سفر به روستای قروه یک روستای دیدنی

روستای قروه

قروه در یک نگاه

روستای قروه از تاریخی ترین روستاهای شهرستان ابهر است. این روستا با قدمت بسیار زیاد به عنوان یکی از روستاهای گردشگری زنجان شناخته می شود. قروه هم اکنون به دلیل توریستی بودن شهرت بسیار زیادی دارد. افرادی که عزم سفر به روستای قروه کرده‌اند قطعاً تا حدودی با پیشینه و شگفتی های این منطقه آشنا هستند. قروه به عنوان یکی از روستاهای قدیمی با قدمت سه هزار سال است. به دلیل وجود قدمت زیاد در این روستا آثار و بقایای های زیادی در آن کشف کرده‌اند. همچنین معماری به جای مانده از دوره های مختلف در بافت این روستا باعث توریستی شدن آن شده است. مردم روستای قروه به کشاورزی، دامداری و باغداری مشغول هستند که محصول اصلی آنها گوجه فرنگی، بادام، انگور، گردو و غلات می‌باشد. زبان مردم این منطقه ترکی آذربایجانی است و البته لهجه بسیار شیرینی دارند. این روستا بافتی کهن از جنس تاریخ است.

می‌توانید روزهای زیادی را برای تماشای آثار تاریخی به جای مانده در قلب آن برنامه‌ریزی کنید. البته امکانات رفاهی نیز برای مسافران فراهم کرده‌اند. شما برای سفر به روستای قروه می توانید فصل های مختلف را انتخاب کنید. اما زمستان های این منطقه بسیار سرد بوده و قطعاً این سرما طاقت فرسا است‌. برای لذت از سفر به این طبیعت بکر بد نیست فصل بهار، تابستان و یا حتی اوایل پاییز را انتخاب کنید. چرا که شاهد طبیعت فوق العاده زیبا و بینظیر این منطقه خواهید بود.

سالهاست که سکوت پر از آرامش این روستای تاریخی را صدای پای مسافران و طبیعت گردان در هم شکسته‌ است. قرار گرفتن قروه در شاهراه تاکستان باعث موقعیت بهتره آن می شود. این روستا معماری صخره ای و بسیار جالبی دارد. همچنین آثار و بقایایی نظیر خانه های قدیمی در آن هستند که در دل کوه کنده شده اند و متعلق به دوران سلجوقیان می‌باشند.

روستا قروه
روستا قروه از روستاهای استان زنجان است.

راهنمای سفر به روستای قروه

به دلیل سرسبزی و حاصلخیزی روستای قروه گردشگران زیادی جذب به این روستا شده و از طبیعت بکر آن نهایت لذت را میبرند. اما شما مسافرانی که قصد سفر به روستای قروه دارید بد نیست بدانید آب و هوا و شرایط اقلیمی منطقه سرد و کوهستانی است. پس با این حساب زمستان زمان مناسبی برای سفر به این منطقه نخواهد بود: اما بهار و پاییز این منطقه نیز سرد می‌باشد. چنانچه بخواهید به این منطقه زیبا و باشکوه سفر کنید بایستی نکات بسیار زیادی را به عنوان راهنمایی سفر به خاطر بسپارید.

نکته اول این است که در این منطقه جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوانی وجود دارد. پس شما با رعایت و احترام به فرهنگ و محیط زیست این منطقه هرگز بایستی به آنها آسیب نرسانید. نریختن زباله، عدم ایجاد آلودگی محیطی و هوا، عدم آسیب رسیدن به نیروی انسانی و یا امکانات منطقه و حفظ پاکیزگی جزو مهمترین نکات به شمار می‌رود.

اما همیشه برای سفر به مناطق روستایی سعی کنید پول نقد به همراه خود داشته باشید. معمولاً در روستاها بر خلاف شهرهای بزرگ امکاناتی نظیر بانک و عابربانک وجود نخواهد داشت از این رو ممکن است برای خرید مایحتاج مورد نیاز خود به پول نقد نیاز پیدا کنید. از طرفی هنگام سفر حتما لباس مناسب به چنین مناطقی را تهیه نمایید: چرا که ممکن است شب های این منطقه بسیار سرد باشد. یکی از توصیه های مهم قبل از سفر رزرو اقامتگاه مناسب است. از آنجایی که در مناطق روستایی هتل و مسافرخانه نیست، قطعاً باید یکی از خانه های بوم گردی آن منطقه استفاده کرد. بیشتر افراد هنگام سفر در طبیعت کمپینگ دارند. اما ممکن است به دلیل کوهستانی بودن منطقه شرایط آب و هوایی مناسب نباشد پس با این حساب قبل از سفر به فکر یک مکان اقامتی مناسب برای خود بگردید.

امامزاده عبدالخیر در سفر به روستای قروه

قروه به عنوان زیباترین روستای ترک زبان آذربایجان می باشد. مردم این روستا از طریق دامداری، کشاورزی و باغداری امورات خود را می گذرانند. برای سفر به روستای قروه آثار بسیار زیادی است که می توانید از آن‌ها بازدید کنید. یکی از جاذبه های تاریخی و مذهبی قروه امامزاده عبدالخیر است. امامزاده دارای یک معماری بسیار شگفت‌انگیز و خاص البته به سبک معماری سنتی ایرانی می‌باشد. این معماری متعلق به قرن پنجم یا چهارم هجری قمری است.

در واقع از فوق العاده زیباترین و تاریخی ترین آثار به جای مانده در این منطقه هم این امامزاده عبدالخیر میباشد. امامزاده یا آرامگاه در یک تپه و قبرستان تاریخی قرار دارد که باغ های انگور و میوه دور تا دور آن را احاطه کرده‌اند. اما معماری بنای امامزاده شامل یک عمارت هشت ضلعی با طول ۵۰ متر می‌باشد. طاق نماهای جنابی شکل نمای امامزاده در هر دو ضلع آن زیبایی آن را به رخ می‌کشد.

در قسمت شرقی آن یک ایوان و همچنین در بخش های جنوبی و غربی ورودی های با قوس های هلالی وجود دارد. امامزاده دارای یک گنبد دو پوش با ابعاد بزرگ و به ارتفاع ۶ متر می باشد. تزیینات کاشی کاری شده در گذشته به عنوان زیبایی های این گنبد بود. هنوز هم بقایای این کاشی های فیروزه‌ای روی پایه‌های مقبره آن به چشم می‌خورد. بنای این امامزاده ۱۲ متر است و از قسمت داخلی یک فضای چهار ضلعی با سه ورودی مختلف می‌باشد. در داخل این امامزاده آثاری از دوره صفویان به چشم می خورد که متعلق به هنرمندان خوش ذوق آن دوران است. از نمای بیرونی این پلان به صورت هشت ضلعی با طول اضلاع ۳۵ متر می‌باشد. تمامی اضلاع هشت ضلعی این آرامگاه به صورت مساوی قرینه با یکدیگر هستند.

هنر معماری سلجوقی در مسجد جامع قروه

لذت سفر به روستای قروه را با تماشای جاذبه های بی نظیر مسجد جامع آن بیشتر کنید. این مسجد جامع جزو بناهای تاریخی این منطقه است که در ۱۵ کیلومتری ابهر به زنجان قرار دارد. البته که روستای قروه خود دارای پیشینه تاریخی بسیار ارزشمند و البته با قدمت زیاد است. در این روستا آثار تاریخی زیادی وجود دارد اما مسجد جامع قروه به عنوان تاریخی ترین آثار به جای مانده از تلخی و شیرینی های تاریخ در قلب این منطقه می‌باشد. اولین مسجد از آثار دوران سلجوقیان و متعلق به قرن پنجم هجری قمری است. تمامی مساجد سبک دوره سلجوقیان با طراحی چهار ایوانی هستند. این مسجد نیز دارای گنبد بسیار زیبایی است که روی چهار فیلپوش استوار می باشد. این مسجد از قسمت فضای اصلی دارای صحن گنبد داری است. دو شبستان نیز در غرب و شرق آن به چشم می‌خورد‌.

تزییناتی نظیر گچبری و همچنین دو کتیبه در قسمت پایین فیلپوش وجود دارد که متعلق به سال ۴۱۳ هجری قمری هستند. اما مرمت این بنا در سال ۵۷۵ هجری قمری صورت گرفت. این مسجد به عنوان یکی از بناهای ارزشمند تاریخی است که بر اضلاع چهارگانه استوار می باشد. از زیبایی های این مسجد می‌توان به کتیبه‌ای اشاره کرد که به خط ثلث و با نقاشی های گیاهی مزین شده است. اما در قسمت فیلپوش و کتیبه خط نسخ در قسمت بالای مهراب با ترنج های تودرتو به چشم می‌خورد. آجرچینی این عمارت با معماری دوران سلجوقی بسیار هنرمندانه است. همین کتیبه های خط ثلث مسجد با نقاشی های گیاهی جزو ارزشمندترین آثار تاریخی و هنری در ایران و جهان می‌باشد. آنچه که زیبایی این نگاره‌ها را بیشتر میکند ترنج های تودرتویی است که با گچ بری های زیبایی و طرح آجر چینی اجرا شده‌اند.

تاریخی ترین پل قزوین

سفر به روستای قروه با تماشای جاذبه های طبیعی تاریخی هیجان انگیز تر میشود. در این روستا یک پل تاریخی وجود دارد که قسمت جنوبی و شمالی روستا را به یکدیگر متصل می کند. این پل دارای قدمت بسیار زیادی است و به همین سبب مورد توجه گردشگران قرار دارد. البته این پل در گذشته باریکتر از معماری کنونی امروز است. چرا که با توجه به افزایش تردد به مرور زمان آن را پهن تر و مورد بازرسی قرار داده‌اند.

این پل به عنوان تنها پل های تاریخی در قزوین و منطقه ابهر می باشد. بر اساس پژوهش های صورت گرفته قدمت این پل بسیار زیاد است اما تا کنون تاریخ دقیقی از قدمت آن در دست نیست. طول این پل ۳۱ متر و دارای ارزی ۶ متر می باشد. این پل سه چشمه دارد که آب از قسمت زیر آن عبور می کند. این پل را از مصالحی چون آجر ساخته‌اند.

البته یک پوسته سنگی در سال ۱۳۳۹ برای جلوگیری از تخریب آن به قسمت قدیمی پل اضافه شد. پل قروه نیز همانند دیگر پل های تاریخی کشور دارای بافتی قدیمی است و قطعاً بافت های قدیمی و تاریخی بیشتر مورد توجه مسافران و گردشگران قرار می گیرد. یکی از مسائلی که مسافران را به چالش می‌کشد قدمت پل است که تا کنون تاریخ دقیقی برای آن تخمین نزده اند. این پل در قسمت جنوب روستای قروه با بافت سنتی و قدیمی قرار دارد.

این پل یادگار دوره های مختلف پس از ساخت آن است که به حجم تردد از روی آن بر ضخامت آن افزوده شد. اما هنوز تاریخ دقیقی از زمان ساخت آن وجود ندارد. از آنجایی که قدمت روستا به ۳۰۰۰ سال می رسد پس قطعاً برای دسترسی دو نقطه آن این پل را نیز در همان زمان احداث کردند. می توان گفت قدمت این پل نیز می‌تواند قدمتی به میزان قدمت روستا باشد.

 دیدن پل قزوین در سفر به روستای قروه

لوازم ضروری سفر به روستای قروه

 خرید زیر انداز جاجیمی با استقبال زیادی در بازار مواجه است.‌ قطعا مرغوبیت هر محصولی به سبب کیفیت مطلوب آن می‌باشد. برای سفر به روستای قروه می‌توانید این زیراندازهای مخصوص و باکیفیت را انتخاب کنید. از آنجایی که روستای قروه در یک منطقه کوهستانی قرار گرفته، به دلیل معتدل بودن شرایط آب و هوایی آن نیاز به یک زیرانداز ضد آب دارید. در میان تمامی متریال جنس جاجیمی استحکام زیادی در برابر آب و رطوبت خواهد داشت.

البته که جاجیم خود به عنوان یکی از صنایع دستی برخی از مناطق می باشد که از پنبه و پشم یا ترکیبی از هر دو خواهد بود. از مهمترین مزایای زیر اندازهای جاجیمی و برتری آن نسبت به دیگر متریال ها این است که هرگز پرز نمی دهند و ضخامت بالایی دارند. از طرفی این زیر انداز ها به گونه‌ای بافته شده اند که میتوان از هر دو رویه یا طرف آن نیز استفاده نمود.

مدل های نسل جدید همان توسط پوشش های ضد آب هستند. حال اینکه این نوع زیرانداز ها معمولاً با طول و عرض های متفاوتی عرضه می شوند: از این رو به هنگام خرید به یارد زیر انداز توجه کنید. این متریال ها هرگز گرد و غبار و کثیفی را به خود نمی‌گیرند و در این صورت نیز می توانید به راحتی آنها را بشویید. جاجیم به سرعت خشک می شود و سبک بودن وزن آن هم جابجایی زیرانداز را راحت تر می کند. همچنین باعث میشود زودتر خشک شود اما به شرط اینکه شما از مواد شوینده مناسب و دمای آب مناسب برای شستن آن استفاده کنید تا در این صورت باعث کاهش طول عمر زیر انداز نشوید. چنانچه به دنبال بهترین زیرانداز های بادوام بازار هستید متریال های جاجیمی بیش از هر متریال دیگری مورد توجه قرار دارند.

تجربه سفری راحت با بهترین زیرانداز بازار

حصیر پلاستیکی برای شما مسافرانی که قصد سفر به روستای قروه دارید برای نشستن در دل طبیعت بکر این منطقه الزامی است. راهنمای سفر به شما توصیه می‌کند تا با خرید ملزومات سفر استارت سفر را بزنید. قطعاً که بدون به همراه بردن لوازم سفر لذت زیادی از طبیعت گردی و گردش نخواهید داشت. اگرچه ملزومات سفر بسیارند، اما در بین دسته بندی های مختلف مهمترین وسیله ای که در اولویت قرار می گیرد زیراندازهای حصیر پلاستیکی هستند. این متریال ها دارای بافتی بسیار محکم و الیافی مقاوم در برابر آب و رطوبت می باشند. اگرچه بسیاری از متریال های دیگر توسط پوشش های ضد آب در برابر نفوذ آب و رطوبت مقاوم می‌شود اما قطعاً این پوشش می تواند به وزن زیرانداز اضافه کند. ما به دنبال زیر اندازهای مخصوصی هستیم که هم وزن سبک داشته و هم الیاف خود زیرانداز در برابر رطوبت مقاومت نشان دهد.

از این رو زیراندازهای حصیر پلاستیکی با استقبال بسیار زیادی مواجه هستند. امکان پاره شدن این زیرانداز در برابر شرایطی چون ضربه، ساییدگی، خراش، بریدگی و غیره به حداقل می‌رسد. در واقع مقاومت این متریال در چنین شرایطی بیشتر از دیگر متریال های زیراندازهای سفری خواهد بود. اما بد نیست بدانید رنگ و طرح این زیراندازها نیز با تنوع بسیار زیادی همراه است: پس می‌توانید با اکتفا به سلیقه خود بهترین زیراندازهای سفری را با تنوع بسیار زیاد از هر حیثی تهیه کنید. سایت ویرا حصیر توزیع کننده انواع ملزومات سفر، بهترین زیراندازهای حصیر پلاستیکی را در اختیار شما کاربران عزیز قرار می دهد. برای خرید بهترین ملزومات سفر نظیر زیراندازهای حصیر پلاستیکی همین حالا اقدام کنید. دسترسی به مشخصات محصول نیز به روش خرید آنلاین در این مجموعه امکان پذیر است: پس ابتدا به بررسی مشخصات و قیمت زیرانداز ها بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X