روستای خماط و طبیعت آن

روستای خماط

روستای خماط و شرایط آن

روستای خماط یک روستای بی نظیر در یک منطقه خاص از کشور است. اکنون که عزم سفر به روستای خماط دارید قطعاً به بهشتی ترین منطقه کشور پا می‌گذارید. طبیعت گردی و روستا گردی جزو سفرهای خاطره انگیز و به دور از دغدغه های زندگی می باشد. همچنین شما به دور از شلوغی های یک شهر و آلودگی های آب در یک منطقه با آب و هوای مطلوب و خاص تفریح می کنید.

نکات سفر

برای سفر نکات زیادی هستند که از طرف مسافرین بایستی رعایت شود. یکی از مهمترین آنها به همراه بردن بسته کمک های اولیه است. در این بسته محصولات مورد نیاز نظیر آسپرین، پماد آنتی باکتریال، مسکن، کرم ضد آفتاب و غیره جای می گیرد. در مواقع ضروری این بسته کمک زیادی برای شما خواهد بود. همچنین بسیاری از افراد قبل از مسافرت استراحت کافی ندارند و از این رو حین تفریح بسیار خسته بوده و از سفر خود لذت نمی‌برند.

حتی برخی نیز گوشی موبایل یا لپ تاپ خود را شارژ نمی کنند در نتیجه حین سفر با مشکل مواجه خواهند شد. می‌توانید حتی یک باتری اضافه به عنوان منبع تغذیه به همراه خود داشته باشید. برای سفر به مناطق سردسیر نیز به همراه بردن لباس های گرم و به مناطق گرمسیر همراه داشتن لباس های نخی و خنک الزامی است. بسیاری از جاذبه های تاریخی در هر منطقه ای ساعات خاصی برای بازدید دارد. میتوانید قبل از ورود به آن منطقه حتماً ساعت باز و بسته بودن آنها را چک کنید، در این صورت معطل نمی شوید. ممکن است اقامتگاه شما با هر یک از این جاذبه‌های تاریخی و یا حتی در مناطق حفاظت شده طبیعی دور باشد، در نتیجه اگر از قبل باز بودن ساعت کاری یک محیطی را چک نکرده باشید مجبور هستید تا مسیر طولانی طی کنید.

روستای خماط
روستای زیبای خماط در 30 کیلومتری شهر شوش قرار دارد.

راهنمای سفر به روستای خماط

خماط یکی از روستاهای بی نظیر است که برای طبیعت گردی انتخاب مناسبی خواهد بود. سفر به روستای خماط برای تماشای جاذبه های تاریخی با قدمت بسیار زیاد و جاذبه های طبیعی بسیار ارزشمند است. این روستای خوش آب و هوا در شهرستان شوش و استان خوزستان قرار دارد. خماط در ۴۰ کیلومتری شوش و ۱۲۲ کیلومتری اهواز است. نامگذاری روستای خماط مربوط به صد سال پیش می‌باشد که به سبب حاصلخیزی خاک و دامپروری یکی از بزرگان شیخ عرب آن را نامگذاری کرد. این روستا به عنوان یکی از نقاط عرب نشین است که غذاهای محلی با تنوع بسیار زیاد آن نظیر حمیسه، خوراک ماهی، افتر، دبس و دهن حر هستند. همچنین آداب و رسوم بسیار خاصی در این منطقه وجود دارد. رسم قهوه خوری به عنوان یکی از آداب و رسوم و فرهنگ های مردم روستای خماط می باشد.

درواقع اهالی روستا از مهمانان خود با قهوه پذیرایی می‌کنند. حصیربافی و کیپو بافی به عنوان هنرهای بی نظیر زنان و دختران این دیار است. حال اینکه جاذبه های زیادی نیز در این منطقه وجود دارد. اما بد نیست بدانید شرایط اقلیمی خماط گرم و نیمه مرطوب است. فصل تابستان را به دلیل گرمای شدید بهتر است این منطقه را برای سفر انتخاب نکنید. فروردین اردیبهشت بهترین زمان برای لذت از جاذبه های روستای خماط است.

حتی می توانید در پاییز هزار رنگ نیز به این روستای بی نظیر و پر از جاذبه قدم بگذارید. بازی های محلی زیادی نیز در این روستا نظیر تون، اسبدوانی و امحچیم وجود دارد. اما می توانید از سوغاتی های محبوب آنها نظیر لبنیات، کنجد و نان محلی به عنوان سوغات این منطقه همراه خود بیاورید. به طور کلی مردم این روستا مهمان‌نواز هستند. از زیبایی های آن ها نیز موسیقی های محلی خواهد بود.

شگفتی عجیب با نام چغازنبیل

چغازنبیل به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی بسیار مشهور روستای خماط و شهرستان شوش است. این عمارت به عنوان اثر مذهبی در کشور می‌باشد که نمونه آن در کشور نیست. زیگورات چغازنبیل ۱۲۵۰ سال پیش از میلاد مسیح ساخته شد. تمامی مسافران شهر شوش برای بازدید این اثر تاریخی به روستای خماط سفر می کنند. شوش به عنوان قدیمی ترین مناطق کشور است که آثار تاریخی زیاد با قدمت های فراوان در آن است. در واقع چغازنبیل به عنوان اولین آثار تاریخی کشور در یونسکو به ثبت رسید. این عمارت ۵ طبقه با هزاران خشت و آجر و با معماری فوق العاده زیبایی  است. چغازنبیل روی یک تپه بزرگی قرار دارد که همین مسئله باعث زیباتر شدن و مرتفع شدن آن میشود. هم اکنون کاوشگران و حتی گردشگران زیادی از کشورهای خارجی نیز جهت تماشای این قلعه به این منطقه از کشور سفر می کنند.

چغازنبیل یک نام آشنا برای تمامی مردم ایران و تاریخ شناسان جهان است. حال اینکه این عمارت را با آجرهایی با سنگ لاجورد لعاب شده ساخته اند و به همین سبب استحکام بسیار زیادی دارد. البته شکل طراحی و معماری این عمارت بسیار خاص است. در گذشته قبل از کشف چغازنبیل تنها شاهد یک تپه بزرگ بودیم. چغازنبیل به دستور اونتاشگال ساخته شد که در سال ۱۲۵۰ دستور ساخت آن را داده‌اند. این عمارت خود از قسمت های بسیار مختلفی تشکیل می‌شود که بیشتر برای عبادتگاه مردم آن زبان بود. البته ساخت این عمارت ۲ مرحله و مرحله اول آن روی یک سکوی بزرگ با طول ۳۰۵ متر و با یک حیاط مرکزی صورت گرفت. اما در مرحله دوم قسمت رواق، اتاق ها و همچنین حیاط مرکزی ساخته شد. برای سفر به روستای خماط شاهد عظمت و زیبایی این قلعه هستید.

نزدیکترین جاذبه های باشکوه به روستای خماط

موزه هفت تپه از جاذبه های باشکوه شوش است. هنگام سفر به روستای خماط پس از لذت از زیگورات چغازنبیل می‌توانید موزه هفت تپه را نیز ببینید. این موزه در ۱۵ کیلومتری جنوب شوش است و همچنین آثار ارزشمندی چون ظروف سفالی، مجسمه‌هایی سفال و فلز، آرامگاه، مبعد، گورهای دسته جمعی و غیره در اینجا کشف شده اند. البته تمامی این آثار به دست آمده در همین موزه هستند. این منطقه قدمت بسیار زیادی دارد. مورخان بر این باورند و با بررسی آثار کشف شده که قدمت این منطقه به ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می رسد. البته که شهر شوش خود به عنوان تاریخی ترین و قدیمی ترین شهرهای کشور و جهان است. پس با این حساب آثار تاریخی بسیار زیاد با قدمت زیاد در آن کشف شده‌اند.

قلعه شوش یکی دیگر از قلعه های بسیار باشکوه و تاریخی این منطقه است. این قلعه با نام متروپل نیز شناخته می‌شود. در واقع معماری و طراحی آن متعلق به قرن وسطا و به شکل ذوزنقه ای است. قلعه شوش در بلندی تپه و در محوطه باستانی شوش قرار دارد. این قلعه متعلق به دوران قاجار است اما شکل طراحی آن مربوط به معماری قرون وسطا می باشد. به طور کلی این قلعه در سال ۱۸۹۷ توسط شخص فرانسوی برای سکونت باستان شناسان احداث گردید: اما امروزه از این قلعه برای نگهداری آثار باستانی استفاده می کنند. لازم به ذکر است که آکروپل به عنوان یک موزه نگهداری آثار باستانی است و باستان شناسان در این قلعه به تحقیق روی آثار باستانی می پردازند تا به قدمت و ارزش آنها پی ببرند. از جذاب ترین دیدنی های شوش و نزدیکی روستای همین قلعه باشکوه می باشد.

اما زیبایی قلعه به حفظ بافت کهن آن است.

تاریخی ترین آثار به جای مانده در قلب شوش

ایوان کرخه یکی از بزرگترین شهرهای دفع شده زمان ساسانی است. این ایوان متعلق به امپراطوری ساسانی امروزه بخش های زیادی از آن در عمق زمین دفن شده اند و به همین سبب آن را با نام شهر دفن شده مینامند. این ایوان در ۲۵ کیلومتری شمال غرب شوش قرار دارد. ایوان کرخه به دستور شاپور دوم ساسانی احداث شد. در واقع قدمت ایوان متعلق به سال ۳۰۹ تا ۳۷۹ پس از میلاد مسیح میباشد. بسیاری از باستان شناسان این منطقه را با نام کردشاپور می شناسند. در واقع به معنی شهری که شاپور آن را ساخته شهرت دارد. هم اکنون قسمت های کمی از این ایوان برای بازدید مسافران مانده است. اما هنوز هم با وجود قسمت های کمی از این شهر مدفون شده زیبایی و هوش از سر میپراند.

برای سفر به روستای خماط یکی از تاریخی‌ترین جاذبه هایی که جلب توجه می کند کاخ آپادانا است. این کاخ در یک منطقه باستان شناسی با محوطه بسیار وسیعی می‌باشد. البته بناها و سازه های بسیار زیادی با معماری های متنوع از دوران مختلف در این منطقه وجود دارد. کاخ آپادانا به عنوان معروف ترین و باشکوه ترین کاخ های کشور و شوش است. این کاخ متعلق به دوران باستان شهرت جهانی دارد.

در زمان هخامنشیان داریوش بزرگ دستور ساخت این کاخ را داده است. در واقع قدمت کاخ به ۵۲۱ تا ۵۱۵ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. هم اکنون تنها بقایایی از این کاخ به جای مانده اند که آنها را در موزه های مختلف جهان نگهداری می کنند. دلیل اهمیت آثار به جای مانده از این کاخ و منطقه باستانی شوش به سبب قدمت فوق‌العاده زیاد آن است چرا که هنر معماری هزاران سال قبل را به رخ می کشد.

لوازم ضروری سفر به روستای خماط

تشک مسافرتی به عنوان یکی از بهترین ملزومات سفر به روستای خماط است. امروزه در لیست لوازم ضروری تجهیزات بسیار زیادی قرار دارد. تشکهای سفری نیز به عنوان یکی از همین لوازم هستند. تشک ها برای راحتی شما مسافران عزیز در سفر طراحی شده‌اند. به طور کلی تشک به عنوان یکی از محصولات راحتی است که حتی از دیرباز تاکنون برای راحتی و خوابیدن از آن استفاده می کنند.

چه بسا اینکه بسیاری از افراد بدون تشک خواب راحتی ندارند. اما این تشک ها با وزن بسیار سبک به تولید می‌رسند. البته می توانید آنها را در ابعاد بسیار کوچکی تا کنید و در داخل ساک‌های مخصوص قرار دهید. قطعا در این صورت با توجه به کم حجم شدن تشک جابجایی آنها نیز به راحتی امکان پذیر خواهد بود. با بهره گیری از تکنولوژی روز این تشک با وزن استاندارد تری طراحی شده‌اند که بتوان به راحتی آنها را جابجا کرد.

تشک های مسافرتی را با نام تشک های سفری نیز می شناسد که از جنس اسفنج و الیاف هستند. دلیل سبک بودن تشک های مسافرتی به سبب به کارگیری الیاف سبک و اسفنج در آنها می‌باشد. تشک های سفری در مقایسه با مدل های سنتی وزن بسیار سبکی داشته و حتی فضای بسیار کمی را نیز اشغال می کنند. برای سفر به هر منطقه می‌توانید این تشک ها را تهیه و یا حتی برای استفاده از آن‌ها راحتی خواب را برای آنها افزایش دهید. این تشک ها علاوه بر وزن سبک دارای دستگیره های‌ مخصوص و کاور هستند. سایت ویرا حصیر یکی از سایت‌های شناخته‌شده در بازار است. این مجموعه انواع لوازم ضروری سفر شامل همین تشک های وزن سبک و با کیفیت را به فروش می رساند. قیمت محصولات این مجموعه بسیار ارزان و البته قابل قبول است.

تشک مسافرتی در سفر به روستای خماط
تشک مسافرتی یک وسیله پرکاربرد در سفر است.

حصیر پلاستیکی و مزایای آن

حصیر پلاستیکی امروزه با استقبال بسیار زیادی در بازار مواجه است. زیراندازهای حصیر پلاستیکی دارای محبوبیت زیاد و در نتیجه سطح فروش بسیار بالایی هستند. این زیر اندازها با مشخصات متنوعی عرضه می شوند. با این حساب می توان گفت با در نظر قرار دادن بسیاری از شرایط شما باید یک زیرانداز مناسب انتخاب کنید. معمولاً حصیر پلاستیکی ها در مدل های ضدآب و معمولی هستند. ضد آب بودن مزیت مهمی است که باعث می‌شود شما کاربر گرامی این زیرانداز را در هر شرایطی با آب و هوای مرطوب استفاده کنید. توجه داشته باشید زیراندازها در ابعاد مختلفی تهیه می‌شوند. شما نمی‌توانید با اکتفا بر سلیقه خود یک زیرانداز را با ابعاد سلیقه ای بخرید حتی اگر قطعاً زیراندازهای کوچک زیبایی بیشتری دارند. شما حتماً با توجه به ظرفیت انتخاب خود را انجام دهید. اما بررسی رنگ، تار و پود و شکل را می‌توانید سلیقه‌ای انتخاب کنید.

جنس زیراندازها

مدل های معمولی نیز ضد آب هستند و می توانید با خیالی آسوده آنها در هر شب استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که هنگام خرید سطح کیفیت باید برای شما اهمیت داشته و پس از بررسی بهترین زیرانداز را بخرید. اما چنانچه شما به مراکز قابل اعتمادی نظیر سایت ویرا حصیر بروید، دیگر نیازی نیست تا دغدغه خرید یک زیرانداز دو خوابه با کیفیت و قیمت مناسب را داشته باشید.

مدل های معمولی نیز ضد آب هستند و می توانید با خیالی آسوده آنها در هر شب استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که هنگام خرید سطح کیفیت باید برای شما اهمیت داشته و پس از بررسی بهترین زیرانداز را بخرید. اما چنانچه شما به مراکز قابل اعتمادی نظیر سایت ویرا حصیر اعتماد کنید، دیگر نیازی نیست تا دغدغه خرید یک زیرانداز با کیفیت و قیمت را داشته باشید. میتوانید بهترین زیراندازهای حصیری بازار را از این مجموعه معتبر تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X