آموزش حصیر بافی

آموزش حصیر بافی

آموزش حصیر بافی

آموزش حصیر بافی، حصیر بافی یکی از صنایع دستی بومی روستاهای کشور ایران به حساب می‌ آید. این هنر روستایی از زمان های بسیار گذشته در کشور رواج داشته و در کشور های مختلف دیگر مخصوصا آفریقای جنوب شرق آسیا نیز مرسوم می باشد . این صنایع دستی معمولا به فعالیت‌ های خانگی در بسیاری از نقاط کشور معروف شده که زنان و مردان برای پر کردن اوقات فراغت یا تامین هزینه های مالی خود می توانند این را کار انجام دهند. حصیر های دست باف دارای شکل و شمایل بسیار زیبا هستند که شما می توانید به عنوان تزیین نیز از آن ها استفاده کنید.

در نتیجه‌ شما در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی را در مورد آموزش حصیربافی به شما دوستان عزیز ارائه دهیم. تا بتوانید با استفاده از این آموزش های کاربردی در منازل یک کسب و کار کوچک برای خود راه اندازی و یک هنر عالی را یاد بگیرید.

حصیر بافی چیست؟

درهم تنیدن و همچنین پیچاندن ریشه های گیاهان و بافتن آن ها به روش های مختلف ساده و طرحدار را حصیربافی می ‌گویند. در حال حاضر در کشور ما برای درست کردن زنبیل، زیرانداز و ظروف زیبا از حصیر بافی استفاده می شود که هر یک از آن ها بیشتر در منطقه خاصی از استان ها و شهر های ایران بافته می شوند.

تولید مواد اولیه برای بافت این حصیر ها در نقاط مختلف شمالی و جنوبی کشور راحت تر یافت می شود و سازگار با شرایط اقلیمی است. اما قابل توجه دوستداران در مورد سبک حصیربافی شما لازم است بدانید که سبک هر استان یا روستای مختلفی در ایران با دیگری در مورد حصیر بافی به طور کامل متفاوت است . هر کدام از آن ها از طرح های متفاوت و با استفاده از ریشه ی گیاهان مختلفی برای بافتن حصیر استفاده می کنند.

انواع حصیر بافی

قبل از آن که شما با آموزش دقیق بافت حصیر آشنا شوید بهتر است که بدانید انواع دسته بندی حصیر های بافتنی نسبت به انواع گیاهان مورد استفاده در بافت آنها، نوع بافت آن ها و حجم آنها می‌ تواند مختلف باشد.

در حصیر بافی برای ایجاد یک نقش و طرح های مختلف و چگونگی بافت آن ها می بایست دقت شود و برای به وجود آوردن طرح باید توجه کنید. که رشته های بافندگی را چگونه در دست می گیرید و آن‌ ها را در هم می تنید. رنگ آثار بافته شده ی شما نیز بستگی به رنگ طبیعی مواد اولیه دارد که شما از آن ها استفاده می کنید که در نتیجه موجب زیبا سازی کار شما نیز خواهد شد.

همچنین در زمان آموزش حصیر بافی باید توجه داشته باشید که این هنر بومی و زیبای روستا های مختلف با توجه به انواع مواد اولیه ای که شما استفاده می کنید برای بافت این محصولات می تواند متفاوت باشد.

مثل؛

مروار بافی

حصیر بافی

بامبو بافی و بسیاری موارد دیگر.

آموزش اصیل حصیر بافی

در بسیاری از روش‌های بافت حصیر شما باید برای آموزش وسایلی داشته باشید که این وسایل اعم از:

ترکیب درخت بید و ساقه یا برگ های درخت خرما و یا ساقه های گندم

یک قیچی قوی و تیز برای برش دادن ساقه های درشت و نازک

انبر برای زخمی کردن نی ها

و همچنین داشتن یک وسیله فلزی برای فاصله گذاری بین چوب ها

آموزش اولیه حصیر بافی

قوانین در آموزش حصیر بافی با نی و ساقه گیاهان کاملا یکسان است))

انتخاب کردن مواد اولیه مناسب و با ضخامت درست یک اصل مهم در بافت حصیر به حساب می آید.

امروزه بیشتر در فروشگاه های صنایع دستی شما می توانید مواد اولیه حصیر بافی را به صورت مصنوعی پیدا نمایید. در ساخت آنها چیز های کوچک مصنوعی وحود دارند که می تواند جایگزین بسیار عالی برای مواد طبیعی که شما در حصیر بافی از آن ها استفاده می کنید، باشد. همچنین برخلاف ترکیب بید شما می توانید از این مواد به جای آن ها در حصیربافی خود استفاده کنید.

اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه دارید، می توانید با مشاورین ویرا حصیر تماس حاصل بفرمایید.

انتخاب کردن ضخامت مناسب برای نوار های حصیر بافی

پس از آن که شما یک فروشگاه مناسب را برای خرید مواد اولیه حصیر بافی انتخاب کردید. باید بدانید که در تمامی سبک های حصیربافی شما حداقل به دو وزن بافندگی خواهید کرد. یکی برای اسکلت و ساختار اصلی سبد هایی که باید سنگین و همچنین حالت ضخیم تر داشته باشند و گزینه دیگر برای نوار های رشته ای که دور اسکلت های اصلی بافت و تنیده می‌ شوند که به صورت طبیعی باید کمی نازک تر و همچنین منعطف تر از اسکلت اصلی باشند.

لازم به ذکر است که اگر شما موادی که خریداری می کنید درجه بندی دارند تفاوت بین میله های اسکلت با میله های بافتنی باید حداقل دو اندازه باشد.

خیساندن و مرطوب نگهداشتن نی های حصیر بافی

شما می بایست هر دو چوب را قبل از استفاده کاملا بخیسانید تا بتوانید به راحتی آن ها را انعطاف دهید و یا از شکستن آن ها جلوگیری کنید. پس از خیساندن چوب هایی که البته به ضخامت ترک و همچنین دمای آبی که شما برای خیساندن آن ها استفاده می کنید مربوط است . آن ها را از آب خارج می نمایید و برای مدت بسیار کوتاهی در یک پارچه ی مرطوب قرار دهید تا قبل از استفاده از آن میزان خم شدگی چوب ها را تست کنید تا ببینید چوب ها به طور کامل منعطف شدند یا خیر.

 نحوه بافت دیوار های سبد حصیری

در حالت معمول روش های مختلفی برای حصیربافی دیوارهای سبد وجود دارد که این روش ها اعم از

مارپیچ

دیوار سازی

جفت شدن

آنها است که شما می توانید نسبت به نقش مورد نظرتان و روش بافت یکی از این گزینه ها را انتخاب کنید و برای بافت خود استفاده نمایید .

در زمان به پایان رسیدن بافت و انجام ادامه کارها برای لبه ی سبد که مهم‌ ترین قسمت آن ها به حساب می آید. باید توجه کنید که در حصیر بافی می توان از هر روشی برای پیچاندن و در هم گره زدن نی ها و همچنین بریدن آن ها به صورت ایمن استفاده نمود تا بافت دیواره آن ها باز نشود. به صورت ساده تر می توانیم بگوییم که شما برای به پایان رساندن بافت خود می توانید. آن ها را به صورت عمود که اسکلت سبد به حساب می آید  را به زیر خم کنید و داخل لایه های زیری فرو کنید تا دیگر امکان باز شدن نداشته باشند. اما یک نکته حائز اهمیت در اینجا این می باشد که شما باید به طوری  نی ها را در دیوار فرو کنید که مطمئن باشید دیگر باز نشوند و دیوار های اصلی حصیر شما تخریب نشود.

کاربرد حصیر

پس از آنکه شما اطلاعاتی را در در مورد حصیر بافی و انواع آن ها دریافتید باید بدانید که شما عزیزان می‌ توانید حصیر ها را در مکان ها و همچنین زمان های مختلفی استفاده کنید. اصلی ترین کاربرد حصیر دست بافت در دکوراسیون هست.

شما می توانید از حصیر هایی به شکل بشقاب سبد و کیف در دکوراسیون های منزل خود استفاده کنید.

 گلدان حصیر

گلدان حصیری یکی  از انواع حصیر های تزئیناتی می باشد که بسیار در خانه ها کاربرد دارد و تقریباً در اندازه‌ های بسیار متفاوت موجود است . به این صورت شما می توانید نسبت به نیاز خود هر سایزی را که مد نظر دارید، تهیه کنید.

همچنین لازم به ذکر است که امروزه ترکیب رنگ  های مختلفی بر روی حصیر بافی ها کار می شود که این رنگ ها شامل سبز، قرمز و… نسبت به رنگ دکوراسیون منازل شما قابل ست کردن است.

سفره های حصیری

سفره حصیری  یکی از وسایلی به شمار می رود که در تمامی خانه های ایرانی یافت می شوند . استفاده از آن ها به عنوان یک رومیزی و زیر انداز می تواند یک گزینه بسیار درست و مناسب به چشم آید. زیرا استفاده از سفره های پلاستیکی می تواند برای محیط زیست خطر آور باشد و در این صورت استفاده از سفره های حصیری می تواند. زیبایی خاصی را به منزل شما ارائه دهد و همچنین روح تازه‌ای را به جمع خانوادگی شما القا نماید و در عین حال از آسیب زدن به محیط زیست جلوگیری کند.

تابلو های حصیری

تابلوهای حصیری جز آن دسته از محصولات حصیری به حساب می آید که طرفداران بسیاری را دارد و دلیل این موارد وجود زیبایی منحصر به فرد آن هاست که با رنگ های مختلف می تواند توجه مشتریان را به خود جلب نماید. همچنین شما می توانید از تابلو های حصیری با رنگ گرم که در ما بین آن ها نقش و نگار های زیبایی وجود دارد برای دیزاین اتاق یا منزل خود استفاده کنید.

زیرانداز حصیری

زیرانداز حصیری که جزو پرکاربرد ترین محصولات حصیری به شمار می رود، تاریخچه ی بسیار طولانی در ایران دارد. این زیرانداز ها به صورت دست بافت و ماشینی در بازار موجود هستند که هر دوی آنها کاربردی و شیک می باشند. شما کاربران عزیز برای خرید زیرانداز حصیری و سایر محصولات حصیری می توانید وارد سایت معتبر ویرا حصیر شوید.

سخن پایانی

در آخر بهتر است که بدانید امروز حصیر بافی یکی از کارهایی است که دارای درآمد بسیار عالی می باشد. که شما می توانید در منازل با ایجاد یک کسب و کار کوچک درآمد بسیار زیادی را از این راه کسب کنید. همچنین می توانید با کمک سایت های معتبری همچون ویرا حصیر به راحتی اطلاعات بسیار زیادی را در مورد حصیر بافی و آموزش آن ها دریافت کنید. پس از دریافت آموزش های لازم بتوانید بدون نگرانی اقدام به راه اندازی کسب و کار کوچک در منزل کنید.

ویرا حصیر از آن دسته سایت هایی است که ضمن فروش انواع مختلف حصیر ها، جاجیم ها و … خدمات بسیار زیادی را نیز به مشتریان خود ارائه می دهد. تیم پشتیبانی ویرا حصیر به صورت ۲۴ ساعته آماده ی خدمت رسانی به کاربران عزیز است. در صورتی که برای خرید حصیر و یا بافت حصیر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، می توانید به سایت ویرا حصیر مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X