راهنمای سفر به شهر بم

شهر بهم

آیا شهر بم را از نزدیکی دیده اید؟ آیا با این شهر تاریخی و زیبا آشنایی دارید؟ می دانید جاذبه های گردشگری شهر بم کدام است؟ اگر سفر به شهر بم را تجربه نکرده اید ما به شما پیشنهاد می کنیم این شهر را در لیست مسافرت های خودتان قرار دهید. چون بم یکی از شهرهای منحصر به فرد کشورمان است و قطعا از سفر به شهر بم لذت خواهید برد. ما در این مقاله می خواهیم موضوع سفر به شهر بم، جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر بم، نکات مهم در خصوص سفر به آن جا و هم چنین خرید لوازم ضروری سفر مانند خرید زیرانداز جاجیمی، خرید زیرانداز حصیری، چادرهای مسافرتی و غیره را از فروشگاه ویرا حصیر برای شما  عنوان کنیم.

 سفر به شهر بم

بم یکی از شهرهای استان کرمان است که از ضلع غربی و شمالی به شهر کرمان، از ضلع جنوب غربی به شهر جیرفت، از ضلع شرقی به محمدآباد و ضلع جنوب شرقی به عنبرآباد محدود می شود. طی سرشماری در سال ۱۳۹۵ شهر بم جمعیتی برابر با ۱۲۷۳۹۶ نفر دارد. بنای تاریخی و زیبای ارگ بم یکی از بزرگ ترین و زیباترین بناهای خشتی جهان محسوب می‌شود.

این بنا را می توان از لحاظ زیبایی و عظمت و ویژگی های خاص و منحصر به فرد با دیوار چین مقایسه کرد. متاسفانه زلزله ای که در سال ۱۳۸۲ رخ داد حدود ۸۵ درصد از بنای زیبای ارگ بم را به طور کامل تخریب کرد. مردم شهر بم مانند مردم استان کرمان به گویش کرمانی تکلم می کنند. لهجه شهر مردم  کرمان شباهت بسیار زیادی به لهجه مردم شیراز دارد. گویش فارسی در اقلیت های مذهبی دیده می شود.  مردم عشایر این شهر به زبان های متفاوتی مانند بلوچی و ترکی نیز تکلم می کنند.

لوازم ضروری و مهم در سفر به شهر بم

همه ما می دانیم که مسافرت ها از جمله سفر به شهر بم نیازمند برخی لوازم ضروری و مهم است تا در مسافرت ها بتوانیم در رفاه و آسایش باشیم. به طور کلی در اکثر مسافرت ها ما به وسایل مانند لباس مناسب، جعبه کمک های اولیه، پتو، چادرهای مسافرتی، زیرانداز جاجیمی یا زیرانداز حصیری و مواردی از این قبیل نیازمند هستیم.

در سفر به شهر بم از آن جایی که این شهر جزو مناطق کویری کشور محسوب می شود از طرفی در اطراف شهر دیدنی های طبیعی بسیار وجود دارد، ما به برخی وسایل مانند چادر مسافرتی و زیرانداز نیاز خواهیم داشت تا بتوانیم اوقات فراغت مان را صرف کنیم. برای خرید محصولات و لوازم مختلف سفر مانند زیرانداز جاجیمی یا زیرانداز حصیری پیشنهاد می کنیم به فروشگاه ویرا حصیر مراجعه کنید. ویرا حصیر فروشگاهی معتبر و بزرگ است که تامین کننده کلیه لوازم ضروری سفر است، به طور که شما در صورت مراجعه به این فروشگاه نیازی به مراجعه به فروشگاه های دیگر را ندارید.

زیرانداز جاجیمی
زیرانداز جاجیمی قابل استفاده در سفر و کمپینگ می باشد.

آب و هوای بم

چون استان کرمان و شهر بم جزو مناطق کویری و گرمسیری کشورمان محسوب می شوند، باید بدانید که آب و هوای آن جا گرم و خشک می باشد، اما از آن جایی که با کویر همجوار است معمولا آب و هوای آن نیز متغیر می باشد. مثلا گاهی اوقات در در تابستان ها به عنوان گرم ترین نقطه کشور و در زمستان ها به عنوان سردترین نقطه گزارش می شود. متوسط بارش و بارندگی سالانه در شهر بم ۶۸ میلی متر است و شهر مساحتی برابر با ۵۴ کیلومتر مربع دارد.

وجه تسمیه بم

سفر به هر نقطه ای از کشورمان مانند سفر به شهر بم بدون دانستن برخی اطلاعات مانند تاریخچه شهر، وجه تسمیه، موقعیت جغرافیایی و غیره آن شهر قطعاً لطفی برای گردشگران ندارد، به همین دلیل آشنایی با موقعیت های مختلف شهر به ما کمک می کند که سفر خوبی را تجربه کنیم. وجه تسمیه شهر بم را به روایات تاریخی متفاوتی نسبت می دهند، مثلاً در فرهنگ معین از کلمه بم به عنوان آوای خشن و درشت یاد شده است. در کتاب مرآت البلدان نیز اطلاعاتی در خصوص وجه تسمیه شهر بم آمده است.

بهمن اسفندیار که یکی از پادشاهان هخامنشی بود از استخر فارس به زابل جهت خونخواهی پدرش یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان لشکرکشی کرد. پسر رستم با نام فرامرز از این موضوع مطلع شده بود و جهت سرکوب کردن این حرکت به سوی بهمن اسفندیار لشکرکشی کرد. جنگی که بین این دو فرد صورت گرفت در مکان بم کنونی بود. بهمن در این نبرد پیروز شد و فرامرز را دار زد. محلی که امروزه به دار معروف است و به آن دارستان نیز می گویند در همین مکان می باشد. پس از آن که بهمن در این نبرد پیروز شد در محلی که جنگ به وقوع پیوسته بود برای خود برجی تاسیس کرد و نام آن را بم گذاشت. به همین دلیل است که افراد زیادی بم را مخفف بهمن اسفندیار می دانند. در خصوص وجه تسمیه شهر بم نظرات دیگری نیز وجود دارد.

تاریخچه بم

بسیاری از مسافران و گردشگران سفر به شهر بم را به خاطر بازدید کردن از مکان های تاریخی آن دوست دارند. بم از شهرهای تاریخی کشورمان است که بنای بزرگ ارگ بم در همین شهر قرار دارد. در گذشته به این شهر پاریس ایران می گفتند. یک جهانگرد انگلیسی به نام نیجر سال ۱۱۸۹ بم را به عنوان مرکز صنعت کرمان یاد کرده است. در کتاب کارنامک از اردشیر بابکان و هم چنین شاهنامه فردوسی ردپای زیادی از شهر بم دیده شده است. در هر دوی این کتاب ها از محله بهنام کوزران آن یاد شده است. این محله در حال حاضر در ضلع شمال شرقی بم واقع شده است و از قدیمی ترین محله های آن محسوب می شود.

آداب و رسوم شهر بم

اگر شما هم مسافرت به شهرهای مختلف مانند سفر به شهر بم را تجربه کرده باشید، قطعاً به این موضوع واقف هستید که هر شهری آداب و رسوم، گویش، لهجه، لباس و پوشش خاص خودش را دارد. لباسی که مردم بم از آن استفاده می کنند در واقع همان پوششی است که در استان کرمان و دیگر شهرهای این استان استفاده می شود. بنابراین بم لباس محلی ویژه و خاصی ندارد. پوشش زنان این شهر نیز عبارت است از پیچه یا نقاب، چارقد، شلیت، شات، پیراهن، یل که نوعی کت است، پیراهن شش ترک، پاپوش و… پوشش مردان نیز عبارت است از کلاه نمدی، پیراهن، کلاه دوره ای، قبا، جلیقه، سرداری و شال کمر.

نوزادان این شهر نیز نوعی پوشش خاص دارند که به شرح زیر است:

 1. دور گوشو

به این پارچه سه گوش و چهارگوش که آن را دور سر نوزاد می اندازند دور گوشو می گویند.

 1. چاقدو

به روسری های کوچک چهارگوش که جهت بستن سر نوزادان استفاده می شود چاقدو می گویند.

 1. کلاه چینو

کلاه چینو کلاهی که دور آن کامل چین خورده می باشد و یک پارچه بر روی آن دوخته می شود.

 1. لچک

به روسری می گویند.

لچک در سفر به بم
لچک چارقد خرد سه گوش زنان و اطفال برسر می پوشند
 1. شمیلوی کلاه دار

شمیلوی کلاه دار نوعی شنل است که از جنس مخمل می باشد.

مراسمات شهر بم

 1. عزاداری ها

عزاداری ها مانند عزاداری ماه محرم از خاص ترین و مهم ترین مراسمات در شهر بم است که در این روزها سنت های زیادی مانند طبخ آبگوشت امام حسینی، چهل منبرون می توان اشاره کرد.

 1. لحظه تحویل سال نو

آغاز سال نو یکی دیگر از مراسم های خاص شهر بم است که در هنگام مسافرت به شهر بم در ایام نوروز با آن مواجه خواهید شد. استان کرمان و شهر بم در گذشته ها بر این باور بودند که در هنگام تحویل سال آب های جاری به طور کلی در یک لحظه از حرکت می ایستند که در اصطلاح به آن خواب آب می گویند.

سوغات و صنایع دستی بم

سفر به شهر بم بدون آشنایی با سوغاتی ها و صنایع دستی این شهر خالی از لطف است. شهر بم سوغاتی های مختلف و متفاوتی مانند قاووت، خرما، عرقیجات مختلف دارد. و از صنایع دستی آن می توان به جاجیم بافی، گلیم بافی، قالی بافی، ظروف مسی، آجیده و غیره اشاره کرد. به شما پیشنهاد می کنیم سوغاتی ها و صنایع دستی منحصر به‌ فرد و دیدنی این شهر را فراموش نکنید که هر کدام از آن ها زیبایی ها و مزایای خاص خودشان را دارند. شاید در جاهای دیگر گلیم، جاجیم یا قالی های بافته شده در کرمان را نبینید و زیبایی های آن ها تنها مختص به هنرمندان شهر بم است.

غذاهای محلی شهر بم

از غذاهای محلی شهر بم نیز می توان به آش یونجه یا آش سبزی و آب بنه اشاره کرد که از جمله غذاهای پرطرف دار این شهر محسوب شده و البته با ذائقه بسیاری از گردشگران و مسافران نیز سازگار است.

مکان های دیدنی بم

بسیاری از ما ایرانی ها اگر قصد سفر به شهر بم را داشته باشیم یا حتی نام این شهر را بشنویم به یاد ارگ بم می افتیم که متاسفانه در حال حاضر تنها بخشی از آن باقی مانده است. این بنای عظیم را مربوط به دوره هخامنشی و برخی مربوط به عصر اشکانی می دانند، البته این بنا اواخر حکومت قاجارها هم چنان مورد استفاده بوده است. ارگ بم در سال ۱۳۴۵ به عنوان آثار ملی کشورمان ثبت شد و در سال ۲۰۰۴ نیز جزو میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

یک نکته جالب در خصوص این بنا این است که بازسازی آن توسط ۱۲ کشور مختلف انجام می شود. از دیگر مکان های فرهنگی و جاذبه های تاریخی بم می توان به بازار سنتی مسجد سید بم و هم چنین مسجد حضرت رسول (ص) اشاره کرد. مکان های گردشگری و طبیعی آن را نیز می توان منطقه ییلاقی دهبکری، رودخانه آدوری، کوه بی سوخته، کوه برفی، آبشار تنگ تاهران، روستای خواجه عسگر و… اشاره کرد. پس به شما پیشنهاد می کنیم در هنگام سفر به بم این مناطق را فراموش نکنید.

 1. حیات وحش زیبای زریاب

حیات وحش زیبای زریاب در نزدیکی منطقه دهبکری وجود دارد. این حیات وحش زیبا زیستگاه نوعی از خرس های نایاب و کمیاب جهان با نام خرس سیاه بلوچی می باشد. در دارستان شهرستان بم بقایای زیادی به دست آمده است که با دوران نوسنگی ارتباط دارد. بنابراین با وجود چنین بناهایی اگر سفر به شهر بم را سفر به دل تاریخ نام گذاری کنیم بی راه نیست.

 1. آبشار باغچمک

در ۵ کیلومتری ضلع غربی بم آبشاری وجود دارد که به آن آبشار باغچمک می گویند که در مسیر رودخانه قراردارد. این آبشار در فصل‌ های زمستان و پاییز دیدنی است.

 1. منطقه توریستی دهبکری

منطقه توریستی و گردشگری با نام دهبکری در حدود ۵۰ کیلومتری بم وجود دارد. که نظرات بسیار زیادی در خصوص آن بر سر زبان مردم محلی آن جا مطرح است. دهبکری را یکی از بزرگان قومی می دانند که در همین ناحیه در گذشته های دور ساکن بوده است. منطقه دهبکری آبشارهای بسیار زیبایی در دل جنگل ها دارد که یکی از آن ها بر روی کوه برفیو قرار دارد.

 1. منطقه مرغک

منطقه مرغک یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر بم است که درون جنگل های متعدد بادام وحشی و پسته وحشی به چشم می خورد.

 1. طبیعت بم

انبوه درختان پسته و بادام وحشی در ارتفاع حدود ۲۰۰۰ تا ۲۴۰۰ متری شهرستان بم روییده اند. در این منطقه هم چنین درختان بی نظیر و کم‌ نظیری مانند ارس، کیکم، اسکنیل، ارژنگ، کسور، بنه، کاروان کش و بادام کوهی به چشم می خورد. انواع مختلف گیاهی دارویی مانند گرامینه، ریواس، درمنه و گون نیز در همین منطقه وجود دارد. مناطق حفاظت شده شهرستان بم حیوانات زیادی مانند گربه جنگلی، خرس سیاه، پلنگ ایرانی چ هوبره  دارد. پرندگان دیدنی این منطقه نیز عبارت هستند از کبک، تیهو، باقرقره و عقاب طلایی.

طبیعت شهر بم در سفر به بم
طبیعت شهر بم زبانزد عام و خاص است.

نتیجه گیری

مسافرت ها همواره برای ما خاطره انگیز و دلچسب هستند. اگر مکانی که می رویم مورد علاقه ما باشد قطعاً لذت آن بسیار بیش تر خواهد بود. سفر به شهر بم یکی از این سفرهای دلچسب است که مدت ها آداب و رسوم، فرهنگ، سوغاتی، غذاهای محلی و بنای تاریخی آن مانند ارگ بم در ذهن مان خواهد ماند. اگر سفر ما مجهز به لوازم و تجهیزات ضروری سفر نیز باشد، لذت آن صد چندان خواهد شد. فروشگاه ویرا حصیر با تامین انواع و اقسام لوازم سفر مانند زیرانداز جاجیمی و زیرانداز حصیری، انواع چادرهای مسافرتی، میز تاشو مسافرتی، صندلی تاشو مسافرتی و غیره سفر به یادماندنی را برای شما رقم خواهد زد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X