روستای کنگلو و سفر به آن

روستای مازندران

روستای کنگلو و موقعیت آن

سفر به روستای کنگلو، همه ما از زندگی یکنواخت شلوغی های یک منطقه شلوغ شهری خسته هستیم. دوست داریم تعطیلات خود را بدور از طبیعت شهری در یک فضای بکر بگذرانیم. قطعا که دوری از حال و هوای افسرده شهر و گذراندن اوقات فراغت خود در طبیعت مناطق روستایی حس و حال شما را متحول می‌کند. روستای کنگلو یکی از زیباترین مناطق کشور است. اما برای سفر به روستای کنگلو و لذت از طبیعت بی نظیر آن بایستی نکات زیادی را در نظر بگیرید.

یکی از مهمترین پارامترهایی که تمامی مسافران باید برای آن ارزش قائل شوند انتخاب یک زمان مناسب برای سفر است. توجه کنید شما قصد دارید به دور از شلوغی ها و حال و هوای افسرده در یک طبیعت بکر استراحت کنید. پس قطعاً شرایط آب و هوایی آن منطقه تاثیر بسیار زیادی برای لذت و راحتی شما حین سفر دارد. قبل از اینکه چمدان ببندید ابتدا آب و هوای منطقه را چک کنید.

چنانچه آب و هوای روستای کنگلو برای سفر مساعد بود می توانید حتی در دل طبیعت کمپ داشته باشید، در غیر این صورت نیز می توانید از خانه های بوم گردی روستاهای اطراف برای اقامت استفاده نمایید. قطعاً که فصل تابستان شروع فصل برداشت محصول برای بسیاری از روستاییان است. زمانی که به این مناطق سفر می کنید بدون اجازه آنها هرگز به محصولاتشان دست نزنید. اما یکی از نکاتی که لذت سفر را برای شما به مناطق روستایی بیش‌تر می‌کند شرکت در برنامه ها و کارهای گروهی آنها است. هرگز خود را بالاتر از اهالی روستا ندانید چرا که این برخورد شما روی رفتار آنها نیز تأثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت. با رعایت چنین آکادمی آسیب کمتری به محیط روستای وارد کرده و البته لذت بیشتری نیز از سفر خود خواهید داشت.

روستا کنگلو

راهنمای سفر به روستای کنگلو

چنانچه عزم سفر کرده اید کنگلو به‌عنوان یکی از روستاهای بسیار زیبای شهرستان سوادکوه مازندران است. این روستا در یک منطقه کوهستانی و گردشگری قرار دارد. که جاذبه های تاریخی زیادی از دوران مختلف به خصوص زمان ساسانیان در این روستا کشف شده اند. اما قبل از هر چیزی به زیبایی طبیعت کنگلو توجه کنید. اگر از ارتفاع کمی این روستا را به تماشا بنشینید قطعا شاهد زیبایی بی نظیری خواهید بود. در واقع طبیعت بکر روستای کنگلو همانند نقاشی دست یک هنرمند بسیار خوش تو است. روستا گردی به دور از هوای آلوده کرج و تهران برای تمامی پایتخت‌نشینان لذت‌بخش خواهد بود به ویژه اگر مناطق زیبای بی نظیر روستای کنگلو را انتخاب کرده باشید. کنگلو در زبان گویش مازندرانی به معنی بالا و نزدیک است و به سبب نزدیک بودن روستا به این قلعه باستانی آن را با نام کنگلو میشناسند.

روستا با ارتفاع ۱۸۱۰ متر از سطح دریا است و به همین سبب آب و هوای آن کوهستانی می باشد. کنگلو تا تهران ۱۹۰ کیلومتر فاصله دارد و البته تمامی روستاهای اطراف این منطقه نیز پر از جاذبه های بسیار زیادی هستند: مسافران می توانند ساعت ها یا حتی روزها برای تماشای تک تک آنها وقت بگذارند. این روستا در دل کوههای سر به فلک کشیده منطقه است.

کوهنوردان این منطقه را به دلیل آب و هوای خاص برای کوهنوردی انتخاب می کنند. از ارتفاعات بالاتر می‌توانند از سوژه های بسیار زیادی نظیر تصویر فوق العاده زیبا و بی نظیر این روستا عکس بگیرید. شما نیز برای دور بودن از فضای شلوغ شهری و آب و هوای آلوده می توانید از طبیعت بکر این منطقه نهایت لذت را داشته باشید. البته برای سفر به روستای کنگلو ابتدا با جاذبه ها و همچنین فرهنگ و آداب و رسوم مردم روستا آشنا شوید.

قلعه کنگلو عقابی در کوهستان سوادکوه

از آثار تاریخی فوق العاده جذاب و زیبای روستای کنگلو میتوان به قلعه آن اشاره کرد. برای سفر به روستای کنگلو زیباترین جاذبه ای که از تماشای آن لذت می‌برید همین قلعه تاریخی میباشد. این قلعه در ۳۹ کیلومتری پلی سفید روستای کنگلو قرار دارد. آنچه باعث زیبایی قلعه کنگلو می شود قرار گرفتن آن بر روی صخره های بزرگ است. به دلیل شکل خاصی این قلعه که واقع مشابه عقابیست که در آسمان پرواز می کند و  آن را با نام عقاب مازندران شهرت داده اند. قلعه کنگلو در ۱۸۱۱ متری از سطح دریا است و به همین سبب می‌توان گفت در ارتفاع بالا این قلعه آب و هوای بسیار سردی حاکم می‌باشد. از فاصله دور و قسمت نمای خارجی وقتی به تماشای قلعه می نشینید یک بازوی بزرگی را از جنس سنگ می‌بینید که در قسمت میانه قلعه است. همچنین طرفین آن متشکل از برج‌های دیده‌بانی می باشد.

این بال‌ها نیز از جنس سنگ و با استحکام بالایی هستند: اما هنوز هم بقایای زیادی از این قلعه باقی مانده است. اگر قسمت داخلی قلعه را ببینید متوجه می شوید که به صورت مدور و در دو طبقه آن را ساخته اند. برای ساخت این قلعه از سنگریزه، سنگ لاشه و ملات آهک استفاده کرده‌اند. زیبایی این قلعه اگر همچنان استوار باقی میماند در جهان شهرت بی نظیری داشت. اما با تصرف و تخریب مغول ها و اعراب امروزه شاهد قسمت های کمی از خرابه های این قلعه هستیم که هنوز هم در ارتفاعات این منطقه خودنمایی می کند. قلعه کنگلو یک دژ نظامی و همچنین در گذشته برای پرستش میترا ساخته شده است. در واقع این قلعه در زمان ساسانیان احداث شده و بیشترین کاربرد را نیز در همان زمان داشت.

سوادکوه و جاذبه های گردشگری آن

برای سفر به روستای کنگلو از جاذبه های دیگر منطقه سوادکوه نظیر غار زنگیان آن نیز بازدید کنید. این غار یکی از جاذبه های دیدنی و فوق العاده باشکوه سوادکوه مازندران است. غارهای بسیار زیادی با طبیعت عالی در جای جای ایران و جهان وجود دارد اما غار زنگیان به عنوان خاص ترین غار در دل منطقه سوادکوه می باشد. برای دسترسی به این غار بایستی از روستای زیبای آلاشت عبور کنید تا در بین یک دوراهی به ابتدای مسیر برسید. در نتیجه پس از عبور از آن از فرعی سمت چپ و با پیمودن ۱۵ کیلومتر به روستای زنگیان و در نتیجه این غار دسترسی پیدا می‌کنید. مسیر دسترسی به غار زنگیان یک مسیر خوش آب و هوا سرسبز و بسیار زیبا است. البته مسیرهای دسترسی به این غار با سازه های آهکی هستند. اطراف غار شامل دیواره هایی با اشکال عجیب و البته عمق زیاد است.

 به همین سبب توصیه می‌شود برای غارنوردی در این منطقه حتما از افراد آگاه یا غارنوردان کمک بگیرید. همچنین به همراه بردن لوازم ضروری غارنوردی نظیر کفش مناسب، لباس مخصوص، کلاه و دستکش مناسب، چراغ قوه، طناب، جعبه کمک های اولیه و غیره توصیه می شود.

روستای آلاشت یکی از جاذبه های فوق العاده ایده آل و رویایی این منطقه از کشور است. این روستا را با نام آشیانه عقاب نیز می شناسند: چرا که در گذشته در این منطقه عقاب های زیادی بر فراز کوه های مرتفع و بلند این منطقه وجود داشته است. روستای آلاشت همانند یک تکه بهشت گمشده در روی زمین می‌باشد. زیبایی های این روستا غیرقابل توصیف، اما حیات وحش حفاظت شده روستای آلاشت در ایران زبانزد است. به ویژه اینکه گونه های حیوانی و گیاهی نادر و البته بسیار زیبایی در این منطقه به چشم می‌خورد.

نزدیکترین جاذبه ها به روستای کنگلو

برای سفر به روستای کنگلو جذابیت سفر را تماشای آبشارهای این منطقه بیشتر می‌کند‌ آبشار گزو یکی از دیدنی ترین جاذبه های سوادکوه و نزدیک روستای کنگلو است. این آبشار ۴۸ متر ارتفاع دارد. و در یک منطقه پر از درختان سرسبز جنگلی قرار دارد.که زیبایی آن دل انگیز تر می شود. در واقع این آبشار در نزدیکی امامزاده این منطقه است. حال اینکه این آبشار به دو آبشار دیگر تبدیل می شود که حدود ۵ متر و ۴۳ متر فاصله دارند. از زیبایی های این آبشار قرار گرفتن آن در دل جنگل‌های انبوه لفور است. فصل بهار، پاییز و حتی تابستان برای بازدید از این آبشار و این جنگل فوق‌العاده زیبا و رویایی زمان مناسبی می‌باشد. چه بسا این که صدای پرندگان زیادی در دل جنگل به گوش می‌رسد. همچنین صدای ریزش آب آبشار لذت بخش است چه بسا زمانی که سکوت طبیعت را درهم می شکند.

سفر به روستای کنگلو با تماشای جنگل راش و قدم زدن در طبیعت رویایی آن لذت بخش تر خواهد بود. برای لذت بیشتر از سفر تابستان را برای قدم زدن در طبیعت جنگل راش انتخاب کنید. این جنگل پر از درختان راش است و گونه های کمیاب حیوانی و گیاهی بسیار زیادی در آن وجود دارد. با قدم زدن در این جنگل لحظه های پر از آرامش و زندگی رویایی را برای خود به ارمغان بیاورید. چه بسا این که در داخل جنگل زمانی که به بالا نگاه می کنید بازتاب نور خورشید را با رنگهای بسیار متنوعی خواهید دید که یک تصویر فوق العاده رویایی است. اقلیم زمستانی این جنگل و همچنین منطقه سرد بوده و قطعا لذت سفر را کم می‌کند. اما پاییز فصل برگ‌ریزان این منطقه پر از خاطراتی رویایی و شگفت برای شما مسافران عزیز و طبیعت دوست خواهد بود.

لوازم ضروری سفر به روستای کنگلو

خرید زیرانداز جاجیمی را برای سفر به روستای کنگلو باید جزو برنامه‌ریزی‌های خود قرار دهید. شما مسافرین عزیز برای طبیعت روستای کنگلو نیاز به یک زیرانداز ضد آب مناسبت دارید که مورد استعمال قرار بگیرد. همچنین زیرانداز از کثیف شدن لباس های شما جلوگیری خواهند کرد. این پوشش های پارچه ای از جنس جاجیم معمولاً مقاوم و ضد آب هستند و فروش بیشتری دارند. همه ما در گردش های چند روزه کوتاه مدت و برای استراحت کردن در طبیعت نیاز به زیرانداز راحت خواهیم داشت. اگرچه متریال های بسیاری از انواع زیراندازها را می توانید تهیه کنید، اما زیراندازهای جاجیم دارای مزایای بسیار زیادی هستند. این متریال دارای حجم کم و وزن سبک می‌باشد، در نتیجه حمل آنها نیز راحت خواهد بود. قابل شستشو بودن و ضد آب بودن از مهمترین مزایای زیراندازها به شمار می‌رود.

پس به هنگام خرید به آنها توجه داشته باشید. قیمت یک زیرانداز نیز باید به تناسب ارزش واقعی آن تعیین شود. در واقع زیراندازهای باکیفیت ضد آب، وزن سبک، قیمت بالاتری در مقایسه با زیراندازهای معمولی با کیفیت دارند. اما مدب های مقاوم و با کیفیت بازار نیز در تمامی مراکز فروش به قیمت ارزان توزیع می شوند.‌ از این رو توصیه می‌کنیم برای تهیه بهترین زیرانداز جاجیمی بازار از مراکز معتبری چون ویرا خصیر اقدام به خرید نمایید. زیراندازها در یاردهای مختلف با تنوع رنگ و طرح متنوع عرضه می شوند. برای آن دسته از افرادی که قصد دارند بهترین زیرانداز قیمت ارزان بازار را تهیه کنند، خرید زیرانداز جاجیمی از سایت ویرا حصیر بهترین موقعیت است. توجه داشته باشید که این زیرانداز را با نخ‌های ظریف پشمی و همچنین رنگ های متنوع تهیه می‌کنند. زیراندازها از دیرباز تاکنون مورد توجه قرار دارند.

حصیر پلاستیکی

حصیر پلاستیکی یکی دیگر از زیراندازهایی است که برای سفر به روستای کنگلو می توانید آن را تهیه کنید. این متریال ها، مدل های ضد آب بوده و از نفوذ رطوبت و همچنین سرما جلوگیری خواهند کرد. شما برای سفر به مناطق سردسیر نیز میتوانید یکی از زیرانداز های حصیر پلاستیکی را با کیفیت بالایی تهیه نمایید. مدل های ضد آب در برابر سرما و رطوبت مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند. اما مدل های ضد آب ها توسط لایه های عایق ای در برابر رطوبت و سرما پوشش داده می شود. از این رو زیرانداز های ضد رطوبت در مقایسه با مدل های معمولی قیمت بالاتری دارند. زیراندازها دزرنگ ها و ابعاد بسیار وی به تولید می‌رسند. لطافت و نرمی زیراندازها مهمترین مزایای این محصولات است. همچنین ضد اشعه خورشید هستند و با استفاده از طبیعت هرگز آسیب نمی بینند.

حصیر پلاستیکی

برای زمین های مرطوب و خشک و ناهموار می توانید از این زیراندازهای با کیفیت استفاده کنید: بدون اینکه دغدغه پارگی، عبور رطوبت و سرما را داشته باشید. مقاومت یک زیرانداز به سطح کیفیت آن نیز قطعاً بستگی دارد. از این رو شما باید به دنبال بهترین زیراندازهای حصیری پلاستیکی بازار بگردید که این متریال ها حتی نسوز هستند. بهترین زیراندازهای پلاستیکی را همین حالا از سایت ویرا حصیر به قیمت روز تهیه کنید. این مجموعه بهترین زیراندازهای ضد آب سفری را برای شما کاربران عزیز به ارمغان می‌آورد. کیفیت محصولات مورد رضایت تمامی مشتریان است. می‌توانید دژطبیعت بکر روستای خوش آب و هوای کنگلو با به همراه داشتن یک زیرانداز مناسب استراحت کنید. از دیگر ویژگی های این محصول سبک بودن وزن آنها است که قطعاً به راحتی جابجایی می‌شود. از آنجایی که حصیر پلاستیکی از الیاف نایلونی است انعطاف پذیری بیشتری نیز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X