روستای ماخونیک پر از رمز و راز

روستای ماخونیک

ماخونیک روستای پر از شگفتی

سفر به روستای ماخونیک،شاید از نظر ما افرادی که در شهرها زندگی میکنند، علم به حدی پیشرفت کرده که هیچ جای دنیا زندگی به سبک سنتی رونق ندارد. بد نیست بدانید مناطقی وجود دارد که تا حتی طی چندین سال اخیر به تمامی امکانات رفاهی دسترسی نداشتند. روستای ماخونیک یکی از خاص ترین روستاهای خراسان جنوبی و شهرستان سربیشه است که به شکل سنتی زندگی در آن رواج داشت. این روستا به عنوان شگفت انگیزترین و هیجان انگیز ترین روستاهایی است که رازهای عجیب و غریب بسیار زیادی از مردم آن، فرهنگ و آداب و رسوم و سبک زندگی آنها به چشم می‌خورد. ماخونیک را با نام سرزمین لی لی پوت ها نیز می شناسند. این روستای آدم کوتوله ها در نزدیکی مرز افغانستان است و به همین سبب اهالی آن از مردم افغانستان هستند. این روستا امروزه به عنوان یکی از روستاهای گردشگری جذاب و جادویی است.

مردم این روستا قد بسیار کوتاهی دارند و به همین سبب آنها را با نام آدم کوتوله ها می شناسند. فرهنگ و باورهای بسیار عجیب و خاصی نیز در این روستا حاکم است. ماخونیک به عنوان یکی از دورافتاده ترین و پنهان ترین روستاهای بیرجند، در دل کوههای این منطقه پنهان می باشد. مردم این روستا بسیار زحمت کش و البته کلیه امورات آنها به شکل سنتی انجام می شود. مردم این روستا تا قبل از چهل سال پیش با محیط اطراف و جامعه پیرامون خود ارتباطی نداشتند. اما به ندرت پس از رونق گردشگری در این منطقه مردم این روستا نیز به امکانات رفاهی دست پیدا کرده‌اند. حتی نامگذاری این روستا نیز رمز و راز عجیبی دارد. به سبب عدم استقبال گرم مردم این روستا از مامورین دولت آن‌ها را به این نام و به زبان محلی می شناسند.

روستای ماخونیک

لوازم ضروری سفر به روستای ماخونیک

  • زیرانداز جاجیمی مسافرتی برای سفر به روستای ماخونیک جزو لوازمی است که بایستی حتما اقدام به خرید آنها کنید. حال اینکه در میان تمامی متریال های زیر اندازسفری جنس جاجیم بیشتر مورد توجه قرار دارد. این زیر اندازها از الیاف مصنوعی با رنگ بندی های بسیار متنوعی بافته می شود. از این رو کیفیت آنها نیز خوب است. این کیفیت مطلوب باعث می‌شود که هنگام نشستن روی آن احساس راحتی به شما دست دهد.
  • اگر یک زیرانداز کیفیت مطلوبی داشته باشد هنگام نشستن هرگز روی زمین لغزش نداشته و خیزش نیز ندارد. نرم بودن و ضخامت زیرانداز باعث می شود تا به صورت ثابت روی زمین باقی بماند. امروزه زیراندازهای جاجیمی را برای مطلوب بودن کیفیت و مقاومت آنها در برابر آب و رطوبت توسط پوشش های مخصوصی عایق می کنند‌. این لایه زیرین زیرانداز می تواند از متریال‌های ضدآب متنوعی نظیر برزنت یا حتی متریال‌های نایلونی دیگر باشد که قابلیت جذب آب ندارد.

همچنین این متریال ها گرد و خاک را نیز به خود نگرفته و شستشوی آن ها نیز کار بسیار راحتی است. حتی در صورت شستن زیرانداز نیز به سادگی و در کوتاهترین زمان خشک خواهند شد. از مزایای خرید زیراندازهای جاجیمی به سبک بودن وزن آنها و جابجایی راحتی که دارند می توان اشاره نمود. زیراندازهای جاجیمی انعطاف زیادی داشته و به دلیل طرح و رنگهای شاد و متنوع زیبا هستند. جدا از سبک بودن، جابجایی راحت، تنوع رنگ، تنوع طرح و ضد آب بودن می توان به قیمت مناسب این زیراندازها نیز اشاره کرد. اما شما کاربر عزیز بایستی از یک سایت معتبر اقدام به خرید بهترین زیراندازهای سفری کنید. ویرا حصیر همان سایت معتبر و قابل اعتمادی است که می‌توانید بهترین ملزومات سفر نظیر همین زیراندازهای جاجیمی را از آن بخرید.

جاذبه های فوق العاده زیبای روستای ماخونیک

سفر به روستای ماخونیک سفری عجیب و غریب و پر از ماجراجویی می باشد. در این روستا آثار بسیار زیادی هستند که می توانید با تماشای آنها لذت بیشتری برده و اطلاعات خود را نیز بیشتر کنید. در روستای ماخونیک نیز جاذبه هایی وجود دارند که مورد توجه مسافران قرار گرفته اند. یکی از شگفت انگیزترین جذبه های این منطقه خانه های مردم روستا و بافت‌ و شکل طراحی آنها است. این روستا در دامنه تپه قرار گرفته و همچنین به صورت فشرده هستند.

خانه های روستا در گودی زمین قرار گرفته اند. عمق خانه های مردم ماخونیک یک متر از سطح زمین پایین تر می باشد. برای وارد شدن به داخل خانه های مردم ماخونیک بایستی کاملا خم شوید.

وارد شدن به خانه های مردم ماخونیک برای مردم عادی با قد بلند زحمت بسیار زیادی دارد. معمولاً این درب ها توسط پل‌ها و در گاهی به قسمت کف متصل هستند. طراحی خانه های مردم ماخونیک نیز از بیرون بسیار عجیب است. همین متفاوت بودن خانه های ماخونیک باعث شده تا امروزه به عنوان یک جاذبه گردشگری عجیب و غریب از آن یاد می کنند. همین شکل معماری خانه ها خود به عنوان یکی از زیبایی های این منطقه شناخته می شود. بسیاری از این خانه ها دارای قدمت زیادی هستند. از دیدنی ترین جاذبه های این روستا نیز می توان به برج و قلعه سنگی ماخونیک اشاره کرد که در قسمت بالای روستا مردم اهالی آن را ساخته اند. برج گل انجیر و نادر مره از زیبایی های دیگر مردم ماخونیک به شمار می رود.

فرهنگ مردم ماخونیک

شما مسافرانی که عزم سفر به روستای ماخونیک دارید حتماً با فرهنگ مردم این منطقه آشنا شوید. از آنجایی که مردم روستا سالها به دور از پیشرفت علم و دنیای بیرون زندگی کردند بسیاری از فرهنگ و آداب و رسوم بسیار کهن این منطقه هنوز هم در دل روستا جریان دارد. مردم ماخونیک مسلمان و اهل تسنن و البته پیرو ابوحنیفه هستند. این مردم به زبان فارسی صحبت میکنند اما لهجه آنها بسیار خاص است.

در واقع هنگام صحبت کردن تکلم دارند. به دلیل بسیاری از شرایط مردم این روستا قد کوتاه هستند. از فرهنگ و آداب و رسوم خاص این روستا می توان به نوشیدن چای تا ۵۰ سال پیش اشاره کرد. این مردم حتی به شکار نرفته و از گوشت نیز استفاده نمی کردند، چرا که مصرف گوشت و حتی شکار حیوانات را جزو کارهای حرام و گناه می دانستند. این مردم حتی امروزه نیز به سختی سیگار میکشند.

سیگار کشیدن نیز برای آنها گناه است. یکی از فرهنگ های خاص آنها عدم استفاده از تلویزیون بود؛ چراکه آنها تلویزیون را به عنوان یک شیطان بزرگی میدانستند که معتقد بودند فرزندان آنها را جادو می کند. بافت مسکونی روستا که در دامنه تپه با خانه های بسیار فشرده است نیز به عنوان یکی از فرهنگ های مردم این روستا شناخته می شود. قطعاً که وارد شدن به این خانه ها کار سختی بوده و بایستی حتماً دولا شده و به زحمت وارد شوید. آب و هوای این منطقه سرد است و دلیل اصلی کوچک بودن و ارتفاع کم خانه های آنها به سبب همین سردی هوا می‌باشد. چرا که معتقدند در این صورت خانه های آنها زودتر گرم میشود. این مردم برای ساخت خانه های خود نیز از سنگ هیزم و چوب استفاده می کنند.

شرایط کاری و امکانات ماخونیک

قطعا که اقتصاد هر منطقه‌ای وابسته به شرایط و محصولات بسیار زیادی است. چنانچه اقتصاد هر روستا یا منطقه‌ای رو به پیشرفت باشد، از نظر فرهنگ، آداب و رسوم و امکانات نیز پیشرفت زیادی خواهد داشت. مردم روستای ماخونیک به دامداری مشغول هستند. برای سفر به روستای ماخونیک آشنایی با تمامی این پارامتر ها به شما کمک می کند تا برای تمامی فرهنگ های این منطقه ارزش قائل باشید. اما بد نیست بدانید بسیاری از مردم روستا نیز امروزه در معدن سنگ مشغول به کار هستند. اما هنرمندانی نیز صنایع دستی نظیر قالی بافی را ادامه می‌دهند. از محصولات کشاورزی روستای ماخونیک شلغم، چغندر قند، جو و… است. این مردم حتی گوجه فرنگی، زعفران و پیاز نی، به میزان بسیار کم کشت می کنند. محصولات میوه در این روستا چندان به چشم نمی‌خورد در واقع به دلیل شرایط آب و هوایی روستا جنگل هایی در این منطقه وجود ندارد.

اما به ندرت درختان سیب، انگور، بادام و انجیر در کنار جوی های آب روستای ماخونیک است. یکی از مهمترین نکات برای سفر به روستای ماخونیک اطلاع از امکانات رفاهی و حتی شغل مردم می باشد‌. اگرچه در گذشته مردم این روستا با جامعه پیرامون خود هیچ داد و ستد و ارتباطی نداشتند اما طی سال های اخیر این ارتباط گرمتر شد. امروزه جاده روستا آسفالته بوده و آب شرب در دسترس می باشد‌ حتی برق، مدرسه، خانه بهداشت، حمام، چندین مغازه، قصابی، نانوایی و تعمیرگاه نیز در این روستا به چشم می خورد. در واقع دلیل رشد و رونق روستای ماخونیک به سبب گردشگری شدن آن است. امروزه گردشگران داخلی و خارجی زیادی از جای جای دنیا برای تماشای این جاذبه عجیب و خارق العاده به این منطقه سفر می کنند.

راهنمای سفر به روستای ماخونیک

همانگونه که مستحضرید، روستای ماخونیک به عنوان یکی از روستا های فوق العاده جذاب و دیدنی در خراسان است‌. این روستا درست در نزدیکی مرز بین ایران و افغانستان قرار دارد. در واقع فاصله این روستا تا کشور افغانستان کمتر از یک ساعت خواهد بود. برای سفر به روستای ماخونیک نکات بسیار زیادی از طرف شما مسافران عزیز باید مورد بررسی قرار بگیرد.

قطعاً می دانید که هر یک از شهرها و روستاها و جاذبه هایی که برای تفریح آن را انتخاب می کنید در یک منطقه ای از کشور با اقلیم کوهستانی، کویری یا در کنار ساحل قرار دارند. از این رو موظف هستید تا به تناسب اقلیم و یا شرایط آب و هوایی هر منطقه ای نکاتی را به یاد داشته باشید.

مناظر کویری و اما آسمانهای پرستاره این مناطق در شب تصویری متفاوت در ذهن شما تداعی میکند. اما اگر برای سفر به روستای ماخونیک، این منطقه کویری را انتخاب کرده‌اید باید بدانید که آب و هوای چنین مناطقی در شب و روز متفاوت است. از این رو بایستی نکاتی را مورد توجه قرار دهید. معمولاً در این مناطق روزها بسیار گرم اما شب های خنک تر حاکم است.

افرادی که به کویرنوردی عادت کرده‌اند به خوبی با آب و هوای چنین مناطقی آشنا هستند. اما شما مسافران عزیز که برای بار نخست چنین مناطق را انتخاب میکنید حتما باید لباس مناسب به همراه خود داشته باشید. حال اینکه به همراه بردن کفش مناسب برای پیاده روی در چنین مناطقی جهت محافظت از پاهای خود الزامی است. یکی از نکات مهم به همراه داشتن کلاه و عینک آفتابی برای محافظت از چشم ها و حتی پوست است. البته می‌توانید یک ضدآفتاب مناسب نیز برای خود تهیه کنید.

بهترین وسیله سفر و روش خرید آن

  • زیر انداز مسافرتی حصیری را همین حالا از سایت ویرا حصیر به قیمت زیر بازار بخرید. این مجموعه محصولاتی با کیفیت و قیمت ارزان را برای شما به ارمغان می آورد. شما کاربر عزیز نیز برای سفر به روستای ماخونیک یا هر منطقه‌ای قطعاً تصمیم دارید بهترین زیرانداز بازار را تهیه کنید. برای به دست آوردن زیر اندازهای با کیفیت و قیمت ارزان می توانید همین حالا به این مجموعه مراجعه داشته باشید. یکی از نکات مهم خرید، انتخاب بهترین زیرانداز بازار است. شاید از نظر شما یا مشخصات بهترین زیر اندازهای بازار، زیراندازهای حصیری باشند که ضد آب نیستند. چرا که شما به نرمی، لطافت و ضخامت زیرانداز توجه می کنید. یا حتی بسیاری از افراد به دنبال زیر اندازهای ضد آب هستند؛ اما دیگر به ضخامت، سطح کیفیت و ابعاد آن توجهی ندارند. پس بهترین زیرانداز بازار را زمانی تهیه می‌کنید که به تناسب در نظر قرار دادن شرایط این محصول را انتخاب کرده باشید.

زیراندازهای حصیری که امروزه در متریال های حصیر پلاستیکی روانه بازار شدند که دارای محبوبیت زیادی هستند. چراکه سطح کیفیت این زیراندازها، اگر از مراکز معتبر با برند معتبر تهیه شوند، مرغوب است. این مطلوب بودن باعث افزایش طول عمر زیرانداز می شود. از طرفی این متریال ها در مدل های ضد آب اگر با ضخامت بالای انتخاب گردد نرم و انعطاف پذیر خواهند بود. اگر نگران انتخاب مقرون به صرفه هستید می توانید از سایت ویرا حصیر به راحتی خرید کنید. چرا که این مجموعه سالهاست که بهترین محصولات خود را به دست مشتریان می رساند. توجه به افزایش سطح خرید محصولات این مجموعه می‌توان به کیفیت بالای آن ها پی برد. بهترین زیراندازهای سفری با وزن سبک، کیفیت بالا، ضخامت مناس، قیمت ارزان و تنوع طرح و رنگ زیاد توسط سایت ویرا حصیر توزیع می شود.

زیرانداز حصیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X