فرق گلیم و جاجیم

فرق گلیم و جاجیم

فرق گلیم و جاجیم، ممکن است شما نیز بارها از خود پرسیده باشید که آیا گلیم و جاجیم با هم متفاوت هستند؟ اگر متفاوت هستند پس فرق گلیم و جاجیم چیست؟

برای دریافت تفاوت بین گلیم و جاجیم شما باید در ابتدا تمامی این دو محصول را به طور کامل بشناسید. تا بتوانید تفاوت بین این دو صنایع دستی با ارزش را تشخیص دهید. در این صورت فرق گلیم و جاجیم می ‌تواند در انواع مواد اولیه، قطر و دیگر موارد باشد.

در نتیجه ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در مورد تفاوت گلیم و جاجیم به شما عزیزان ارائه دهیم. تا در زمان خرید این محصولات از سایت های مختلف چه به صورت حضوری و یا به صورت آنلاین به توانید فرق گلیم و جاجیم را به راحتی درک کنید . نسبت به نظر و سلیقه خود یک کالای با کیفیت و مناسب را خریداری کنید.

گلیم چیست؟

در حالت کلی گلیم نوعی زیرانداز به حساب می آید که بافت آن برعکس فرش هیچ نوع پرزی ندارد و مواد اولیه ساخت یا بافت گلیم نخ پشم است. این هنر بیشتر در بین عشایر در مناطق روستایی است ولی با آموزش های موجود در شهر ها نیز علاقه مندان می توانند این هنر را آموزش ببیند و بتوانند. در صنعت گلیم بافی پیشرفت بسیار عظیمی داشته باشند. اما بهتر است که قبل از ثبت نام دوره های آموزشی بافت گلیم فرق گلیم و جاجیم را درک کنید . بتوانند این دو را از یکدیگر تشخیص دهید و پس از آن اقدام به بافت و آموزش یادگیری این محصولات بنمایند.

گلیم در چه مناطقی بافته می شود؟

گلیم یکی از صنایع دستی در کشورهای مختلف خاورمیانه به حساب می ‌آید که طرفداران بسیار زیادی را دارد. کشورهایی از جمله چین، هند، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان تولید کننده اصلی بافت گلیم در خاورمیانه به حساب می‌ آیند.

اما در کشور ایران نیز بسیاری از عشایر در استان‌های مختلف از جمله:

فارس

کرمان

بلوچستان

یزد

آذربایجان

کرمانشاه

کردستان

این محصول و سوغات ارزشمند را تولید و به سراسر نقاط جهان عرضه می ‌کنند.

گلیم از چه موادی تولید می شود؟

مواد اولیه اصلی تولید گلیم، پشم است که با رنگ کردن آن ها به صورت سنتی تولید کنندگان اقدام به بافت این محصول زیبا می کنند. درحالت کلی این پشم تنها مواد اولیه برای تولید گلیم زیبا و دست بافت است که دارای طرفداران بسیاری از سراسر نقاط جهان است.

اما یک مشکل در زمان خرید این نوع کالا ها برای افراد غیر بومی وجود دارد و آن این است. که خریداران نمی ‌توانند فرق گلیم و جاجیم را درک کنند و نسبت به نظر خود آن را خریداری نمایند. در این حالت نیازمند راهنمایی هستند تا بتوانند اطلاعاتی را در مورد تفاوت این دو کالا به دست آورند.

انواع گلیم

قبل از آن که شما فرق گلیم ‌و جاجیم را درک کنید بهتر است بدانید که گلم دارای انواع مختلفی همچون

1-گلیم شاهسونی

2-گلیم لری

3-گلیم خمسه

4-گلیم بلوچی

5-گلیم هرسین

6-گلیم قشقایی

7-گلیم ترکمن

8-گریم زندی

گلیم افشاری، هستند که طرح آن ها نسبت به یکدیگر متفاوت است.

جاجیم چیست؟

برای درک بهتر فرق گلیم و جاجیم، بهتر است پس از آنکه فهمیدیم گلیم چیست؟ به پاسخ این سوال بپردازیم که جاجیم چیست؟

جاجیم صنایع دستی بسیار با ارزش و دستباف است که دورو و ضخیم می ‌باشد. که در مناطق غرب و شمال غربی کشور یافت می شود و استفاده هایی مانند زیرانداز، رختخواب و کرسی دارد. از نظر لغوی به آن جاجیم گفته می شود.

کلمه جاجیم از جاجم آمده اما واژه هم معنای آن نیز پلاس است که از آنجایی که جاجیم در مناطق مختلفی در کشور بافته می‌ شود . در هر منطقه ای نام خاصی را برای این محصول انتخاب کرده اند، به طور مثال در ایلام به جاجیم جول گفته می شود . آن را با استفاده از دستگاه ‌های مختلفی می بافند که این نوع جول را جاجیم دستگاهی نیز می گویند که پشت و رو ندارد و می‌ توان از هر دو طرف آن برای زیرانداز رختخواب و دیگر موارد استفاده کرد.

جاجیم دوزی

نقش و رنگ های جاجیم ها

نقش و رنگ هایی که بر روی جاحیم ایجاد می شود با استفاده از تار و پود یکسان از هر دو طرف قابل دسترس و دید است. این محصولات دارای عرض ۲۰ تا ۵۰ سانتی متر و همچنین طول ۸ تا حدود ۱۰ متر است و نقش و نگار های موجود در کنار تار ها مجددا تکرار می شود.

شاید بتوان مهم ترین فرق گلیم و جاجیم را در طرح های آنها دانست. طرح های جاجیم ها در واقع شامل راه راه، پلکانی کنگره و چهارخونه هستند که عشایر غرب کشور و بیشتر در سمت استان کردستان از جاجیم به عنوان یک رختخواب زیبا استفاده می کنند. امروزه می توان جاجیم های مختلفی را دید که با دستگاه های پیشرفته و با استفاده از الیاف مصنوعی و رنگهای شاد و متنوع تولید می‌شوند و بیشتر آن ها را با نام جاجیم های ماشینی می توان خریداری کرد.

جاجیم دستباف سنتی

اما در حالت معمول جاجیم دستباف سنتی حس و حال زیبا تر و بهتری را می تواند به افراد القا کند . نسبت به نمونه های ماشینی خود طرح‌ ها و نگار های زیبا تری دارد، اما در حالت کلی دستگاه هایی وجود دارند که با استفاده از آن ها جاجیم های مختلف تولید می شوند.

دستگاه های جاجیم بافی؛ میخ سردار، گورت، ماسوره و ماکو می‌ باشند. همچنین لازم به ذکر است که مراحل جاجیم بافی به صورت سنتی شامل گزینه های مختلف بر روی دستگاه ها است که طبق آن مراحل به طور کامل این جاجیم زیبا بافته و تولید می شود.

متنوع ترین و با کیفیت ترین گلیم و جاجیم ها را می توانید از سایت ویرا حصیر خریداری کنید. جاجیم و گلیم های ویرا حصیر در تولیدی های معتبر اصفهان، شیراز، تهران و کرج با استفاده از بروز ترین ماشین ها و دستگاه های امروزی تولید و به بازار عرضه می شوند.

بررسی فرق گلیم و جاجیم

همانطور که شما مطلع هستید، صنایع دستی ایران از رنگ‌ ها و طرح های بسیار متنوع و جذابی بافته و تولید می شود. از زمان های بسیار گذشته تا به حال از وسایل مختلفی برای پوشاندن کف منازل و تزئنات در مکان هایی مثل اتاق، موزه و مکان های عمومی استفاده می شده است. که این گزینه ها نشان دهنده ی آن است که این هنر های جاجیم بافی و گلیم بافی دارای ارزش های بسیاری هستند.

فرق گلیم و جاجیم در گزینه های بسیار مختلفی می تواند وجود داشته باشد. در اینجا به بررسی مهم ترین تفاوت های این دو صنایع دستی با ارزش خواهیم پرداخت.

ضخامت جاجیم و گلیم در واقع مهم ترین تفاوت آنهاست. جاجیم دارای ضخامت کمتر و لطافت بیشتری نسبت به گلیم است در واقع ضخامت جاجیم تقریبا بین گلیم و پارچه است.

از دیگر تفاوت های جاجیم و گلیم در نقش و طرح های آنهاست، طرح و نقش های جاجیم بیشتر به شکل افقی و عمودی هستند. چرا که این نقش ها بر روی جاجیم به وسیله ی تار و پود ایجاد می شوند در حالی که این محدودیت ها برای گلیم وجود ندارند.

چله های گلیم از جاجیم کمتر هستند اما چله های جاجیم دارای ظرافت بیشتری می باشند. همچنین چله هه در جاجیم دیده می شوند و بر زیبایی آن تاثیر مستقیم دارند در حالی که چله ها در گلیم دیده نمی شوند.

و یک فرق گلیم و جاجیم دیگر می ‌تواند تفاوت در قیمت آن ها نیز باشد. در واقع در بسیاری از مواقع ممکن است که قیمت جاجیم نسبت به گلیم  مقداری مناسب تر باشد که شما می‌ توانید . برای اطلاع دقیق از این قیمت ها به سایت معتبر ویرا حصیر مراجعه کنید و در آن قیمت های بروز انواع مختلف گلیم و جاجیم را مشاهده کنید.

مزایای استفاده از گلیم و جاجیم

پس از آنکه شما فرق گلیم و جاجیم را دریافت می بایست بدانید که مزایای استفاده از گلیم فرش و همچنین جاجیم های زیبا در چه مکان هایی می تواند در چه مواردی باشند.

در این جا از مزایای این محصولات می توان به قیمت ارزان آن ها توجه کرد‌. شما می توانید از گلیم فرش ها برای کف آشپزخانه های خود استفاده کنید. همچنین از آنجایی که جای پا خوردگی بر روی سطح گلیم ها باقی نمی ماند و می توان از آن ها برای مکان های پر رفت و آمد همچون راهرو ها، اتاق خواب ها، آلاچیق ها و همچنین در سفره خانه های سنتی استفاده نمایید زیرا بافت ضخیم این محصولات باعث نخوابیدن آن ها خواهد شد.

ابعاد مختلف در گلیم فرش و جاجیم ها مثل یک و نیم در یک و نیم یا ۷۰ سانتی متر در یک متر و ۲ در ۳ به عنوان گلیم های ۶ متری ابعاد استاندارد به حساب می آیند که تولید کنندگان در بازار ها عرضه می کنند. اما با وجود ابعاد استاندارد باز هم امکان تولید گلیم فرش و جاجیم ها در سایت های مختلف وجود دارد. که شما نسبت به نیاز خود می توانید ابعاد مختلف از آن ها را سفارش دهید و پس از مدتی آن ها را تحویل بگیرید و در مکان های مد نظر از آنها استفاده کنید.

عدم پرزه بودن یکی دیگر از مزایای استفاده از گلیم فرش و جاجیم ها در مکان های مختلف است. ماندگاری  بالا و قابلیت استفاده از این وسایل در مکان های مختلف باعث شده که توجه ی طرفداران بسیاری را به خود جلب نمایند.

گلیم و جاجیم را از کجا تهیه کنیم؟

همانطور که مشاهده کردید ما در این مقاله اطلاعاتی را در مورد فرق گلیم و جاجیم به شما ارائه دادیم . تا در زمان خرید این محصولات به صورت حضوری و آنلاین بتوانید از سایت ویرا حصیر این کالا ها را خریداری و فرق بین گلیم و جاجیم را تشخیص دهید .نسبت به سلایق و نیاز خود یکی از بهترین محصولات را برای انواع محیط های مختلف خریداری کنید.

شما عزیزان می‌ توانید نسبت به طرح های بسیار متفاوت این کالا ها را از کشورهای مختلفی همچون ترکمنستان ارمنستان و دیگر مکان‌ها به عنوان گلیم های وارداتی خریداری کنید.و یا برای خرید این نوع کالا های با ارزش از تولیدکنندگان داخلی مثل زنان عشایر نشین درخواست بافت این گلیم و محصولات با ارزش را بدهید. تا بتوانید از آن ها به عنوان یک کالای گرانبها و ارزشمند استفاده کنید.

اما بهترین روش خرید جاجیم و گلیم با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب، خرید از سایت معتبر ویرا حصیر است. در ویرا حصیر شما می توانید گلیم و جاجیم ها را در متنوع ترین طرح و رنگ ها مشاهده کرده و به صورت آنلاین خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X