سفر به شهر اردکان

شهر اردکان

سفر به شهر اردکان،آیا تا کنون سفر به شهر اردکان را تجربه کرده‌ اید؟ مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری این شهر را می شناسید؟ آیا می دانید این شهر چه موقعیت های گردشگری دارد؟ اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که قصد سفر به شهر اردکان را دارید، بهتر است بدانید که شهر اردکان یک شهر کویری است که جاذبه های تاریخی بسیار زیادی دارد و در ضلع شمالی استان یزد قرار دارد.

سفر به شهر اردکان قطعا تجربه‌ ای متفاوت و به یاد ماندنی برای شما خواهد بود که تا مدت ها آن را فراموش نخواهید کرد، چون این شهر آداب و رسوم و فرهنگ خاص خودش را دارد و یکی از غنی ترین شهرهای تاریخی کشورمان محسوب می شود. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی سفر به شهر اردکان، معرفی شهر اردکان و معرفی برخی از لوازم ضروری سفر مانند زیرانداز جاجیمی، زیرانداز حصیری، چادر مسافرتی و غیره که توسط فروشگاه ویرا حصیر تامین می شود، بپردازیم.

راهنمای سفر به شهر اردکان

شهر زیبای اردکان یکی از شهرهای کویری استان یزد است که دارای جاذبه های تاریخی بسیار زیادی می باشد و در ضلع شمالی این استان قرار دارد. این شهر از شهرهای منحصر به فرد و خاصی است که گردشگران و علاقه مندان به سیر و سفر را جهت مسافرتی پاییزه چند روزه وسوسه می کند.

بسیاری از مردم کشورمان اردکان را به عنوان شهر قنات های بی شمار و دارای آثار تاریخی با قدمت ۸۰۰ ساله می شناسند. در حال حاضر نیز اردکان از غنی ترین شهرهای تاریخی کشورمان محسوب می شود، اگر تا کنون سفر به شهر اردکان را تجربه نکرده اید و علاقه مند به دیدن خانه های خشتی و بادگیرهای بسیار بلند هستید، ما به شما پیشنهاد می کنیم، دیدن این شهر را فراموش نکنید. اردکان شهر خانه های خشتی، بادگیرها، ساباط ها و قنات های متعدد است و دومین شهر بزرگ یزد می باشد.

موقعیت جغرافیایی اردکان

در هنگام سفر به شهری مانند سفر به شهر اردکان مسیر حرکت خودتان را در ابتدای سفر مشخص کنید تا در بین راه دچارسردرگمی نشوید. اگر خودرو شما شخصی است و قصد سفر از تهران به اردکان را دارید، چیزی حدود ۵۷۰ کیلومتر را باید طی کنید که در این مسیر از شهرهایی مانند قم و کاشان عبور کرده و در نهایت به شهر میبد خواهید رسید. شهر اردکان ۹ کیلومتر با میبد فاصله دارد، پس از شهر میبد به آن جا خواهید رسید.

فاصله یزد تا اردکان نیز ۵۹ کیلومتر است، یعنی از شهر یزد حدود یک ساعت رانندگی کنید تا به اردکان برسید. با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی راه های مختلفی پیش روی شما قرار دارد. اگر با اتوبوس به آن جا بروید، می توانید پایانه های مسافربری تهران را انتخاب کنید. در این حالت دست تان برای انتخاب کردن ساعت حرکت کاملاً باز است. راه دوم سفر با قطار است و راه سوم نیز پرواز می باشد. اردکان فرودگاه ندارد، پس اگر راه هوایی را انتخاب کرده باشید ابتدا باید به شهر یزد رفته و در آن جا راهی اردکان شوید.

لوازم مهم و ضروری سفر به شهر اردکان

اگر قصد سفر به شهر اردکان را دارید باید به این موضوع دقت داشته باشید که اردکان یک شهر کویری است و در بیش تر فصول سال آب و هوای گرمی دارد. در این صورت اگر قصد سفر به اطراف شهر و مناطقی مانند کویرها را دارید، باید تجهیزات لازم و ضروری را به همراه داشته باشید. اگر علاقه به برپایی کمپینگ و دورهمی دارید در این صورت باید برخی لوازم ضروری آن مانند چادر مسافرتی، میز تاشو مسافرتی، صندلی تاشو مسافرتی، زیرانداز جاجیمی یا زیرانداز حصیری به همراه خود داشته باشید تا بتوانید اوقات فراغت خوشی را در کنار دوستان و خانواده خود سپری کنید.

جهت تهیه و خرید هر کدام از این لوازم می توانید فروشگاه ویرا حصیر را انتخاب کنید. فروشگاه ویرا حصیر انواع لوازم سفر مانند زیرانداز جاجیمی و زیرانداز حصیری را عرضه می‌ کند. بنابراین اگر قصد خرید هر کدام از این وسایل را دارید به فروشگاه ویرا حصیر مراجعه کنید. زیراندازها در دو نوع زیرانداز حصیری و زیرانداز جاجیمی هر کدام ویژگی‌ های خاص خودشان را دارند و افراد با توجه به سلیقه خودشان می توانند آن ها را انتخاب کنند.

میز مسافرتی تاشو در سفر به شهر اردکان
میز تاشو مسافرتی یک وسیله ضروری در سفر است.

زمان مسافرت مناسب

جهت سفر به اردکان در ابتدای هر سفری مانند سفر به شهر اردکان یک سوال به ذهن ما می رسد و آن هم این است که بهترین زمان جهت سفر به آن جا چه زمانی می باشد. همه ما می‌ دانیم که استان یزد و شهر اردکان جز شهرهای کویری با آب و هوای گرم است، پس اگر شما هم قصد سفر به آن جا را دارید حتما به این موضوع دقت داشته باشید که دو ماه نخست تابستان زمان مناسبی برای رفتن به آن جا نیست. چون هوای آن جا بسیار گرم است البته این شهر زمستان های سرد را نیز هر ساله تجربه می کند.

یکی از بهترین زمان ها برای سفر به شهر اردکان فصل بهار است. اگر شما زمان سفر را از اسفند ماه تا اوایل خرداد ماه انتخاب کنید، می توانید از هوای دلچسب و لطیف بهاری برخوردار شوید. دمای هوا شهر اردکان به طور معمول ۱۶ درجه سانتی گراد است. اگر قصد کویر گردی دارید و می خواهید این تجربه را در سفر به شهر اردکان کسب کنید، شهریور و فصل پاییز گزینه مناسب شما می باشد. هوای کویر در این زمان ها برای کویر گردی مناسب است، چون نه آن قدر گرم و خشک است که دچار گرمازدگی شوید و نه آن قدر سرد و سوزان است که با مشکل سرماخوردگی مواجه شوید. در این فصل است که می‌ توانید تماشای شب های پرستاره را نیز در دل کویر تجربه کنید.

جاذبه های تاریخی شهر اردکان

سفر به شهر اردکان بدون دیدن جاذبه های تاریخی خالی از لطف است. اگر شما هم جزو افرادی هستید که علاقه زیادی به مکان های تاریخی و فرهنگی دارید، اردکان گزینه مناسبی برای سفر شما خواهد بود. یکی از این مکان ها ساباط های اردکان است.

  • ساباط های اردکان

از جاذبه های معروف و مشهور شهر اردکان می توان ساباط های قدیمی آن را نام برد. اگر تاکنون سفر به شهرهای کویری را تجربه نکرده اید، دیدن ساباط های قدیمی در  اردکان ممکن است برای شما کمی عجیب و غریب باشد. ساباط چیست؟ تا کنون به این فکر کرده اید که ساباط چیست و چه کاربردی دارد؟ ساباط در لغت یعنی دالان یا یک راهرو که کاملاً مستقف است. از ساباط ها در شهرهایی مانند اردکان جهت عبور و مرور استفاده می کند. این معماری های کهن و منحصر به فرد تنها در برخی از شهرهای کویری مانند یزد و اردکان دیده می شود.

  • معماری های شهرهای کویری

در معماری های شهرهای کویری از آن جایی که آب و هوای گرم و خشک همواره آزارد هنده است. ایده احداث و ساخت ساباط ها به وجود آمده است. چون انسان ها جهت گریز از گرمایی شدید هنگام عبور و مرور در معابر و کوچه و بازار به دنبال سرپناهی هستند تا گرمای شدید را در فصول گرم سال تحمل کنند. ایده جذاب و خلاقانه ساخت کوچه های مسقف یا ساباط ها جهت این امر به وجود آمده است. در حال حاضر نیز در محله های قدیمی شهر اردکان این ساباط های جذاب با معماری خاص را می‌ بینید.

از طرفی سرمای کویر نیز سوزان و تند است و در فصل زمستان نیز افراد برای گریز از سوز سرما، هنگام عبور و مرور به دنبال سر پناه و محیط های گرم تر مانند ساباط ها هستند. شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که در هنگام سفر به شهر اردکان در کدام محله ها می توانیم ساباط ها را ببینیم. بیش تر ساباط های شهر اردکان در محله های قدیمی این شهر مانند کوچه ضیائی و محله چرخاب قرار دارند.

محل شروع ساباط ها از مسجد چرخاب است و این مسیر تا خانه ضیائی ادامه پیدا می کند. البته تنها این یک مسیر جهت دیدن ساباط ها نیست، در مکان های دیگری مانند خیابان ولیعصر، محله جعفرخان، محله زین الدین و… به چشم می خورد. در انتهای هر کدام از این ساباط ها دربندی قرار دارد که در واقع به جا مانده از اهالی متمکن و ثروتمند محل از زمان حکومت قاجارها می باشد. در سفر به شهر اردکان اگر قصد دیدن ساباط ها را داشتید، دربند ملاتقی را فراموش نکنید که یکی از طولانی ترین و پر پیچ و خم ترین دربندها است در این دربند تعداد نه خانه وجود دارد و از محله میدان هاشمی تا محله علی بیک امتداد می یابد.

  • مسجد جامع اردکان

مسجد جامع تاریخی و زیبای اردکان را در هنگام سفر به این شهر فراموش نکنید. این مسجد از معماری تاریخی خاصی برخوردار است و دیدن آن هر فردی را به وجد می آورد. مسجد جامع اردکان در یکی از محله های قدیمی این شهر قرار دارد و زمان ساخت آن به دوران حکومت صفویه می رسد. گنبد و ایوان مسجد در طول ۵۰۰ سال اخیر بارها مورد بازسازی قرار گرفته است. ضلع ورودی مسجد را می توان اوج هنرنمایی و نقطه عطف معماری ایرانی دانست، که قطعه های چوبی پنج ضلعی و ظریفی ساخته شده است. مسجد چهار در دارد که درب مذکور درب اصلی آن محسوب می شود. بخش زمستانی و تابستانی این مسجد مانند هر نوع بنای دیگری در شهر اردکان از گل و خشت ساخته شده است و در حال حاضر در فهرست آثار ملی کشورمان قرار دارد.

مسجد جامع یزد در شهر اردکان
مسجد جامع اردکان از جاهای دیدنی اردکان در استان یزد است
  • بازار چهارسوق

بعد از بازدید از مسجد جامع می‌ توانید بازار چهارسوق اردکان را نیز بگردید که فاصله اندکی با این مسجد دارد. بازارهای مسقف و سنتی این شهر زیبایی خاصی دارد که به آن بازار چهارسوق نیز می گویند. حتی اگر قصد خرید هیچ نوع وسیله ای را داشتید باز هم به شما پیشنهاد می کنیم دیدن بازار چهارسوق را در سفر به شهر اردکان فراموش نکنید.

  • خانه تقدیری ها

یکی از بناهای تاریخی دیگرخانه تقدیری ها است که سفر به شهر اردکان آن را خواهید دید. این بنای خشتی از دوره قاجاریه به جا مانده است. برای شما هم این سوال پیش آمده است که چرا به آن خانه تقدیری ها گفته می شود؟ باید بگویم که تقدیری نام یکی از تاجران معروف و مشهور این شهر بوده است. خانه تقدیری ها مانند دیگر بناهای دوران قاجار دو بخش نوکر نشین و اعیان نشین دارد. طراحی آن به گونه ای است که دور تا دور حیاط ها اتاق های متعدد قرار دارد. درهای ورودی این اتاق ها با شیشه های بزرگ و کوچک رنگی آراسته شده است. یک بادگیر بلند بر بالای خانه وجود دارد که دیدن آن را جذاب تر کرده است.

  • قنات آب اردکان

پیش تر اشاره کردیم که در شهر اردکان قنات های بسیار زیادی وجود دارد. در میان این قنات ها نیز یک قنات به نام قطب آباد وجود دارد که جزء قنات های تاریخی و البته طولانی ترین قنات ها در این شهر محسوب می شود. این قنات از بخش فیروزآباد در شهر میبد یزد سرچشمه می گیرد.

اقامت در شهر یزد

از دغدغه‌ های اصلی و مهمی که پیش از سفری ذهن ما را به خود درگیر می‌ کند، اقامت در شهر مورد نظر است. در سفر به شهر اردکان جای هیچ گونه نگرانی در این خصوص نیست و شما می توانید علاوه بر اجاره منزل و سوئیت های متعدد در شهر اردکان، از مکان های اقامتی یزد و میبد نیز استفاده کنید که فاصله کمی با این شهر دارند.

نتیجه گیری

در هنگام سفر به شهر اردکان که از شهرهای کویری و تاریخی است، قطعاً لحظات به یاد ماندنی برای شما رقم خواهد زد. و شما می توانید علاوه بر دید و بازدید از شهر اردکان و مشاهده زیبایی های اطراف شهر را نیز تجربه کنید. این سفر به یاد ماندنی را فروشگاه ویرا حصیر با ارائه تجهیزات و لوازم ضروری سفر برای شما جذاب تر خواهد کرد. ویرا حصیر همراه شما در سفرهای مختلف مانند سفر به شهر اردکان خواهد بود. خرید زیرانداز جاجیمی، خرید زیرانداز حصیری از این فروشگاه را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X