از سمت شهر اردبیل می باشد. آبشار در واقع در ضلع غربی استان گیلان واقع شده و یک مرز مشترک با استان اردبیل دارد. برای رسیدن از این مسیر به آبشار باید حدود ۵۰ کیلومتر را از اردبیل به سمت شرق و تا نزدیکی‌ های شهر نمین و سپس روستای سوها سپری کنید. در روستای سوها دریاچه وجود دارد که به همین نام است، یعنی در مسیر حرکت به آبشار می توانید این دریاچه زیبا را نیز ببینید.

پس از عبور از دریاچه و فاصله اندکی از آن به ییلاقات لاتون نمی رسید و پس از آن که این ییلاقات را پشت سر گذاشتید به روستای کوته کومه و سپس آبشار لاتون خواهید رسید. پوشش گیاهی منطقه بی‌ نظیر است، تصاویر شگفت انگیز و آب و هوای معتدل آن جا یکی از بی‌ نظیرترین دیدنی های استان گیلان است.  در مسیر آبشار نیز گله های اسب و گوسفند، جنگل، کوهستان، دریاچه سوها و غیره را می بینید.

زمان مناسب جهت رفتن به آبشار لاتون

 دیدن آبشار لاتون در هر فصلی از سال امکان پذیر است که قطعاً در هر فصلی زیبایی های خاص و منحصر به فرد خودش را دارد. همه ما می‌ دانیم که استان گیلان و دیگر شهرهای شمالی کشورمان همواره با ریزش برف و باران در بیش تر فصول سال همراه است. به همین دلیل فصل هایی مانند زمستان قطعاً زمان خوبی برای سفر به آبشار لاتون نیست. برای آن که منطقه لاتون و حوالی آبشار لاتون آب و هوای گرم و مرطوب دارد. اواخر فصل زمستان و هم چنین اوایل فصل بهار زمان مناسبی برای این سفر خواهد بود. چون شرجی بودن هوای منطقه به حداقل می رسد.

بهار نیز فصل خوبی جهت سفر به آبشار لاتون است که می توانید از هوای معتدل و خنک آن جا استفاده کنید. رفتن به لاتون در فصلی مانند تابستان کمی خسته کننده خواهد بود. چون اوج گرما و رطوبت در این منطقه را تجربه می کنید.در تابستان یک مزیت نیز دارد و آن هم این است که می توانید آب تنی در چشمه ها را تجربه کنید. فصل پاییز زیبایی های بی حد و حصر و رنگارنگ درختان را خواهید دید. دیدن این مناظر در کنار صدای شرشر آب هر بیننده را به وجد می آورد.

نقاط دیدنی و جذاب آبشار لاتون

آبشار لاتون به خودی خود برای ماجراجویان جذاب و دیدنی خواهد بود. اگر زیبایی های اطراف آن را نیز به آن اضافه کنیم لذت آن صد چندان خواهد شد. برای اقامت کردن در منطقه لاتون گزینه های خوب و مناسبی را دارید .یعنی پس از یک روز بازدید از آبشار و مناطق اطراف آن به راحتی می توانید به شهر آستارا برگردید و در هتل های این شهر استراحت کنید.

اما اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که ماندن و استراحت در دل جنگل ها و مکان‌ هایی مانند منطقه لاتون را دوست دارید کلبه ای که در نزدیکی آبشار وجود دارد اقامت شما را تضمین می کند. در این کلبه امکانات اقامتی و تغذیه نیز برای شما وجود دارد. در ادامه مسیر و در فاصله حدود ۸۰۰ متری از آبشار، قهوه خانه نیز وجود دارد. اگر به فکر اجاره کردن یک اتاق و هتل لوکس نیز هستید هتل چهار ستاره آستارا با نام هتل اسپیناس بهترین لحظات را برای شما به ارمغان می آورد. محوطه بی نظیر و شیک هتل لحظات خوشی را برای تان رقم خواهد زد.

لوازم ضروری و مورد نیاز جهت سفر به آبشار لاتون

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که ماندن و اتراق کردن در دل طبیعت و مکان‌ هایی مانند منطقه لاتون را دوست دارید، به شما این مژده را می دهیم که این منطقه گزینه بسیار خوبی است. اما قطعاً برای این کار باید برخی لوازم و تجهیزات ضروری را به همراه داشته باشید. مثلاً برای پیاده روی طولانی که پیش روی شما است، وسایلی مانند کوله پشتی، جعبه کمک های اولیه، آب آشامیدنی، مقداری غذا، تلفن همراه، کفش کوهنوردی، چراغ قوه، لباس های مناسب، کفش مناسب و وسایل مورد نیاز جهت پخت و پز را نیاز دارید.

پس از رسیدن به روستای کوته کومه و آبشار لاتون باید برخی لوازم و تجهیزات لازم جهت اقامت در آن جان را داشته باشید. در این صورت شما قطعاً به وسایلی مانند چادر مسافرتی، زیرانداز جاجیمی یا زیرانداز حصیری، وسایلی مانند پتو و مواردی از این قبیل نیاز خواهید داشت .برای تهیه هر کدام از این وسایل مانند خرید زیرانداز جاجیمی، خرید زیرانداز حصیری یا انواع چادرهای مسافرتی به فروشگاه ویرا حصیر مراجعه کنید. فروشگاه ویرا حصیر تامین‌ کننده انواع لوازم ضروری سفر مانند زیراندازهای جاجیمی و زیراندازهای حصیری، انواع چادرهای مسافرتی در ابعاد مختلف، میز تاشو مسافرتی، صندلی تاشو مسافرتی و غیره می باشد. یعنی شما با مراجعه به فروشگاه ویرا حصیر از خرید کردن از دیگر فروشگاه ها بی‌ نیاز خواهید بود.

چند نکته مهم برای سفر با آبشار لاتون

حال که انتخاب خود را کرده اید و قصد سفر به آبشار لاتون را دارید، ما شما را به دیدن بزرگ ترین و مرتفع ترین آبشار کشورمان دعوت کرده ایم. و شما باید طولانی بودن راه را تحمل کنید. علاوه بر آن اطراف آبشار امکاناتی مانند هتل یا مغازه، سوپرمارکت یا هر فروشگاه دیگری ندارد، چون یک منطقه کاملا طبیعی می باشد. پس سعی کنید وسایل مورد نیاز و اولیه و البته مقدار خوراکی با خود به همراه ببرید.

در این مسیر شما قلعه اسپیناس و قلعه لاتون را خواهید دید. مکان های دیگری مانند دریاچه سوها و دیگر آبشارهای لاتون جزو مناطقی هستند که شما در این سفر خواهید دید. علاوه بر لوازم ضروری و مقداری خوراکی، کیسه زباله نیز داشته باشید. در این صورت از آلودگی محیط زیبای آبشار پیشگیری کرده‌ اید.

نکته دیگر این است که در طبیعت بکر و زیبای آبشار لاتون حیوانات وحشی مانند گراز و گرگ نیز وجود دارد. پس اگر قصد ماندن در طول شب را دارید، حتما این موضوع را مدنظر قرار دهید. اگر قصد روشن کردن آتش در آن حوالی را دارید، حتما پس از آن که قصد بازگشت داشتید آتش را خاموش کنید. تا از صدمات احتمالی به طبیعت زیبای لاتون پیشگیری کرده باشید. رعایت این نکات ایمنی موجب می‌شود که مسافران دیگر نیز از دیدن جاذبه‌ های آبشار لاتون لذت ببرند. و نسل های آینده نیز بتوانند از چنین مکان هایی استفاده لازم را ببرند.

طبیعت بکر
سفر به طبیعت یکی از تفریح های مفرح برای هر فرد است

نتیجه گیری

همه ما انسان ها برای آن که لحظات خوبی را سپری کنیم، به فکر مسافرت ها مانند سفر به آبشار لاتون می‌ افتیم. قطعا این سفر تا ساعاتی خستگی های روزانه و دغدغه های زندگی شهری را از ذهن ما دور می کند. اما اگر تجهیزات مختلف را به همراه داشته باشیم، قطعا این سفر، سفری به یاد ماندنی خواهد بود. ویرا حصیر تامین کننده انواع و اقسام لوازم سفر است تا این لحظات خوش را برای شما رقم بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X