نکات کاربردی در سفر

نکات کاربردی در سفر

نکات کاربردی در سفر

از آن‌ جایی‌ که گردشگری و مسافرت یکی از مراحل زندگی بسیاری از افراد محسوب می‌ شود و همواره افراد زیادی تمایل به مسافرت‌ های مختلف دارند، بنابراین نکات کاربردی در سفر و رعایت آن‌ ها به داشتن یک تجربه سفری خوب و به‌ یادماندنی کمک زیادی می‌ کند. نکات کاربردی در سفر شامل نکاتی می‌ شود که شما بتوانید با رعایت کردن آن‌ ها از سفر خودتان لذت ببرید و در آرامش باشید. ما در این قسمت قصد داریم نکات کاربردی در سفر را برای شما عنوان کنیم. پس لطفاً تا پایان این نوشته را با حوصله و دقت بخوانید.

آشنایی با نکات کاربردی در سفر

همان‌ طور که در مقدمه اشاره کردیم، نکات بسیار زیادی را می‌ توان به‌ عنوان نکات کاربردی در سفر یاد کرد که رعایت کردن آن‌ ها موجب داشتن سفری خوب و به‌ یادماندنی خواهد شد. در زیر به چندین مورد از نکات مهم و ضروری اشاره می‌ کنیم.

 1. صبوری و حوصله داشتن

در مسافرت‌ های مختلف صبر و حوصله حرف اول را می‌ زند. سعی کنید در طول سفر صبور و خویشتن‌ دار باشید و در برخورد با افراد مختلف حوصله به خرج دهید، چون شما در طول سفر با افراد مختلفی برخورد خواهید کرد که دارای فرهنگ‌ ها و عقاید مختلفی هستند. قطعاً صبوری شما خاطرات خوبی را برای آن‌ ها رقم خواهد زد. گاهی اوقات حتی ممکن است در طول سفر پیشامدهای غیرقابل‌ پیش‌ بینی شده‌ ای نیز برای شما رخ دهد. مثلاً از پرواز یا اتوبوس خودتان جا بمانید یا ماشین تان خراب شود، در این‌ گونه موارد باید سعی کنید خونسردی خودتان را حفظ کنید.

 1. سحرخیز بودن

اگر می‌ خواهید از شلوغی‌ های اطراف خودتان خلاص شوید و لذت بیش تری از مسافرت ببرید، سحرخیز باشید. این گزینه موجب می‌ شود که شما بهترین جاذبه‌ های گردشگری را در بهترین و خلوت‌ ترین زمان ببینید. چون معمولاً در هنگام طلوع خورشید و اول صبح ازدحام جمعیت در مکان‌ های مختلف گردشگری کم است. و شما راحت‌ تر می‌ توانید از این مکان‌ ها دیدن کنید. علاوه‌ بر آن یک نکته بسیار مهم در خصوص عکاسی نیز این است که در این گونه مواقع عکس‌ های بسیار زیبا از این مناظر بگیرید. نکته بسیار مهم دیگر در خصوص سحرخیز بودن این است که در صبح زود می‌ توانید تعامل بیش تر و بهتری با مردم محلی داشته باشید.

 1. غرق شدن در زندگی روزمره اطرافیان

اگر واقعاً می‌ خواهید مکانی که سفر کرده‌ اید را به‌ خوبی بشناسید و نبض یک شهر را احساس کنید، چند ساعتی را در خیابان‌ ها، پارک و یا یک میدان شلوغ شهر بنشینید و زندگی مردم آن شهر را تماشا کنید. در این‌ صورت است که می‌ توانید به جزئیات رفتار و فرهنگ مردم آن شهر پی ببرید و متوجه بوها، رنگ‌ ها، فعالیت‌ ها و صداهای جدی اطراف خودتان شوید. شاید با مواردی نیز برخورد کنید که پیش‌ تر از آن هیچ‌ گاه تجربه نکرده باشید.

 1. سفر آهسته و لذت بردن از محیط اطراف

اگر هنگام سفر کردن تا مقصد را بی‌ وقفه برانید و هیچ توقفی در بین راه نداشته باشید، قطعاً این سفر برای شما خسته‌ کننده خواهد بود. هیچ‌ گاه سعی نکنید با سرعت زیادی از محیط اطراف خودتان عبور کرده و فوراً به مقصد برسید. برخی از دیدنی‌ های شهرهای بر سر راه مان و مکان‌ های مختلف گاهی اوقات در هیچ کتابی نوشته نشده است . گاهی نیز با افرادی برخورد می‌ کنید که می‌ توانند اطلاعات خوبی از مکان‌ ها به شما بدهند، بنابراین سعی کنید مدت زمان بیش تری را به این‌ گونه مکان‌ ها اختصاص دهید و به‌ آرامی و با صبوری سفر کنید.

 1. گرفتن عکس‌ های زیبا

بخشی از سفر خود را به عکاسی و فیلم‌ برداری اختصاص دهید و سعی کنید از مکان‌ های مختلف و به‌ یادماندنی عکس‌ های زیبایی را بگیرید. گاهی اوقات نیز با افرادی برخورد می‌ کنید که تنها یک‌ بار در طول زندگی آن‌ ها را می‌ بینید.  به مکان‌ هایی می‌ روید که ممکن است دیگر آن‌ ها را تجربه نکنید. بنابراین با گرفتن عکس‌ های زیبا می‌ توانید این لحظات را ثبت کنید. حتی می‌ توانید آن‌ ها را با دیگر مردم دنیا به اشتراک بگذارید و آن‌ ها را نیز با این مکان ها آشنا کنید.

 1. خارج شدن از منطقه‌ امن خود

سعی کنید خودتان و اطرافیان تان را به چالش بکشید و چیزهای هیجان‌ انگیز تازه‌ ای را تجربه کنید. هر چه بیش تر این کارها را انجام دهید، قطعاً اضطراب شما کم‌ تر می‌ شود مثلاً اگر از کوهنوردی می‌ ترسید برای یک‌ بار هم که شده به کوهنوردی بروید. یا مثلاً اگر از صحبت کردن با افراد غریبه واهمه دارید، حتماً سعی کنید این کار را یک‌ بار انجام دهید. در طول مسافرت‌ ها کسی شما را نمی‌ شناسد، بنابراین با خیال راحت می‌ توانید در بین ازدحام جمعیت گم شوید تا می‌ توانید وجوه جدید و تازه‌ ای را در خودتان بیابید.

 1. باز نگه‌ داشتن ذهن

از قضاوت کردن فرهنگ و آداب‌ و رسوم و سبک زندگی دیگران پرهیز کنید. نکته بسیار مهم  این است که وقتی به مکانی سفر می‌ کنید سبک زندگی مردم آن مناطق با شما متفاوت است پس به‌ جای این‌ که آن‌ ها را قضاوت کنید، سعی کنید تفاوت‌ ها را احساس کنید، با دید بازتری به فرهنگ‌ های مختلف نگاه کنید و کمی با آن‌ ها همدل و همراه شوید. وقتی به عقاید و آداب‌ و رسوم آن‌ ها احترام بگذاریم قطعاً آن‌ ها نیز با احترام با عقاید و رفتار شما برخورد خواهند کرد.

 1. مسیرها را فراموش کنید

اگر قصد دارید بخش‌ هایی از شهر را ببینید که مردم در آن‌ جا به کار و زندگی مشغول هستند، بهتر است که مسیر اولیه خودتان را فراموش کنید و با پای پیاده کمی در آن مکان‌ ها قدم بزنید. با این کار بیش تر با کار و زندگی مردم آن شهر آشنا خواهید شد. البته فراموش نکنید پیش‌ از این کار حتماً آدرس محل اقامتگاه خودتان را یادداشت کنید تا در صورت لزوم به‌ راحتی بتوانید مسیر رفته را برگردید. قطعاً در این پیاده‌ روی‌ ها با چیزهای شگفت‌ انگیزی رو به‌ رو خواهید شد.

 1. انعطاف‌ پذیر بودن

با وجودی که برنامه‌ ریزی یکی از کارهای ضروری مسافرت‌ ها محسوب می‌ شود، اما سعی کنید بیش‌ از حد برنامه‌ ریزی نکنید. تنها یک نقطه آغاز و یک نقطه‌ پایان برای خودتان تعیین کنید. و در بین این دو نقطه سعی کنید فعالیت‌ های مختلفی را انجام دهید. اما مابقی آن را بگذارید به‌ طور اتفاقی و ناخواسته برای تان پیش بیاید، یعنی انعطاف‌ پذیر باشید و اتفاقات ناخواسته را بین کارهای برنامه‌ ریزی‌ شده خودتان جای دهید.

 1. یادگیری گویش مقصد

وقتی وارد شهری می‌ شوید حتماً مردم آن شهر به گویش‌ های مختلف تکلم می‌ کنند. سعی کنید چند کلمه‌ ای از زبان مردم آن شهر را یاد بگیرید. یادگیری کلمات عامیانه مانند سلام، متشکرم، از دیدار شما خوشحال شدم، ببخشید، لطفاً و غیره مهم است. علاوه‌ بر یاد گرفتن، این کلمات بومی به شما کمک زیادی می‌ کند تا بتوانید با مردم آن شهر ارتباط بهتری برقرار کنید.

 1. همراه داشتن چند کارت بانکی

گاهی نیاز است که ما نیمه‌ خالی لیوان را ببینیم. یعنی گم شدن کارت بانکی، سوختن یا سرقت رفتن آن را مدنظر قرار دهیم و برای احتیاط بیش تر حتماً  از چند کارت عابر مختلف استفاده کنیم. سعی کنید همراه خودتان پول نقد نیز داشته باشید تا در صورت نیاز در سفر با مشکل بی‌ پولی مواجه نشوید.

 1. یادداشت کردن آدرس اقامتگاه

گاهی اوقات مخصوصاً مواقعی که به‌ صورت پیاده‌ روی مسیر را طی می‌ کنیم ممکن است آدرس محل اقامتگاه خودمان را گم کنیم یا مثلاً ممکن است باتری گوشی شما تمام شده باشد بنابراین اگر آدرس را یادداشت نکرده باشید ممکن است با مشکل مواجه شوید. سعی کنید آدرس محل اقامتگاه خودتان را داشته باشید.

 1. اجتناب از وسایل اضافی و غیرضروری

از به‌ همراه داشتن لوازم اضافی و غیرضروری در طول سفر خودداری کنید. این وسایل جای شما را به‌ ویژه در اتومبیل‌ های شخصی تنگ می‌ کنند. اگر مسافرت شما از طریق هوایی باشد موجب می‌ شود شرکت‌ های حمل‌ و نقل هزینه اضافی را بابت این وسایل از شما دریافت کنند.

 1. به‌ همراه داشتن لوازم ضروری سفر

به‌ همراه داشتن لوازم ضروری سفر مانند زیرانداز جاجیم مسافرتی یا زیرانداز مسافرتی حصیری و…  از جمله وسایل و لوازم ضروری مسافرت محسوب می‌ شوند که برای هر مسافرتی باید آن‌ ها را به‌ همراه داشته باشید. چون همواره مورد نیاز شما خواهند بود. برای تهیه و خرید آن‌ ها نیز می‌ توانید از فروشگاه ویرا حصیر خرید کنید. فروشگاه ویرا حصیر ارائه‌ کننده انواع و اقسام زیراندازهای حصیری جاجیمی و انواع لوازم حصیری است .که شما می‌ توانید نوع مورد نظر خودتان را به‌ راحتی از این فروشگاه تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X