روستای حسنلو و تاریخ آن

حسنلو نقده

شرایط اقتصادی و موقعیت روستای حسنلو

سفر به روستای حسنلو، روستای حسنلو یکی از زیباترین روستاهای توابع نقده است که جزو مناطق آذربایجان غربی ایران میباشد. در روستای حسنلو جاذبه های فراوانی وجود دارد که از زیبایی های آن ها لذت می‌برید. برای سفر به روستای حسنلو برنامه ریزی سفر باید در اولویت قرار بگیرد چرا که جاذبه‌های این منطقه بسیار زیاد بوده و همگی پر از هیجان و لذت هستند. آثار تاریخی زیادی در این روستا با قدمت بسیار زیاد وجود دارد که مربوط به دوران های مختلف میباشند.

همچنین برای اقامت نیز اقامتگاه های بوم گردی وجود دارد که می توانید در آن ها استراحت کنید. این روستا در ۸۴ کیلومتری ارومیه و همچنین ۱۲ کیلومتری نقده قرار دارد. دسترسی روستا به بخش نقده بسیار راحت می باشد. خانه های بومی این روستا یکی از زیبایی های آن هستند. اما اگر غذاهای محلی هر منطقه برای شما لذت بخش است می‌توانید از آش دوغ، شیر و ماست محلی این روستا استفاده کنید.

مردم روستای حسنلو زبان ترکی آذری دارند و دین مردم اسلام است. اهالی روستا بسیار خونگرم، مهمان نواز و دوست‌داشتنی هستند. این روستای بسیار زیبای آذربایجان غربی در فصل تابستان خنک است، اما بهار و تابستان زمان مناسبی برای سفر خواهند بود. پاییز این روستا نیز زیبا و دوست داشتنی است اما برای سفر بد نیست ماه های اول آن را انتخاب کنید. چرا که در اواخر فصل و همچنین زمستان این روستا بسیار سرد می شود. قطعا که سردی هوا مانع از طبیعت گردی شما مسافران عزیز خواهد شد. حتی بسیاری از افرادی که می‌خواهند در طبیعت کمپ داشته باشند به دلیل سردی هوا این امکان برای آنها وجود نخواهد داشت. با وجود جاذبه‌های طبیعی و تاریخی در این روستا شما به تماشای ترکیبی از زیبایی طبیعت و هنر تاریخ می روید.

روستا حسنلو
حسنلو روستایی در آذربایجان غربی است.

راهنمای سفر به روستای حسنلو

روستای حسنلو خوش آب و هوا ترین روستای شهرستان نقده در استان آذربایجان غربی است. این روستا هم اکنون به عنوان یکی از جاذبه های زیبای توریستی این منطقه شناخته می شود. یکی از به یادماندنی ترین تفریحات این منطقه کوهنوردی است. از آنجایی که حسنلو دارای آب و هوای معتدل و البته کوهستانی می‌باشد نکات زیادی را باید برای راحتی سفر به خاطر بسپارید. چنانچه قصد کوهنوردی دارید به همراه بردن  لوازم کوهنوردی توصیه می شود. یک طناب مناسب برای عبور از مسیرهای صعب العبور اجباری است. اما به همراه داشتن یک کوله پشتی سبک برای حمل تمامی لوازم و تجهیزات کوهنوردی، حتی تغذیه و محافظتی نیز توصیه می‌شود. از آنجایی که شما قرار است کوهنوردی و پیاده روی کنید بایستی وزن کوله یا حتی مدل آن به گونه‌ای باشد که فشار کمتری به قسمت کمر شما وارد گردد.

اما از آنجا که آب و هوای این مناطق معتدل و البته در بهار و پاییز کمی سرد است لباس مناسب به همراه خود ببرید. البته زمستان های این منطقه بسیار سرد بوده و برای سفر توصیه نمی‌شود. اما اگر اوایل فصل بهار را برای سفر به این منطقه و کوهنوردی انتخاب می کنید حتماً یخ‌شکن های کوهنوردی نیز داشته باشید. از این یخ شکن ها برای عبور از تمامی قسمت های یخ زده زمین و جلوگیری از سر خوردن استفاده می کنید.

اما اگر تصمیم به صعود کوه های صخر‌ه‌ای این منطقه را دارید حتما عصای کوهنوردی را همراه خود ببرید. چرا که با استفاده از این عصاها کمتر خسته می شوید و فشار کمتری نیز به قسمت مچ پا به زانوی شما وارد خواهد شد. اما در خرید و انتخاب عصای کوهنوردی نیز دقت داشته باشید. چرا که باید وزن سبک اما مستحکم ترین نوع آن را انتخاب کنید.

زیباترین آثار تاریخی حسنلو

از شگفت انگیزترین جاذبه های روستای حسنلو می توان به قلعه آن اشاره کرد. این قلعه بارها مورد تهاجم دشمنان قرار گرفته اما هنوز هم شاهد زیبایی معماری آن هستیم. این قلعه یک عمارت بسیار مقاوم روی تپه حسنلو قرار گرفته است. هم اکنون قسمت های بسیار زیادی از این قلعه به سبب تخریب های صورت گرفته جهت گنج یابی خراب می‌باشد. اما از اتاق های مختلف آن می توان به دیوار دفاعی و نظامی، سالن و غیره اشاره کرد. قلعه حسنلو در قرن چهارم محل اسکان بود و به دلیل آتش سوزی رخ داده شده خرابی هایی در آن صورت گرفت که هنوز هم آثار آن باقی مانده اند. ساکنین قلعه در گذشته به دلیل تاخت و تاز و حمله دشمن در این منطقه به قتل رسیده اند. همین آتش سوزی نیز در همان زمان رخداد قلعه از قسمتهای متعددی تشکیل میشود.

اما وسط آن شامل یک حیاط بسیار بزرگی با طول ۲۹ و عرض  ۱۹ متر می باشد. این حیاط به شکل چند ضلعی نامنظم به شکل خاصی طراحی شده است. حتی یک تالار بزرگ با چندین انبار در قسمت شرق حیاط مرکزی قرار دارد. در این قسمت خمره های بسیار زیادی وجود داشت که قسمت درب انبار به سمت این خانه ها باز می شد. به دلیل اینکه این قلعه در گذشته به عنوان یک دژ نظامی بود از این خمره ها برای نگهداری آب استفاده می کردند. اما بزرگترین و کهن ترین تالار این قلعه در شمال آن است که دارای ستون های متعددی می باشد. البته بسیاری از بخش های قلعه تحت حفاری‌های صورت گرفته پس از انقلاب جهت شناسایی قسمت های مختلف ظاهر شدند. تالارهای ستون دار، حیاط مرکزی و پشتی، اتاق های متعدد و غیره همگی جزو زیبایی‌های این ساختمان بزرگ محسوب می شوند.

جاذبه های تماشای نزدیک به روستای حسنلو

 سفر به روستای حسنلو خالی از لطف نیست تا از جاذبه های نزدیک به آن نیز دیدن کنید. یکی از زیباترین جاذبه های نزدیک به این روستا و منطقه نقد پل ممیند است. این پل تاریخی را همانند دیگر پل های تاریخی کشور طراحی کرده‌اند و در هفت کیلومتری شمال شرق سه‌راهی نقده در نزدیکی روستای ممیند قرار دارد. این پل را روی رودخانه گادار احداث کرده اند. قدمت این پل به دوره صفویه و قاجار می‌رسد. البته از شکل طراحی و معماری این پل نیز می توان به قدمت آن پی برد. پل از چند دهانه تشکیل می شود که دهانه بزرگ درست در قسمت وسط قرار می‌گیرد. اما دو دهانه کوچکتر پل در طرفین دهانه بزرگ و در قسمت انتهایی پل میباشد. این پل را با مصالحی چون آجر و ملات ساخته‌اند. اما قسمت گذرگاه آن توسط سنگ های مخصوصی پوشش داده شده اند.

معماری روستای حسنلو

قطعا که جاذبه های تاریخی نظیر این پل امروزه مورد توجه نسل جدید قرار دارد. یکی از شگفت انگیزترین دلایل محبوبیت چنین آثاری، شکل طراحی معماری و حتی کهنگی اما زیبایی این آثار می باشد. این پل در قسمت انتهایی شرق جلگه سولدوز است. بد نیست بدانید بهترین زمان مناسب برای تماشای این پل زیبا فصل بهار می‌باشد، چرا که طبیعت اطراف آن فوق العاده دیدنی خواهد بود.

چه بسا رودخانه ای که از قسمت زیرین پل جریان دارد در فصل بهار پرجوش و خروش تر میباشد. حال اینکه پایه های این پل به صورت مستقیم روی بستر سخت رودخانه احداث شده اند. البته پایه های سنگی و مکعب شکل این پل که به صورت تراش دار هستند مقاومت زیادی دارند. این پل چهار مناره دارای ۲۳ متر طول، شش و نیم متر عرض و ۸ و نیم متر ارتفاع می باشد. حال اینکه این معماری شاهکار دست هنرمندان ایرانی اصلی ترین گذرگاه مسافرین شهر ارومیه بود.

تالاب حسنلو پر از زیبایی با طبیعت بکر

سفر به روستای حسنلو به دلیل جاذبه های طبیعی زیادی که دارد باعث آرامش روح و روان مسافرین می‌شود. یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی حسنلو تالاب آن است که البته آن را با نام دریاچه سد حسنلو نیز می شناسند. این تالاب در ۲۰ کیلومتری شهرستان نقده با وسعت ۱۱۰۰ هکتار قرار دارد. به دلیل خروشان بودن آب این تالاب در طی سال های اخیر، روی قسمت خروجی آب این تالاب سد احداث کرده اند.

به همین سبب اکوسیستم این تالاب به دریاچه‌ی عمیق تبدیل شد. آب این دریاچه توسط آب چشمه ها و رودهای فصلی تامین می‌شود که برای آب کشاورزی مردم اطراف تالاب از آن استفاده می کنند. این تالاب به عنوان تالاب های بین المللی است که پوشش گیاهی بسیار زیادی در اطراف آن وجود دارد. البته گونه‌های نادر حیوانی نیز در این منطقه به چشم می‌خورد و زیبایی تالاب باعث جذب گردشگران بسیار زیادی به این منطقه می‌شود.

موقعیت تالاب حسنلو

این تالاب از سطح آب های آزاد ۱۳۰۸ متر ارتفاع گرفته و به همین سبب چشم انداز باشکوهی دارد. گونه های پرندگان نادر نظیر اردک، غاز خاکستری، مرغ ماهی خوار، اردک بلوطی، فلامینگو، پلیکان، خروس کولی و غیره در اطراف این تالاب به چشم می خورد. اگر کمی خوش شانس باشید می توانید این گونه های نادر پرندگان را در اطراف تالاب ببینید. هم اکنون ۱۶۶ گونه آبزی نیز در این منطقه زندگی می‌کنند.

همین مسئله باعث شده تا این تالاب به عنوان  یک اکوسیستم خارق العاده و هیجان انگیز میزبان گردشگران بسیار زیادی شود. این تالاب در مسیر ارومیه به مهاباد و ۷۱ کیلومتری جاده ارومیه-مهاباد قرار دارد. در واقع تالاب حسنلو در ۲۰ کیلومتری شهرستان نقده میباشد. اگر به ورزش های آبی علاقه مند هستید می توانید به شنا، آبتنی، قایقرانی و غیره در این منطقه بپردازید. به واسطه چشمه و رودهای فصلی این تالاب، این منطقه خنک است.

تالاب حسنلو

لوازم ضروری سفر به روستای حسنلو

زیرانداز جاجیمی مسافرتی بهترین وسیله ای است که برای سفر به روستای حسنلو می‌توانید آن را تهیه کنید. قطعاً می دانید که برای سفر به تجهیزات سفری بسیار زیادی نیاز خواهید داشت. مهمترین وسیله سفری شامل همین خرید زیراندازهای جاجیمی است که با کیفیت فوق العاده بالایی روانه بازار می‌شوند. البته هر یک از ملزومات سفر نیز بایستی با توجه به نوع محیط و شرایط اقلیمی منطقه انتخاب کردند. به همین سبب توصیه می‌کنیم برای خرید زیرانداز سفری نیز تمامی مشخصات آن را با شرایط مورد نظر بررسی کنید. اما از آنجایی که زیر اندازهای جاجیمی مسافرتی دارای مقاومت و کیفیت فوق العاده عالی هستند مورد توجه مسافران قرار گرفته‌اند. جنس این زیراندازها مرغوب است اما انتخاب سایز مناسب به شما کاربر عزیز بستگی دارد. باید با در نظر قرار دادن تعداد مسافرین یک زیرانداز را با ابعاد مناسب انتخاب کنید.

ضدآب بودن یا نبودن زیرانداز نیز جزو دیگر پارامترهایی است که به هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید. اما بد نیست بدانید زیرانداز های جاحیمی به طور کلی خود در برابر رطوبت مقاومت بسیار بالایی دارند. اما امروزه این زیرانداز ها نیز توسط پوشش های مخصوصی در برابر رطوبت عایق می شوند. شاید برای شما هم پیش آمده که هنگام خرید به صورت اینترنتی به تماشای کیفیت ضخامت از نزدیک دسترسی نداشته باشید.

اما توصیه می کنیم در این صورت به مراکز معتبری مراجعه کنید. فروشگاه‌هایی نظیر سایت ویرا حصیر دارای چنان سابقه درخشانی هستند که بهترین زیراندازهای جاجیمی سفری را با کیفیت مطلوب به دست شما مشتری عزیز می رساند. این مجموعه سالهاست که در بازار فعالیت خود را آغاز کرده است. فعالیت صادقانه و ارائه خدمات مفید نظیر حذف واسطه ها، فروش مستقیم و ارائه اطلاعات لازم در رابطه با محصول مهمترین پارامترهای هستند که باعث شهرت این مجموعه می شوند.

سبک ترین اما مقاوم ترین وسیله سفر

زیرانداز مسافرتی  حصیری را می توان امروزه به روش آنلاین تهیه کرد. مراکز فروش بسیار زیادی با پیشرفت علم به سبک روش خرید و فروش آنلاین فعالیت دارند. این روش خرید آنلاین باعث دسترسی راحت تمامی مشتریان می‌شود. سایت ویرا حصیر نیز برای دسترسی راحت شما کاربران عزیز به ملزومات سفر به صورت آنلاین فعالیت دارد. اما نکته مهم در رابطه با خرید از این مجموعه این است که بهترین زیرانداز های سفری را از این مجموعه تهیه می کنید. از کیفیت و مناسب بودن قیمت محصولات این مجموعه اطمینان داشته باشید. زیرانداز های مسافرتی حصیری خود به عنوان بهترین زیر انداز های سفری شناخته می شوند. قطعاً می دانید که در بازار زیراندازهای بسیار زیادی با جنس های متنوع هستند. اما زیرانداز های حصیری از دیرباز تا به امروز مورد توجه تمامی مشتریان قرار داشته اند، چرا که حصیر دارای برتری هایی نسبت به دیگر متریال‌ها است.

زیرانداز حصیری

البته شاید زمانی که صحبت از زیرانداز حصیری می شود بسیاری از شما به زیر اندازهای حصیر چوبی فکر کنید که در گذشته بسیار مورد توجه مردم قرار داشته اند. اما این زیرانداز ها امروزه با بهره مندی از تکنولوژی روز در مدلهای زیرانداز حصیر پلاستیکی روانه بازار می شوند. این متریال ها انعطاف پذیر بوده و به همین سبب مقاومت آنها در بسیاری از شرایط زیاد است.

همین مسئله باعث شده تا زیر اندازهای حصیر پلاستیکی در برابر شرایط مختلف استحکام داشته و به همین سبب طول عمر آنها نیز افزایش یابد. وزن این زیراندازها نیز سبک است و توسط دستگیره های مخصوصی که دارند می توانید آنها را جابجا کنید. اگر نگران قیمت زیرانداز هستید با خرید از سایت ویرا حصیر مطمئن باشید خرید مقرون به صرفه خواهید داشت. همین حالا با خرید یک زیرانداز سفری حصیری از سایت ویرا حصیر خرید اقتصادی و لذت بخشی را برای خود رقم بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X