وسایل ضروری برای سیزده بدر

روز طبیعت

لوازم ضروری برای سیزده به در ،سیزده بدر یا روز طبیعت یکی از سنت‌های قدیمی ایرانیان در عید نوروز است. عموما مردم در این روز به طبیعت می روند و با گذراندن اوقات خود در طبیعت ایام خوب و خوشی را درکنار خانواده خود سپری می‌کنند. برنامه ریزی دقیق و به موقع برای این روز یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند موجب گردد تا شما خاطرات خوبی را کنار خانواده خود سپری کرده و خاطرات خوب و دلچسبی را رقم بزنید. یکی از این برنامه ریزی‌ها، تهیه فهرست از لوازم ضروری برای سیزده بدر است. در این مقاله برای شما لیستی کامل از همه لوازمی که برای سبزده بدر نیاز داردید، آماده کرده‌ایم. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را تک تک آن‌ها آشنا کنیم.

روز طبیعت

سبد پیک نیک با تمامی وسایل ضروری

متاسفانه یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های افرادی که به پیک نیک یا تفریح می‌روند. فراموش کردن برخی از لوازم ضروری و مهم است. راه حل شما برای رفع این مشکل، تهیه یک سبد پیک نیک با تمانی وسایل مورد نیاز است تا دیگر نگران جا گذاشتن لوازم خود نباشید. برخی از این سبدهای پیک نیک مدلهای مختلفی دارند و از اشیا محتلف و متعددی تهیه شده‌اند که از انواع آن‌ها می‌توان به بشقاب، لیوان، چنگال و قاشق، نمکدان و…‌ اشاره کرد.

از طرفی جنس سبک و حمل و تقل راحت آن‌ها از جمله دلایل مهمی است که باعث شده تا این وسیله در مسافرت‌های کوتاه و پیک نیک بسیار مورد استفاده باشد.

زیرانداز

دومین مورد در فهرست لوازم ضروری برای سیزده بدر، زیرانداز است. انواع مختلفی از زیرانداز درون بازار وجود دارد که زیراندازهای حصیری و جاجیمی از بهترین و باکییفت ترین آن‌ها هستند. نکته مهم در خرید زیرانداز مسافرتی، راحتی و کیفیت بالایی آن‌ها است. متاسفانه یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث خرابی زیراندازها می‌گردد پارگی در آن‌ها است. همچنین اگر زیرانداز شما دارای جنسی خشک و سفت باشد‌ ممکن است استفاده و نشستن روی آن در طولانی مدت باعث بروز آسیب‌ها و ناراحتی‌هایی در کمر شما گردد. بنابراین مهم است که حتما برای سیزده بدر خود، از یک زیرانداز حصیری یا جاحیمی مناسب و باکیفیت استفاده کنید‌ اگر افراد مسن همراه خود دارید یا اگر به دلایلی زیادی نشستن روی زمین برای شما مشکل است، حتما تعدادی صندلی تاشو با خود ببرید تا در صورت نیاز به مشکل برخورد نکنید.

لوازم بازی و سرگرمی

یکی از مهم‌ترین کارهایی که در روز سیزده بدر بسیار بین خانواده‌ها مرسوم است. بازی‌های گروهی است. این بازی‌ها والیبال، بدمینتون، فوتبال یا ورزشهای گروهی دیگری هستند. بازی‌ها و لوازم سرگرمی می‌توانند اوقات خوب و خوشی را برای شما به ارمغان بیاورد، از آن‌ها غافل نشوید.

چادرهای مسافرتی

چادرهای مسافرتی همیشه یکی از لوازم ضروری برای سیزده به در هستند. این چادرها از جنس برزنتی هستند. و خاصیت ضدآب دارند. از طرفی این چادرها بسیار ساده و قابل حمل هستند و جای بسیار کمی اشغال می‌کنند.

اگر قصد خوابیدن در طبیعت در شب را دارید، با نگران بارانی شدن هوا زمان رفتن به تفریح و سیزده بدر هستید، حتما بردن چادر مسافرتی را فراموش نکنید.

جعبه کمک‌های اولیه

شاید بردن جعبه کمک‌های اولیه به تفریح و پیک نیک کمی عیجب به نظر برسد با این حال، این وسیله یکی از لوازم ضروری برای سیزده به در است. غیر قابل پیش بینی بودن حوادث و اتفاقاتی که ممکن است در طبیعت رخ دهد، موجب شده تا نیاز به جعبه‌های کمک‌های اولیه همیشه در مسافرت‌ها احساس گردد. نیازی نیست که تمام جعبه خود را با لوازم غیر ضروری پر کنید. تنها مقداری بتادین، چند چسب زخم، پماد سوختگی و گاز استریل به همراه داشته باشید کافی است. اگر هم کسی ار افراد خانواده شما از داروی خاصی استفاده می‌کند، حتما آن را همراه خود ببرید.

پتو مسافرتی جز لوازم ضروری برای سیزده به در

پتو یکی از لوازم ضروری و مهمی است که حتما باید زمان تفریح همراه خود داشت، خوابیدن در طبیعت، سرمای هوا، نیاز به استراحت یا… موضوعات مهمی است که موجب می‌گردد شما در تفریح خود نیاز به پتو داشته باشید. نوعی از پتو در بازار موجود است که دارای جنسی بسیار سبک بوده و وزن بسیار کمی هم دارد. به این نوع پتوها، پتو مسافرتی می گویند. این پتوها به دلیل اشغال کردن حجم کم و حمل و نقل آسان و راحت برای مسافرت‌های کوتاه و یک روزه مانند پیک نیک و سیزده به در مناسب و کاربردی هستند.

پتو مسافرتی جز لوازم ضروری برای سیزده بدر
پتو مسافرتی یک وسیله مورد نیاز در سفر به طبیعت می باشد.

لباس مناسب در لوازم ضروری برای سیزده به در

لباس مناسب نکته مهمی است که باید زمان جمع کردن وسایل خود به آن دقت کنید. حتما با توجه به شرایط آب و هوایی برای خود لباس انتخاب کنید. قبل از اینکه راه بیافتید بهتر است هواشناسی را چک کنید تا اگر احتمال بارش باران زیاد بود، لباس مناسب قبل از حرکت همراه خود ببرید. اگر جایی که برای تفریج انتخاب کرده‌اید، کنار دریا است حتما برای بچه‌ها یک دست لباس اضافه بردارید تا در صورت کثیف یا خیس شدن لباس‌ها، بتوانید آن‌ها را تعویض کنید.

منقل و ذغال

کباب خوردن در سیزده به در به یکی از رسوم اصلی این روز است. از طرفی منقل و ذغال نیز یکی از مهم‌ترین لوازمی است که باید زمان رفتن به سیزده به در همراه خود داشته باشید. منقل‌ها انواع مختلفی دارند. برخی از آن‌ها حالتی قدیمی داشته و جای بسیار زیادی را اشغال می‌کنند و بسیار حمل و نقل آن‌ها سنگین است. از طرفی مدل‌های جدیدی در بازار وجود دارد که حالتی تاشو داشته و به راحتی جمع می‌شوند و قابل حمل هستند. بهتر است برای راحتی حمل و نقل خود، از مدل دوم استفاده کنید.

کرم ضدآفتاب یا کلاه  جز لوازم ضروری برای سیزده به در

کرم ضدآفتاب یا کلاه مورد مهم دیگری است که نباید در فهرست لوازم ضروری برای سیزده به در، آن را از قلم انداخت. حساس بودن پوست خانم‌ها به آفتاب و از طرفی گرم بودن آب و هوا باعث شده تا بسیاری از خانم‌ها نیاز به استفاده از کلاه آفتاب گیر یا کرم ضد آفتاب داشته باشند. بنابراین حتما زمان جمع آوری وسایل کرم ضدافتاب خود را همراه ببرید تا پوست‌تان دچار مشکل و آسیب نشود.

ساک جاقابلمه

در ابتدای فهرست به سبد پیک نیک اشاه کردیم که جزو لوازم ضروری برای سیزده به در است. در ادامه به معرفی ساک جاقابلمه می‌پردازیم. این ساک حالتی مربعی دارد که می‌توانید به راحتی انواع قابلمه در سایزهای مختلف را در آن قرار داده و بدون نگرانی بابت ریختن غذا، آن را حمل و نقل کنید. ساک‌های جا قابلمه، بسیار راحت و شیک هستند و قیمت بسیار پایینی نیز دارند و همین موضوع باعث شده تا مورد استقبال بسیاری از خانم‌های خانه دار قرار گیرد.

کیسه زباله

متاسفانه یکی از بزرگ‌ترین مشکلات و آسیب‌هایی که افراد بعد از رفتن به طبیعت به آن وارد می‌کنند رها کردن زباله‌های خود در طبیعت است. حتما زمان رفتن به سیزده به در، یک کیسه زباله برای اشغال‌های خود درون ساک قرار دهید تا تمامی زباله‌های خود را درون آن قرار داده و زمان برگشت با خود بیاورید.

لوازم برقی مورد نیاز جز  لوازم ضروری برای سیزده بدر 

برخی از افراد در طبیعت نیاز به گوش دادن موسیقی صدادار دارند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، حتما یک اسپیکر کوچک با خود همراه داشته باشید تا زمان فراغت خود، به آن گوش دهید. علاوه بر اسپیکر از جمله لوازم برقی مورد نیاز می‌توان به پاور بانک اشاره کرد. خاصیت شارژ کردن بدون سیم موبایل توسط پاوربانک باعث شده تا این وسیله به سرعت در بین تفریحات خانوادگی و مهمانی‌ها به یک وسیله محبوب و دوست داشتنی تبدیل گردد. اگر نیاز به باتری دارید یا موبایل شما مشکل نگهداری باتری دارد، حتما پاوربانک را از شب قبل آماده کنید تا در پیک نیک به مشکل برنخوردید.

محفظه برای نگهداری نوشیدنی و غذا

یکی از لوازمی که ممکن است خیلی به آن نیاز داشته باشید، یک محفظه برای خنک نگهداشتن نوشیدنی و غذا است. اگر سیزده به در در یک روز گرم باشد،  یک نوشیدنی خنک می‌تواند خیلی دلچسب و لذیذ باشد. از طرفی ممکن است برخی از غذاهایی که به همراه می برید، مانند گوشت یا سالاد به سرعت فاسد شده و خراب گردند. بنابراین بهتر است یک محفظه بزرگ برای نگهداری مواد غذایی یا نوشیدنی‌های خنک تهیه کنید تا هر زمان نیاز داشتید بتوانید به صورت تازه و خنک از آن‌ها استفاده کنید.

لوازم ضروری برای سیزده به در را از کجا تهیه کنیم؟

در قسمت قبلی برخی از مهم‌ترین لوازم ضروری برای سیزده به در را به شما معرفی کردیم. هر کدام از این لوازم می‌توانند بسیار کاربردی و مهم باشند. اما تهیه آن‌ها ممکن است کمی دشوار و سخت به نظر برسد. از طرفی اینکه آن‌ها را از فروشگاه‌های باکیفیت تهیه کنید، نکته مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت. بنابراین تصمیم گرفتیم تا علاوه بر معرفی لوازم ضروری برای سیزده به در، یکی از بهترین فروشگاه‌ها و مراکز برای تهیه و خریداری لوازم ضروری برای سفر را نیز به شما معرفی کنیم.

یکی از بهترین فروشنده‌ها برای تهیه زیرانداز جاجیمی و حصیر پلاستیکی و انواع لوازم ضروری برای سفر، مرکز فروش زیرانداز ویرا حصیر است. این مرکز با تهیه انواع زیرانداز و حصیر در جنس‌های پلاستیکی و جاجیمی در انواع رنگ‌ها و طرح‌ها، است. این مرکز، سابقه‌ای طولانی در تهیه انواع زیرانداز و حصیر و انواع لوازم مورد نیاز و ضروری برای سفر دارد که باعث شده تا به یکی از بهترین انتخاب‌های برای خرید زیرانداز جاجیمی و حصیر پلاستیکی، تبدیل گردد.

اگر برای سیزده به در و مسافرتهای کوتاه مدت خود به دنبال خرید یک زیرانداز جاجیمی و حصیر پلاستیکی خوب و باکیفیت هستید و یا نیاز به لازم ضروری برای سفر دارید، حتما به این مرکز سربزنید.

نکات مهم در سیزده به در

اگر تعداد مهمان‌هایتان برای سیزده به در زیاد است، می‌توانید از آن‌ها بخواهید که با خود قاشق، چنگال و بشقاب بیاورند. این کار باعث بالارفتن سرعت و مدیریت بهتر خواهد شد.

حتما برای افراد سالمند زیرانداز و پتو مسافرتی به همراه داشته باشید.

بهتر است در انتخاب غذا، محتاط باشید. بهتر است غذایی که انتخاب می‌کنید، مورد علاقه همه باشد. می‌توایند از غذاهای محبوب مانند ساندویچ، کباب و… استفاده کنید.

در سفرهای خارج از شهر که آب آشامیدنی در دسترس نیست حتما از منزل با خود آب ببرید. همچنین بهتر است برای صرفه جویی بهتر در مصرف آب از نوشیدنیهای دیگر مانند نوشابه، آبمیوه و دلستر استفاده کنید.

اگر روز سیزده به در، هوا آفتابی بود. حتما جایی را برای نشستن انتخاب کنید که سایه داشته باشد. تا گرما زده نشوید.

نگه داری از طبیعت

در حاشیه رودخانه‌ها و دریا، و در کنار جاده‌ها  چادر نزنید. این کار می‌تواند بسیار خطرناک و حادثه آفرین باشد.

برای روشن  کردن آتش  چوب درختان را نشکنید و به پوشش گیاهی آسیب وارد نکنید. همچنین ته مانده سیگار، ذغال و زباله‌های خود را در طبیعت رها نکنید.

در این روز اکثر مردم دست و ظروف‌شان را در آب رودخانه می‌شویند، بنابراین احتمال انتقال بیماری‌ها زیاد است. اگر در پارک هستید از منبع آبی مطمئن برای آشامیدن استفاده کنید. اگر به خارج از شهر می‌روید، آب تمیز و کافی برای شستشو و آشامیدن  همراه داشته باشید.

همراه داشتن لوازم ضروری برای سیزده به در

 آلت موسیقی‌تان یا اسپیکر برای پخش موسیقی فراموش نکنید.

گوشی همراه یا لپ تاپ و تبلت خود را در این روز کنار بگذارید و کنار خانواده از طبیعت لذت ببرید.

بازی‌های سرگرم کننده، شطرنج، اوتللو، منچ، دارت، دالون، بدمینتون و….  موارد مهمی برای خوشگذرانی است.

آجیل، شیرینی، شکلات، تنقلات سالم و میوه را برای سرگرم شدن در روز فراموش نکنید. یکی از خوشمزه‌ترین موارد ضروری سیزده بدر تنقلات سالم است.  در خوردن شکلات زیاده روی نکنید.

چادر جز لوازم ضروری برای سیزده بدر
چادر مسافرتی یک وسیله کاربردی در سفر به طبیعت است.

 

سخن پایانی

یکی از جشن‌های باستانی و زیبایی ایرانیان، سیزده به در است. این روز را که روز طبیعت میگویند. سیزدهمین روز فروردین است. که در آن مردم به طبیعت می روند و روز خود را در کنار خانواده خود سپری می‌کنند.

در این مقاله نگاهی داشتیم به مهم‌ترین لوازم ضروری برای سیزده به در و سعی کردیم تا به صورت کامل آن‌ها را در قالب فهرستی برای شما بیان کنیم. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما سودمند بوده و کمک کرده باشد تا بتوانید لوازم مورد نیاز برای سیزده به در را به راحتی جمع آوری کرده و دغدغه‌ای نداشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X