سفر به سیرجان

سیرجان

تاکنون به سیرجان سفر کرده اید؟ آیا از جاذبه های گردشگری و موقعیت جغرافیایی سیرجان آگاهی دارید؟ آیا می دانید این شهر از چه موقعیت جغرافیایی و تاریخی برخوردار است؟ اگر اگر قصد سفر به سیرجان را دارید باید بدانید که سیرجان از توابع استان کرمان است.و یکی از شهرهای اقتصادی و صنعتی محسوب می شود. در سفر به سیرجان متوجه خواهید شد که سیرجان نسبت به بسیاری از شهرهای کویری کشورمان هوای معتدل تری دارد. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی سفر به سیرجان، معرفی شهر سیرجان، معرفی برخی لوازم ضروری جهت سفر به سیرجان بپردازیم.

راهنمای سفر به سیرجان

سفر به سیرجان مانند هر نوع مسافرت دیگری قطعاً به برخی اطلاعات اولیه در این خصوص نیاز دارد. تا بتوانیم موقعیت اقتصادی و اجتماعی آن را بشناسیم، در این صورت است که سفر خوبی را تجربه خواهیم کرد. از آن جایی که سیرجان نسبت به بسیاری از شهرهای کویری کشورمان آب و هوای ملایم تر و معتدل تری دارد. بنابراین سفر به سیرجان سفری به یاد ماندنی برای گردشگران خواهد بود.

سیرجان از شهرهای مهم اقتصادی و صنعتی محسوب می شود و در واقع منطقه ویژه اقتصادی است. این شهر ۱۷۶۶ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و از تولید کنندگان عمده پسته در کشور محسوب می شود. اگر اهل گشت و گذار و مسافرت به شهرهای کویری و نیمه کویری کشورمان هستید، سیرجان را فراموش نکنید. در این سفر می توانید از آب و هوای لطیف شهر سیرجان برخوردار شوید. سیرجان صنایع دستی فراوانی دارد و پسته یکی از مهم ترین سوغاتی های آن می باشد. در سفر به سیرجان می توانید از صنایع دستی آن دیدن کنید و حتی خریداری کنید.

راهنمای سفر به سیرجان
سیرجان یکی از شهرهای صنعتی کشور است.

موقعیت جغرافیایی سیرجان

سیرجان در ضلع جنوب غربی کرمان در تقاطع راه چهار استان یزد، هرمزگان، کرمان و فارس و هم چنین در مسیر راه تهران _ بندرعباس قرار گرفته است. این شهر از ضلع شمالی به شهربابک و رفسنجان، از ضلع جنوبی به شهر حاجی آباد در استان هرمزگان، از ضلع شرقی به شهرستان بردسیر و ضلع غربی به نیریز در استان فارس امتداد دارد.

آب و هوای سیرجان

زمستان های سیرجان بسیار سرد و خشک است، اما هوای دل انگیز و معتدل بهاری را به دنبال دارد. ابراهیم آباد از مرتفع‌ترین و طولانی ترین دشت های کشورمان محسوب می‌شود. که در ضلع جنوب شرقی سیرجان واقع شده است و از سطح دریا حدود ۱۷۱۰ متر ارتفاع دارد. سفر به سیرجان قطعاً با تجربه آشنایی با یک آب‌ و هوای منحصر به‌ فرد و دل‌ چسب همراه خواهد بود.

وجه تسمیه سیرجان

نظرات گوناگونی در خصوص وجه تسمیه این شهر وجود دارد یکی از معتبرترین و موثق ترین آن ها نام گذاری سیرجان از دوره ساسانی است. در زمان حکومت ساسانیان در سیرجان قنات های زیادی وجود داشته است و در اصطلاح عموم منطقه سیرجان از آب همین قنات‌ ها سیراب می شد. به همین دلیل آن را سیر کل یا سیر گل نامیده اند. مردم سیرجان نیز بر این باور هستند که کلمه گان یا کان به معنای معدن می باشد و اضافه شدن آن به نام سیرجان دلالت بر وجود معادن بسیار زیاد در این منطقه دارد.

عده زیادی از مردم منطقه بر این باور هستند که یکی از پادشاهان قدیم ایران به نام گشتاسب پس از آن که به دین زرتشت درآمد به بالای کوهی به نام کوه تنبور می رفت و در آن جا به عبادت می پرداخت. این کوه دقیقاً در محل شهر سیرجان امروزی واقع بوده است. محققان زیادی مانند مرحوم باستانی پاریزی این موضوع تاریخی را تایید کرده‌ اند. ساخت شهر سیرجان را به یکی از پادشاهان اشکانی به نام بهمن نسبت می دهند. پس از ورود اسلام به کشور ما به عنوان یکی از ولایت های چهارگانه کرمان شناخته شد.

شهر قدیم سیرجان

شهر قدیم سیرجان در حدود ۹ کیلومتری از محل فعلی این شهر و در محلی به نام قلعه سنگ واقع بود. تا سال ۷۹۶ هجری قمری شهر آباد و دارای سکنه بوده است، دو سال پس از تاریخ مذکور شهر سیرجان به دست یکی از سرداران تیمور به نام ایدکو محاصره و سپس کاملاً تخریب شد. باقی ماندگان این شهر پس از این حمله به محلی به نام باغ بمید رفته و شهر جدید را که در مکان شهر امروزی سیرجان است، بنا نهادند، اما یک بار دیگر این شهر تاریخی مورد هجوم قرار گرفت و غارت شد. سپس در سال ۱۲۰۰ هجری  قمری شخص دیگری به نام میرزا سعید کلانتر روستایی در ضلع جنوبی باغ بمید ساخت که بعدها سعیدآباد نام گرفت. سعیدآباد دقیقاً در محل امروزی سیرجان بوده است.

لوازم ضروری سفر به سیرجان

سیرجان یکی از شهرهای نیمه کویری کشورمان است آب و هوای رو به گرمی دارد پس سفر به این شهر تجهیزات و لوازم خاص خودش را می طلبد. شاید هم شما دوست داشته باشید در سفر به سیرجان به مناطق اطراف شهر سفر کرده و از قسمت های مختلف آن دیدن کنید. برای همین باید لوازم و تجهیزات مورد نیاز مانند لباس مناسب، کفش مناسب، جعبه کمک های اولیه، لوازم ضروری جهت دورهمی و کمپین زدن را به همراه داشته باشید. اگر شما هم جزو افرادی هستید که مسافرت های دورهمی با دوستان و خانواده را می پسندید باید وسایلی مانند چادر مسافرتی، زیرانداز و غیره را به همراه با خود داشته باشید.

در سفر به سیرجان نیز این وسایل ضروری هستند. اگر قصد تهیه این وسایل ضروری دارید، ما به شما پیشنهاد می‌ کنیم آن ها را از طریق فروشگاه ویرا حصیر تهیه کنید. فروشگاه ویرا حصیر تامین کننده و عرضه کننده انواع و اقسام لوازم ضروری سفر مانند انواع زیرانداز جاجیمی و زیرانداز حصیری می باشد. بنابراین اگر شما قصد خرید زیرانداز جاجیمی و زیرانداز حصیری را دارید فروشگاه ویرا حصیر را فراموش نکنید.

چون در این فروشگاه می توانید انواع و اقسام زیراندازها در سایزها و ابعاد مختلف را ببینید. و با توجه به تعداد جمعیت و نیاز خودتان اندازه مورد نظر را سفارش دهید. حتی می توانید خرید خودتان را به صورت اینترنتی نیز انجام دهید. امروزه زیراندازها یکی از لوازم بسیار مهم مسافرت ها محسوب می شوند که ما در هر سفری به آن ها نیاز خواهیم داشت. و بسته به سلیقه می توانیم زیرانداز حصیری یا زیرانداز جاجیمی بخریم.

آداب و رسوم

در هنگام سفر به هر شهری مانند سفر به سیرجان همه ما دوست داریم با آداب و رسوم مردم آن شهر آشنایی داشته باشیم. پوشش محلی شهر سیرجان همان پوشش محلی استان کرمان است. در واقع شهر سیرجان پوشش خاص و مشخصی ندارد. از لباس هایی که بانوان در این شهر استفاده می‌ کنند می‌ توان به پیچه، چارقد، شلیت، چادر دلاغ، پیرهن، گیوه، ساغری و گالش اشاره کرد. پوشاک مردان نیز متشکل از کلاه شاپو، کلاه نمدی، پیراهن، بافتنی، پاپوش، قبا، مچ پیچ و پاپیچ اشاره کرد.

مردم در شهر سیرجان نیز مانند هر شهر دیگری نوروز باستانی را جشن می گیرند. از سنت های رایج این شهر در هنگام نزدیکی به سال نو پخت کماج است. کماج نوعی شیرینی سنتی محسوب می شود و پخت نان با آرد گندم می باشد و تنها در ایام سال نو و نوروز پخته می شود. آیین های نوروز باستانی در شهر سیرجان شنبه گردی است. طبق رسم قدیمی مردم سیرجان هر سال با فرا رسیدن نوروز باستانی اولین شنبه سال را جشن گرفته و به دل طبیعت می روند. در این روز مردم به اشیا سیاه نگاه نمی کنند و علاوه بر این از دید و بازدید اقوام نیز در این روز پرهیز می شود.

لهجه و گویش مردم سیرجان مشابه مردم شهر کرمان است و این لهجه از جمله لهجه های رایج زبان فارسی می باشد.

سوغات شهر سیرجان

سفر به سیرجان بدون آشنایی با سوغات شهر و خرید آن ها قطعاً لطفی ندارد و همه ما در هنگام ورود به هر شهری دوست داریم سوغاتی های آن شهر را بشناسیم و در صورت نیاز خریداری کنیم. سیرجان شهر جهانی گلیم است که یکی از گلیم های مخصوص آن گلیم شیر می باشد. این گلیم در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در خصوص گلیم شیر یکی پیچ نکته جالبی وجود دارد و آن هم این است که تنها گاهی اوقات و به ندرت می توانید در این شهر گلیم شیر یکی پیچ را پیدا کنید که نقش یکسانی داشته باشند. از دیگر صنایع دستی شهر سیرجان قالی بافی و پته دوزی است که زنان هم چنان به این دو هنر مشغول هستند. سوغاتی های شهر نیز عبارت هستند از قوتو، پسته، مسقطی، باقلوا، شیرینی کماج، کلمپه و سهن.

غذاهای محلی شهر سیرجان

اگر اهل گشت و گذار و سفر به مناطق مختلف کشورمان باشید، قطعاً به این نکته رسیده اید که هر شهر غذاهای مخصوص به خودش را دارد. که غذاهای محلی آن شهر نامیده می شود. در سفر به شهر سیرجان نیز غذاهای سنتی این شهر مانند آبگوشت بادمجان و کشک، پلو سیرجانی، آبگوشت زیره، اوماج آش، آش گندم شیر، خورشت به آلو، خورشت به قورمه، زیره پلو و کشک کدو را خواهید دید. که از غذاهای بسیار پرطرف دار و خوش طعم و پخت این شهر و حتی استان کرمان محسوب می شود.

دیدنی های سیرجان

اگر قصد سفر به سیرجان را دارید و جزء افرادی هستید که علاقه زیادی به جاذبه‌ های تاریخی دارید باید به شما بگوییم که در این شهر نیز می‌ توانید نمونه‌ های زیادی از جاذبه‌ های تاریخی را ببینید. که از آن جمله می‌ توان به بازار تاریخی سیرجان، قلعه سنگ سیرجان، یخدان های دوقلو، بادگیر، چپقی، عمارت سعیدنیا، خانه حاج رشید، باغ سنگی، روستای تاریخی کران و عمارت صدرزاده را ببینید. موزه تاریخ و مردم شناسی، موزه دیرین شناسی، موزه سنگ های تزیینی و موزه دست بافته های مردم عشایر در شهر زیبای سیرجان وجود دارد. از جاذبه های دیدنی و طبیعی این شهر نیز می‌ توان به منطقه دیدنی و خوش آب و هوای پاریز اشاره‌ کرد. منطقه کوهستانی چهارگنبد، منطقه حفاظت شده سیاه کوه، صخره باستانی بی بی دن دارستان، طبیعت زیبای بلورد و غیره اشاره کرد.

باغ سنگی سیرجان در سفر به سیرجان
باغ سنگی از جاذبه های شهر سیرجان است

نتیجه گیری

سفر به سیرجان با توجه به موقعیت خاص این شهر، سوغاتی های مختلف، وجود غذاهای محلی متفاوت، هنرهای مردم شهر و بناهای دیدنی و تاریخی قطعاً یکی از سفرهای به یاد ماندنی برای ما خواهد بود. البته به همراه داشتن تجهیزات و لوازم ضروری مانند زیرانداز جاجیمی یا زیرانداز حصیری، چادرهای مسافرتی و غیره لذت سفر را برای ما بیش تر خواهد کرد و ما می توانیم اوقات فراغت خوبی را در این سفر تجربه کنیم. فروشگاه ویرا حصیر این امکان را برای همه ما فراهم کرده است که با محصولات مختلف سفر خوشی را برای ما رقم بزند. تنوع بالای محصولات فروشگاه ویرا حصیر قطعاً شما را از مراجعه به فروشگاه های دیگر بی نیاز خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X