آموزش جاجیم بافی در منزل

آموزش جاجیم بافی در منزل

  آموزش جاجیم بافی در منزل

جاجیم یکی از فرش های بسیار زیبا و سنتی به حساب می ‌آید که بافت آن در بین زنان عشایر بسیار رواج دارد . علاقه‌ مندان به این هنر می توانند با ثبت نام در کلاس های آموزشی و یا سرچ کردن در اینترنت اطلاعاتی در مورد آموزش جاجیم بافی در منزل در یابند.

در نتیجه به دلیل وجود توجه بسیاری از افراد به جاجیم بافی ما در این مقاله قصد داریم. اطلاعات مفیدی را در مورد آموزش جاجیم بافی در منزل به شما دوستان عزیز ارائه دهیم تا بتوانید. با استفاده از این اطلاعات اقدام به بافت این نوع فرش های سنتی و قدیمی بنمایید. همچنین بتوانید به عنوان هدیه به دیگران تقدیم کنید و یا در منازل خود استفاده نمایید و یا حتی از طریق آن بتوانید یک کسب و کار کوچک خانگی برای خود راه اندازی کنید.

جاجیم چیست؟

پیش از آنکه به آموزش جاجیم بافی بپردازیم، ابتدا به شما خواهیم گفت که جاجیم چیست‌؟ جاجیم زیرانداز دو رویه ای دست بافت است که در واقع همان پارچه‌ های کلفتی همانند پلاس هستند. که از پلاستیک نازک تر می باشند و با استفاده از نخ های رنگی با رنگ های رنگین کمانی و ظریفی بافته می شوند.

در واقع جاجیم ها پشت و یا رو‌ ندارند و می توان از هر روی آن ها برای مکان های مختلف استفاده نمود. این محصولات مناسب برای انداختن بر روی کرسی در خانه ها و در راهرو ها، کف آشپزخانه ها، بر روی تخت های سفره خانه ها و دیگر مکان های این چنینی می باشند. که شما می توانید با استفاده از سبک سنتی زیبای جاجیم با رنگ های چشم نواز زیبایی بسیاری را به آن فضا ها القا نمایید.

جاجیم در اکثر مناطق روستایی بافته می ‌شود و تنها تفاوت جاجیم ترکیب رنگ و نوع نقش آن ها ست که در مناطق مختلف انواع متفاوتی از آن ها بافته می شود. در این صورت شما می توانید برای آموزش جاجیم بافی و یا بازدید از طرح های مختلف به انواع روستا های عشایر نشین سفر کنید و از زیبایی های این نوع کار ها لذت ببرید.

راه اندازی کسب و کار با جاجیم بافی

جاجیم بافی یکی از محبوب ترین هنر های قدیمی ایران باستان به شمار می رود که از دیرباز در ایران و در بین اقوام مختلف بافته می ‌شود و مردم از این هنر بسیار استقبال می‌ کنند و در مکان های مختلف از آنها استفاده می نمایند.

امروزه مردم بسیار از صنایع دستی در زندگی خود استفاده می کنند. جاجیم نیز جزو صنایع دستی است که از آن در مکان هایی همچون آشپزخانه، اتاق خواب ها، راهرو ها و دیگر مکان ها استفاده می شود. همچنین به عنوان یکی از محبوب ترین انواع زیرانداز مسافرتی شناخته شده است.

از آنجایی که جاجیم دارای کاربرد های فراوان است، شما می توانید با آموزش جاجیم بافی در منزل کسب و کار کوچکی را برای خود راه بیندازید و منبع درآمد داشته باشید.

انواع جاجیم

قبل از آن که در مورد آموزش جاجیم بافی اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم، بهتر  است. که بدانید جاجیم ها دارای انواع مختلفی در طرح، رنگ و اندازه های مختلف می باشند. که شما نسبت به نیاز و سلیقه ی خود می توانید در زمان بافت آن ها را تغییر دهید.

جاجیم ها را می توان از نظر مواد مصرفی به انواع مختلفی همانند:

جاجیم پشمی

پشم و پنبه

ابریشم و پنبه

تقسیم بندی نمود همچنین طرح های مختلف جاجیم ها بسیار متفاوت می باشد و می تواند منقوش یا بی نقش به حساب آید.

جاجیم های بی نقش معمولاً با استفاده از طرح  گیاهان و گل های مختلف بافت می ‌شوند. که جاجیم های طرح دار همه مدل هایی هستند که دارای طرح پتوی چهارخانه، آب و درخت، هشت خانه و خانه پنج هزاری می باشند .که همچنین نسبت به مکان ها و شکل اصلی نقشه ممکن است که انواع طرح آن ها متفاوت باشد.

کاربرد اصلی جاجیم ها

همانطور که گفته شد جاجیم ها هنرهای دستی بسیار زیبا و پرطرفدار هستند. که امروزه در بسیاری از آنها در صنایع مختلف دیگر مثل کیف دوزی، فرش دوزی و … از طرح جاجیم استفاده می کنند.

در برخی از موارد ممکن است آن ها را به جای فرش های مرسوم در منازل به کار ببرند و همچنین می‌ توانند برای تزیین منازل و محیط های مختلف از این نوع جاجیم ها به عنوان دکوراسیون با رنگ های گرم استفاده کنند .اما از دیگر کاربردهای جاحیم می توان استفاده در روی کوسن مبل ها و همچنین روتختی ها اشاره نمود.

از دیگر کاربرد های جاجیم به عنوان زیرانداز مسافرتی است که در طول سفر می تواند راحتی مسافران را در زمان استراحت و یا نشستن در طبیعت تامین کند. زیرانداز های مسافرتی جاجیمی را از سایت های معتبری همچون سایت ویرا حصیر می توان تهیه کرد.

آموزش جاجیم بافی

 شما برای بازدید دوره های آموزشی جاجیم بافی و شروع یادگیری می بایست دستگاه ها و وسایل مختلفی را تهیه کنید. تا بتوانید با این دستگاه اقدام به بافت این فرش های زیبا نمایید در این صورت اولین و مهمترین دستگاهی که برای آموزش جاجیم بافی نیازمند هستید‌. دار جاجیم بافی یا دستگاه بافت جاجیم خانگی است. در واقع این دستگاه ساختمان ساده ای دارد که شامل گوچی، تخت چوبی، دفتین زدن، نبرد، میخ فلزی و قمیش سه پایه چوبی هستند. تا شما عزیزان بتوانید با استفاده از این وسایل اقدام به بافت جاجیم کنید.

آنچه در مورد آموزش جاجیم بافی باید بدانید!

در اینجا می خواهیم آنچه در مورد آموزش جاجیم بافی لازم است بدانید را به شما ارائه دهیم.

این بافت از نوار به هم دوخته شده نازک تشکیل شده که در بافت آن ها رشته ی پود که به شکل های تک رنگ از بین تارهای نازک نقش های جاجیم را می سازند. عبور می کنند و تار پود  آن ها بیشتر از نوع بافتنی های نرم و سنگین تشکیل می شود. همچنین جاجیم ها از به هم دوخته شدن چندین نوار مختلف نازک و کلفت شکل می گیرند.

این نوار ها اندازه آن بین ۱۸ تا ۳۵ سانت طول و عرض آن‌ها هم بین ۳ تا ۶ سانت که در مواقع مختلف می تواند اندازه آن ها متفاوت باشد. برعکس همه بافت های دیگر این نوع جاجیم ها تارنما می باشد و تاروپود آن ها را شما نمی توانید مشاهده کنید.

همچنین این نوع جاجیم ها دارای بافت متناسب و تارهای آن در نقش اندازه های آن ها معلق هستند. رنگ تارا هم بسته به نظر بافنده و هنر آموز می تواند با دیگری متفاوت باشد که این ویژگی ها باعث می شود ترکیب رنگ و نقش متفاوتی نسبت به دیگر افراد برای شما به وجود آید.

در واقع نقش جاجیم ها با تار مشاهده می شود و با انتخاب  چند رنگ می‌ توانید به آن ها نقش بیاندازید. به همین علت در این نوع بافت ها جهت امتداد بیشتر در نقشه ها طبیعتاً جهت امتداد رشته های تار در یک راه قرار می گیرند و به همین علت نقش پردازی جادویی بسیار زیبا و عالی به حساب می آید . نقش مایه‌ هایی به حالت نوار های بسیار پهن یا متوسط در طول یک تخته جاجیم قرار خواهند گرفت.

مزایای استفاده از جاجیم

شاید برایتان جالب باشد قبل از طی کردن دوره آموزشی جاجیم بافی بدانید استفاده از جاجیم دارای مزایا و معایب بسیاری است. اما از مهم ترین مزیت استفاده از جاجیم امروزه برای دکوراسیون خانگی به دلیل زیبایی طرح و نقش آن هاست. این نوع هنر های دستی را می توان به راحتی جز اعضای اصلی دکوراسیون های داخلی منازل و محیط های کار مختلف قرار داد و با ترکیب رنگ آن ها یک دکوراسیون شیک را تهیه کرد.

اما اگر بخواهیم به دیگر مزایای استفاده از جاجیم ها اشاره کنیم، می توانیم برای خانه های کوچک این  نوع فرش ها را معرفی کنیم. در واقع جاجیم ها برای خانواده ها با خانه های کوچک بسیار مناسب هستند. البته قابل ذکر است که از معایب استفاده از جاجیم در خانه های کوچک بر روی سرامیک ها می توان مشکلاتی همچون سر خوردگی را به وجود آورد. که در این صورت می ‌توان از ترمز فرش یا چسب های فرش برای سفت کردن آن ها بر روی سرامیک ها استفاده کرد.

در چه سایت های می توان آموزش جاجیم بافی را مشاهده کرد؟

 امروزه سایت های بسیار متنوعی در اینترنت وجود دارند که شما می توانید به راحتی با مراجعه به این سایت ها آموزش جاجیم بافی را مشاهده کرده . دوره های آموزشی آن را ببینید. سایت معتبری چون ویرا حصیر یکی از سایت هایی می باشد که اطلاعات بسیار متنوعی را در خصوص انواع جاجیم ها و آموزش بافت جاجیم به شما هنر جویان عزیز ارائه می دهد. تا شما بتوانید به صورت عالی آموزش کامل جاجیم بافی در منزل را ببینید و از آن کسب درآمد نمایید.

این سایت با گذاشتن اطلاعات مفید و بسیار زیاد در مورد چگونگی بافت جاجیم و انواع زیرانداز های مختلف می ‌تواند. یک راهنمای عالی و یک سایت آموزشی خوب برای شما هنرجویان عزیز به شمار بیاید.

سخن پایانی

جاجیم بافی از هنرهای دستی مردم عشایر نشین است که می ‌تواند جزء هنرهای دستی بسیار ارزشمند به حساب آید . در واقع بسیاری از افراد می‌ توانند با استفاده از هنرهای دستی در منازل کسب درآمد کنند و برای خود یک کسب و کار کوچک را راه بیندازد.

در نتیجه شما می توانید با مراجعه به سایت  ویرا حصیر  اطلاعات بسیاری را در مورد آموزش جاجیم بافی دریافت کنید . پس از دریافت آموزش ها، اقدام به خرید و تهیه انواع وسایل مورد نیاز برای بافت جاجیم نمایید و پس از آن کار خود را در حوزه بافت جاجیم آغاز کنید. همچنین شما می توانید از طرح ها و نقش های مختلف برای بافت جاجیم های خود استفاده و در نقش و طرح های خود مخلوط کنید . تا بتوانید یک فرش زیرانداز بسیار زیبا و جدید را به فروش برسانید.

شما عزیزان می توانید به صورت حضوری از مغازه های سطح شهر خود وسایل مورد نیاز برای جاجیم بافی را خریداری کنید. یا به صورت آنلاین در سایت های معتبر مختلف وسایل مورد نیاز برای بافت جاجیم را تهیه کرده و بعد از آن دوره های آموزشی آن ها را پشت سر بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X