حصیر چیست؟

حصیر چیست؟

حصیر چیست؟حصیر نوعی محصول زیبا به حساب می آید که می توان از آن در مواقع مختلفی استفاده نمود و رفع نیاز کرد. در واقع امروزه مکان های متفاوتی وجود دارد که شما می‌توانید از آن ها اقدام به خرید حصیر برای شرایط متفاوت نمایید.

در نتیجه ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در مورد حصیر و انواع آن ها به شما ارائه دهیم تا بتوانید از حصیر در زندگی روزمره خود استفاده کنید.

چگونگی درست کردن حصیر  

حصیر به درهم تنیدن و پیچیدن ریشه گیاهان و درختان گفته می شود که می توان با استفاده از آن ها یک محصول زیبا و کاربردی را به وجود آورد. در واقع حصیرها از زمان های دور بسیار مورد استفاده قرار می گرفتند. که امروزه از حصیر ها برای تزیین منزل در مکان های مختلف و دیگر موارد استفاده می شود که در ادامه بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

در حالت کلی افراد می‌توانند از حصیر برای ساخت و تولید وسایل متفاوتی همچون زنبیل، کلاه فرش و زیر انداز و دیگر موارد استفاده کنند. که هر کدام از آن ها دارای ویژگی و فواید بسیار متنوع می باشد. وسایل اولیه برای ساخت حصیر در استان‌های مختلف شمال و جنوب کشور ایران موجود می باشد. بنابراین شما می توانید آن ها را خریداری و اقدام به بافت حصیر کنید.

در حالت کلی استفاده از حصیر های دست بافت در شمال و جنوب کشور ایران به دلیل موجود بودن وسایل اولیه برای ساخت حصیرهای دستی و همچنین متناسب بودن با شرایط آب و هوایی و اقلیمی بسیار رواج دارد . همچنین مردم می‌ توانند با این هنر دستی بسیار زیبا و پرطرفدار منزل و مکان های مورد علاقه شان را زیباتر سازند.

تاریخچه حصیر

حصیر چیست؟ حصیر و حصیر بافی در کشور ما قدمت بسیار زیادی دارد که اولین و همچنین نخستین آثاری که از این هنر دستی بسیار زیبا در ایران یعنی بافت حصیر یافت شد. در شهرستان شهداد استان کرمان بوده که این هنر دستی نزدیک به ۱۵۰۰ سال است. که در حال تولید و استفاده است که روز به روز نیز به تعداد تولید کنندگان حصیر افزایش پیدا می‌کند.

کاربرد حصیر در زندگی روزمره

حصیر چیست؟ همان طور که گفته شد شما می توانید از حصیرها در شرایط و مکان های مختلفی استفاده کنید. حصیرها  به دلیل زیبایی و طبیعی بودن شکل و شمایلی که دارند  طرفداران زیادی دارند. که سالانه تعداد بسیاری از انواع آن ها را خریداری و در زندگی روزمره خود استفاده می کنند. یکی از اولین و مهم ترین کاربرد حصیر برای تولید کلاه و پرده های حصیری کوچک می باشد که در واقع این محصولات به عنوان یک جلوه بسیار خوب می توان از آن ها استفاده کرد.

بشقاب های حصیری

در بسیاری از مواقع شاید شما به بشقاب های حصیری برخورد کرده باشید. این نوع بشقاب ها برای سرویس غذا بر روی میز و یا بر زیر گلدان های مصنوعی قرار می گیرند. که می‌توانند یک زیبایی متفاوتی را به میز و دیزاین غذای شما القا کند.

زیرانداز

از دیگر کاربردهای بسیار عالی حصیرها می توان به زیر انداز بودن آنها اشاره نمود. که مردم برای گردش و سفرهای خود می توانند از حصیر به عنوان زیر انداز ها استفاده کند. حصیرها می توانند یک گزینه بسیار مناسب برای زیر انداز به حساب آیند که در اندازه و سایز های بسیار مختلف در بازار وجود دارد. که شما با مراجعه به فروشگاه ها می توان از انواع آن ها بازدید کنید و نسبت به نیازتان هر یک از انواع آنها را خریداری کنید.

سفره

چنانچه شما  علاقه مندان بسیار شدید حصیربافی و این هنر دستی بسیار زیبا هستید. می توانید از حصیر به عنوان سفره برای صرف ناهار، شام و صبحانه بر روی زمین استفاده کنید وجود سفره های حصیری می تواند یک تم سنتی را به آشپزخانه و منازل شما القا کنند. به صورتی که شما بتوانید با استفاده نمودن از این سفرهای حصیری کمال لذت را ببریید.

تولید زیر قابلمه و گلدان

 از دیگر کاربرد های حصیرهای دست بافت استفاده برای زیر قابلمه و گلدان می باشد. این حصیرها به دلیل زیبایی که دارند افراد را جذب خرید می کنند افراد می توانند از این حصیرها برای ایجاد فضای سنتی برای زیر گلدان های خود و همچنین زیر قابلمه ها استفاده کنند. این حصیرها علاوه بر جلوه ی زیبا بسیار کاربردی می باشند حصیرهای دست بافت نسوز بوده بنابراین برای قرار دادن قابلمه های داغ می توانید از این حصیر ها استفاده کنید.

مواد اولیه برای ساخت حصیر ها در چه استان هایی یافت می شود؟

دلیل اصلی و مهم وجود فراوانی مواد اولیه حصیر بافی در شمال و جنوب کشور ایران داشتن تنوع آب و هوا و اقلیم می باشد. در واقع به دلیل رشد بسیار گیاهان و درختان در منطقه شمال و جنوب کشور ایران بافندگان می توانند مواد اولیه مورد نیاز برای بافت حصیرها را نیز از این دو منطقه پیدا کنند. همچنین مواد اولیه بافت حصیر در شهرها و استان‌های مختلف دیگر نیز یافت می‌شود اما در قسمت های شمال و جنوب کشور بیشتر وجود دارد. کرمان از جمله استان هایی است که مواد اولیه ی حصیربافی در آن به راحتی یافت می شود.

از چه فروشگاه هایی می توان حصیر را خریداری کرد؟

امروزه فروشگاه های متنوع در سراسر نقاط ایران وجود دارد که اقدام به فروش انواع مختلفی از حصیر ها به شکل و شمایل های جدید کرده اند. همچنین سایت های آنلاین نیز با ارائه کالاها و محصولات با کیفیت توانسته اند. توجه بسیاری از علاقه مندان به حصیر بافی را به خود جلب نماید. در نتیجه شما می توانید برای خرید انواع کالا های حصیری به سایت ویراحصیر مراجعه نمایید . با مشاهده کالاها و محصولات آن ها نسبت به نظر و سلیقه خود بهترین ها را خریداری و ثبت سفارش کنید. تا بتوانید از خرید خود از این سایت لذت کافی را ببرد این سایت به دلیل داشتن فروش بسیار زیاد در سال و داشتن کالاها و محصولات با کیفیت توانسته توجه و رضایت بسیاری از مشتریان را به خود جلب نماید . تا افراد بتوانند یک خرید رضایت بخش را از این سایت داشته باشند.

 مواد اولیه ی حصیر بافی

مواد اولیه ی برای بافت حصیر در نقاط مختلف کشور عزیزمان ایران به دلیل تنوع جغرافیایی کشور متفاوت می باشد. اما به طور معمول برای حصیربافی از برگ درخت خرما (پیش)، برگ درخت خرمای وحشی نر (پرگ)، برگ درخت خرمای وحشی ماده (داز)، نی های باتلاقی مناطق گرمسیر و سردسیر، ساقه های گندم می توان برای ساخت حصیرها استفاده کرد.

ابزار و وسایل برای ساخت حصیر

برای حصیربافی از ابزار و وسایل بسیار محدودی استفاده می شود. این ابزار ها بسیار ساده و ابتدایی هستند که عبارتند از : داس، انواع کارد، سوهان، درفش، قیچی، سوزن و ….

برای حصیر بافی به طور معمول از ابزار هایی که عمدتا مورد استفاده برای قطع گیاه و درختان قرار می گیرد. به منظور آماده سازی های اولیه استفاده می شود و همچنین گاهی اوقات در حین تولید حصیر به عنوان یک وسیله ی کمکی در ساخت حصیرها به شما کمک بسیاری می کند . بافت حصیرها را آسان تر می کند اما مهمترین نکته در بافت حصیرها مهارت و خوش ذوق بودن دست اندرکاران است.

مزایای استفاده از حصیر

استفاده از حصیر و هر نوع محصولی که مواد اولیه آن از طبیعت باشد موجب خواهد شد که به راحتی امکان بازگردانی آن ها به طبیعت فراهم شود. که در این صورت مهم ترین مزیت استفاده از این نوع محصولات قابل بازیافت و سازگار با محیط زیست بودن است.

وجود قیمت مناسب و عالی برای فروش ریشه گیاهان موجب شده که این محصولات نیز از مزایای بسیارعالی برخوردار باشند. قیمت مناسب حصیر ها موجب افزایش توجه خریداران شده است. این قیمت مناسب برای کالایی سنتی باعث شده است که خریداران از خرید خود رضایت کافی را داشته باشند.

وجود تنوع بسیار

به دلیل نیاز بازار ها به انواع کالا های متفاوت جدید به حصیربافی، بافندگان این صنایع دستی اقدام به بافت این کالا در  طرح های جدید نموده اند . توانسته اند در این راه به دلیل جذابیت و خلاقیت بسیار مختلف در حوزه طراحی های جدید مشتریان بسیاری را به حصیربافی و این هنر دستی علاقه مند سازند. تا آن ها نیز بتوانند از این کالاهای با کیفیت و پرکاربرد در زندگی روزمره خود و در بسیاری از مواقع استفاده نمایند.

انعطاف پذیری

جادار و منعطف بودن حصیر ها از دیگر مزایای این نوع کالاهای پرطرفدار به حساب می آید. زیرا به دلیل وجود انعطاف بسیاری که در مواد اولیه آن ها به وجود دارد به راحتی می توان کالا های مختلفی را درون زنبیل و سبد های حصیری قرار داد بدون آن که نگران خرابی یا پاره شده آن ها باشید.

سخن پایانی درباره حصیر چیست؟

امروزه فروشگاه های بسیار متنوع در سطح کشور و استان های شما وجود دارند. که اقدام به فروش انواع وسایل حصیری با کیفیت و زیبای های مناسب کردند. که در نتیجه شما نیز برای خریداری این کالاها و محصولات می توانید. به صورت حضوری به این فروشگاه ها مراجعه و با توجه به سلیقه ی خود انواع این محصولات را خریداری کنید. همچنین شما می توانید با مراجعه به وبسایتو بازدید از محصولات زیبا و متنوع این سایت کالاهای مدنظرتان را خریداری کنید. زیرا این سایت با داشتن محصولاتی با کیفیت و با قیمت های مناسب توانسته است . توجه و رضایت بسیاری از مشتریان و علاقه مندان به حصیر را به خود جلب کند تا بتواند در سال و فروش بسیار بالایی دست پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X