راه‌ های داشتن یک سفر لذت‌ بخش

راه‌ های داشتن یک سفر لذت‌ بخش

ازراه‌ های داشتن یک سفر لذت‌ بخش

شاید برای شما هم این سوال پیش‌ آمده باشد که راه‌ های داشتن یک سفر لذت‌ بخش چیست؟ بیش تر ما انسان‌ ها مسافرت را دوست داریم و یکی از محبوب‌ ترین تفریحاتی است که آن را معمولاً جزو برنامه‌ ریزی‌ های خودمان قرار می‌ دهیم. البته گاهی پیش می‌ آید که در این سفرها به ما خوش نگذرد و سفر برای مان کسل‌ کننده و بی‌ تفاوت باشد. حال این سوال پیش می‌ آید که راه‌ های داشتن یک سفر لذت‌ بخش چیست و چه کنیم که سفر خوب و به‌ یادماندنی را تجربه کنیم؟ ما در این مقاله قصد داریم به بررسی راه‌ های داشتن یک سفر لذت‌ بخش و نکاتی در این خصوص بپردازیم، پس لطفاً تا پایان این مقاله را با حوصله و دقت بخوانید.

آشنایی با نکات مهم جهت داشتن سفری لذت‌ بخش

اگر شما هم می‌ خواهید سفری لذت‌ بخش و به‌ یادماندنی داشته باشید،  در این قسمت چند نکته مهم را برای شما عنوان می‌ کنیم.

 1. مشخص کردن مقصد

پیش‌ از آن‌ که اقدام به سفر کنید، حتماً مقصد خودتان را مشخص کرده باشید. بهتر است برای این کار نقشه درستی تهیه کنید و  و مکان‌ های مورد علاقه خودتان را بر روی  نقشه به یاد داشته باشید. این کار را با اولویت علاقه خود و خانواده‌ تان انجام دهید که موجب می‌ شود استرس پیدا کردن مکان‌ های مختلف گردشگری و تفریحی در شما از بین برود.

 1. جمع‌ آوری وسایل مورد نیاز

هر کار، فعالیت و مسافرتی نیاز به وسایل مختص به خودش را دارد، به‌ همین دلیل باید وسایل مورد نیاز برای سفرتان را که با توجه به شرایط اقلیمی و محیطی لازم است، تهیه کنید. حتماً از به‌ همراه داشتن لوازم غیرضروری و اضافی اجتناب کنید، چون این وسایل تنها بار شما را سنگین خواهند کرد و حتی ممکن است موجب جا گذاشتن برخی از وسایل در طول سفر شوید.

 1. مدیریت کردن هزینه‌ ها

برای‌ این که از سفر خودتان لذت ببرید و متحمل هزینه‌ های سنگین نشوید، بهتر است برنامه‌ ریزی و مدیریت هزینه‌ ها را داشته باشید. مثلاً برای بازدید از جاهای تفریحی، فرهنگی و گردشگری حتماً لیستی تهیه کنید و با توجه به بودجه خودتان اقدام به این کارها کنید. حتی می‌ توانید با همراهان خودتان اقدام به تقسیم هزینه‌ ها کنید. در این‌ صورت قطعاً سفر مقرون‌ به‌ صرفه و رضایت‌ بخش تر خواهد بود.

 1. استراحت کافی پیش‌ از شروع سفر

استراحت کافی در طول سفر بسیار مهم و ضروری است، بنابراین سعی کنید پیش‌ از اقدام به سفر حتماً استراحت لازم را داشته باشید، به‌ طوری‌ که اگر با وسیله نقلیه و ماشین خودتان مسافرت می‌ کنید، حتماً باید سرحال باشید  تا رانندگی برای شما خسته‌ کننده نباشد یا اگر با وسیله‌ های عمومی مانند هواپیما و اتوبوس یا قطار مسافرت می‌ کنید، حتماً پیش‌ از سفر استراحت کافی داشته باشید تا در طول سفر کسل نباشید.

چند نکته مهم دیگر برای داشتن یک سفر لذت‌ بخش

علاوه‌ بر چند نکته‌ ای که جزء راه‌ های داشتن یک سفر لذت‌ بخش معرفی کردیم، نکات دیگری نیز وجود دارند که می‌ تواند رعایت آن‌ ها سفر را برای شما لذت‌ بخش و به‌ یادماندنی کند. برخی از این نکات عبارت هستند از:

 1. عجله نکنید

مواقع بسیار زیادی پیش می‌ آید که مسافرت‌ ها برای ما  یکنواخت می‌ شوند و در بیش تر اوقات سفر تنها از یک مبدأ تا مقصد بدون هیچ‌ گونه توقف پیش می‌ رود. این سفر قطعاً برای کسی لذت‌ بخش نخواهد بود. برای گریز از یکنواخت بودن سفر می‌ توانید چندین مسیر بین راهی را انتخاب و از جاهای توریستی آن دیدن کنید یا مثلاً چای بنوشید و استراحت بین راهی کوتاهی داشته باشید. به این صورت سفر برای شما لذت‌ بخش خواهد بود و از یکنواختی خارج می‌ شود.

 1. ایجاد سرگرمی برای کودکان

کودکان پای ثابت بیش تر مسافرت‌ ها هستند و معمولاً نیز بیش تر از بزرگسالان به مسافرت تمایل و علاقه نشان می‌ دهند. اگر به علایق و سلیقه‌ های آن‌ ها توجه نشود، ممکن است مسافرت را به یکی از بدترین خاطرات شما تبدیل کنند.  به‌ همین دلیل است که برای کودکان نیز باید برنامه‌ ریزی داشته باشید و سعی کنید برای آن‌ ها در طول سفر سرگرمی‌ های لازم را ایجاد کنید.

 1. همکاری با همراهان

یکی دیگر از نکات مهم و راه‌ های داشتن یک سفر لذت‌ بخش، همکاری و هماهنگی با افرادی است که با شما هم‌سفر شده‌ اند. به‌ طوری‌ که اگر فشار کار تنها برای یک نفر باشد قطعاً موجب خستگی او شده و سفر برایش لذتی نخواهد داشت.  اگر همه افراد با یک دیگر همکاری داشته باشند، زمان کار کردن کوتاه می‌ شود و  همه می‌ توانند با یک دیگر به تفریح و گردش بیش تر بپردازند.

 1. بازدید از مردمان محلی و خوردن غذاهای محلی

 یکی از تفریحات جالب در مسافرت‌ ها آشنایی با آداب‌ و رسوم محل‌ های مختلف است. قطعاً برای همه ما پیش‌ آمده است که در حین سفر با اقوام و ملیت‌ های جدید در مکان‌ های جغرافیایی جدید آشنا می‌ شویم که این افراد با رفتارها و پوشش‌ های متفاوت زندگی می‌ کنند. علاوه‌ بر رفتارها و پوشش‌ ها حتی نوع تغذیه آن‌ ها نیز ممکن است متفاوت باشد و ما برای نخستین بار با برخی غذاهای محلی آشنایی پیدا کنیم که شاید تا پیش‌ از آن اسم شان هم به گوش مان نخورده باشد. بنابراین برای ما جالب و لذت‌ بخش خواهند بود. آشنا شدن با این آداب‌ و رسوم و غذاهای جدید می‌ تواند یکی از تجربه‌ های جدید در سفرها باشد.

 

 1. رعایت بهداشت

از مهم‌ ترین مسائل مربوط به مسافرت‌ ها رعایت بهداشت و تمیز بودن است. البته نباید تمیز بودن تنها مختص به خودمان باشد، بلکه باید سعی کنیم محیطی را که از آن دیدن می‌ کنیم نیز تمیز نگه داریم. چون رعایت نکردن بهداشت و اهمیت ندادن به محیط گاهی اوقات موجب تخریب محیط پیرامون‌ مان و حتی محیط‌ زیست می‌ شود.

 1. استفاده از تجربیات دیگران

ممکن است شما با افرادی هم‌سفر شوید که پیش‌ از شما تجربه دیدن از مکان‌ های مورد نظر در سفرتان را داشته‌ اند. این یک امتیاز مثبت برای شما محسوب می‌ شود تا بتوانید از تجارب آن‌ ها استفاده کرده و سفرتان را لذت‌ بخش تر کنید.

نکات مهمی برای داشتن سفر خوب و به‌ یادماندنی

علاوه‌ بر تمام مواردی که از آن‌ ها به‌ عنوان روش‌ های داشتن یک سفر خوب مطرح کردیم، به نکات مهم دیگری که جزء ضروریات سفر محسوب می‌ شوند نیز اشاره می‌ کنیم.

 1. رزرو محل اقامت پیش‌ از سفر

انتخاب کردن محل اقامت پیش‌ از اقدام به سفر بستگی به بودجه شما دارد. با انتخاب یک مکان مناسب مطابق با بودجه و نیازهای تان می‌ توانید حجم زیادی از نگرانی‌ های احتمالی خودتان را در حین سفر کم کنید. از طرف دیگر به‌ جای هزینه‌ های اضافی و نادرست پول بیش تری را برای خرج کردن در گشت‌ و گذار و تفریح داشته باشید.  که انتخاب کردن محل اقامت با هزینه کم صرفاً ملاک درست خرج کردن نیست، بلکه باید کاملاً مطمئن شوید محلی را که انتخاب کرده‌ اید ارزش هزینه کم را دارد. از طرفی با این کار هزینه‌ های سفر تا حدودی مشخص می‌ شود. فاصله مناسب محل اقامت تان تا مکان‌ های دیدنی و توریستی می‌ تواند هزینه‌ های حمل‌ و نقل شما را نیز کاهش دهد.

در کنار تمام این نکات تعداد و نوع هم‌سفر شما نیز می‌ تواند در انتخاب کردن محل اقامت مؤثر باشد.مثلاً در سفرهای خانوادگی هتل آپارتمان‌ ها گزینه مناسبی برای شما هستند که معمولاً دارای آشپزخانه کامل نیز می‌ باشند و می‌ توانند تا حد بسیار زیادی از هزینه‌ های وعده غذایی شما کم کنند. علاوه‌ بر آن وجود اتاق‌ خواب جداگانه در این مکان‌ ها می‌ تواند مکانی برای استراحت و رفع خستگی حاصل از فعالیت روزانه باشد.  اما مهم‌ ترین ویژگی برای این‌ گونه اقامتگاه‌ ها هزینه کم آن‌ ها است. اگر تعداد افراد گروه بیش تر باشد می‌ توان هتل آپارتمان‌ های بزرگ‌ تر را اجاره کرد که هزینه آن بین تمام خانواده‌ ها تقسیم می‌ شود. برای مسافرت‌ های کوتاه‌ مدت که معمولاً افراد کم تری نیز هستید، رزرو هتل ها گزینه مناسبی می‌ باشد.

به‌ همراه داشتن لوازم ضروری

به‌ همراه داشتن لوازم ضروری مانند زیرانداز و جاجیم مسافرتی و زیرانداز مسافرتی حصیری یکی دیگر از موارد مهم در هنگام سفر است . می‌ توانید این لوازم بسیار ضروری و مهم را از فروشگاه‌ هایی مانند فروشگاه ویرا حصیر تهیه کنید. ویرا حصیر  ارائه کننده انواع و اقسام زیراندازهای جاجیم و حصیری سفری  هستند که می‌ توانید با توجه به تعداد افراد و نوع سفرتان هر کدام از آن‌ ها را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X