ابزار و لوازم ضروری برای مسافرت جاده‌ ای

ابزار و لوازم ضروری برای مسافرت جاده‌ ای

ابزار و لوازم ضروری برای مسافرت جاده‌ ای شامل کلیه وسایلی می‌ شود که ممکن است در طول سفر به آن‌ ها نیاز پیدا کنید. امروزه گردشگری یکی از تفریحات سالم بسیاری از افراد است .که در سراسر جهان به صنعت گردشگری تبدیل شده‌ است، به‌ همین دلیل همواره لوازم بسیار زیادی مورد نیاز مسافرت‌ ها است که باید به‌ همراه داشته باشید؛ مانند زیرانداز جاجیمی مسافرتی و زیرانداز مسافرتی حصیری، چادر مسافرتی، کوله‌ مسافرتی، جعبه کمک‌ های اولیه و غیره. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی ابزار و لوازم ضروری برای مسافرت جاده‌ ای بپردازیم، پس لطفاً تا پایان این مقاله را با حوصله و دقت بخوانید.

آشنایی با ابزار و لوازم ضروری برای مسافرت جاده‌ ای

همان‌ طور که در مقدمه نیز اشاره کردیم، امروزه گردشگری به نوعی صنعت تبدیل شده‌ است که ابزار و لوازم بسیار زیادی نیاز دارد، به‌ همین دلیل ما در این قسمت چند مورد از این ابزارها و لوازم ضروری را برای شما معرفی می‌ کنیم.

 1. لباس مناسب

لباس‌ های مناسب را با توجه به نوع منطقه‌ ای که قصد دارید به آن‌ جا مسافرت کنید، بردارید. از طرفی اگر قصد خوابیدن در چادر را دارید به این نکته دقت داشته باشید که دما در نیمه های شب همیشه چند درجه سانتی‌ گراد کم‌ تر از روز خواهد بود. پس بهتر است که لباس گرم در کولی خودتان داشته باشید. نکته دیگر آن است که نوع لباس پوشیدن به فصل سفر شما نیز بسیار بستگی دارد. اما معمولاً در سفرهای کمپینگ و جنگل گردی در تابستان و یا کمپینگ کویر در فصل پاییز یا کمپینگ کنار ساحل در فصل‌ های بهار و زمستان چون هوا سردتر است، قطعاً به لباس گرم نیاز خواهید داشت.

 1. کفش مناسب

یکی دیگر از موارد بسیار مهم کفش مناسب با نوع سفر است. اگر قصد پیاده‌ روی طولانی‌ مدت یا کوهنوردی و طبیعت‌ گردی را دارید، حتماً باید از کفش‌ های راحت و مناسب استفاده کنید. صندل‌ ها برای طبیعت‌ گردی و ورزش کردن در سواحل مناسب هستند و نمی‌ توان از آن‌ ها در جنگل‌ ها و کویرها استفاده کرد.

 1. کیسه خواب

کیسه خواب از لوازم بسیار ضروری برای سفرهای جاده‌ ای است. سعی کنید هنگام طبیعت‌ گردی از یک کیسه خواب مناسب و باکیفیت استفاده کنید. در طول سفر همواره درجه دمای آن را چک کنید، چون بسیاری از آن‌ ها برای دماهای زیر صفر درجه و کوهنوردی ها مناسب هستند. بنابراین اگر با یک چنین کیسه خوابی مثلاً در فصل‌ های تابستان و گرما به شهرهای ساحلی بروید، قطعاً کلافه می‌ شوید. از طرفی اگر قصد طبیعت گردی در دشت و دامنه را دارید نیز باید کیسه خواب هایی را انتخاب کنید که زیاد گرم نباشد. داخل اکثر کیسه خواب‌ ها از پشم شیشه استفاده می‌ شود. داخل کیسه خواب‌ های صعود به قله و کوه نوردی نیز معمولاً از پر هستند.

 1. چادر مسافرتی

یکی دیگر از لوازم بسیار ضروری برای مسافرت‌ های جاده‌ ای و طبیعت گردی چادر مسافرتی است. چادرهای مسافرتی معمولاً ۱ نفر تا ۶ نفر می‌ باشند. و بهتر است برای راحتی در سفر حتماً یکی از این چادرها را متناسب با تعداد افراد تهیه کنید. اگر تهویه داخل چادر برای تان اهمیت دارد، حتماً از کیسه هایی انتخاب کنید که دارای پنجره‌ های زیادی هستند، هم چنین این چادرها ساختار دو پوششی دارند و دارای مقاومت بالایی در برابر آب می‌ باشند. اما کف آن‌ ها از یک پوشش ۱ لایه درست شده‌ است، بنابراین حتماً باید به این موضوع دقت داشته باشید.

دیگر ابزار و لوازم ضروری برای مسافرت جاده‌ ای

علاوه‌ بر وسایلی که در آن بالا به‌ عنوان لوازم ضروری مسافرت جاده‌ ای ذکر کردیم، وسایل دیگری نیز جزء ضروریات این‌ گونه سفرها محسوب می‌ شوند که عبارت هستند از:

 1. زیرانداز مسافرتی

برای مسافرت‌ های جاده‌ ای می‌ توانید از زیرانداز جاجیمی مسافرتی یا زیرانداز مسافرتی حصیری استفاده کنید. این زیراندازها برای هر نوع مسافرتی و مکان‌ های مختلفی مانند کویر، جنگل، سواحل دریا و غیره مناسب هستند. اگر قصد تهیه آن‌ ها را نیز دارید می‌ توانید به‌ راحتی از فروشگاه ویرا حصیر تهیه کنید. فروشگاه ویرا حصیر ارائه کننده انواع و اقسام لوازم حصیری و جاجیم سفری است که آن‌ ها را در اندازه‌ ها و ابعاد مختلف می‌ توانید در این فروشگاه پیدا کنید.

 1. غذاها و تنقلات خشک

اگر هدف شما طبیعت‌ گردی است و به مناطقی سفر می‌ کنید که دور از شهر است، سعی کنید از غذاهای کنسرو شده، میوه‌ های خشک‌ شده، آجیل و مغزیجات، نودل، ذرت بو داده، آب‌ میوه‌ های مدت دار، چای کیسه‌ ای، قهوه فوری، شکر و قند به‌ همراه داشته باشید. برای این‌ گونه سفرها بهترین نوع غذایی غذاهای کنسروی هستند، چون تنها با ۲۰ دقیقه جوشاندن آماده مصرف می‌ شوند. از طرفی جای کمی را اشغال می‌ کنند و به‌ راحتی می‌ توانید آن‌ ها را در کوله‌ پشتی خود جای دهید.

 1. ظروف سفری و گازهای کوچک سفری

ظرف و ظروف مانند قاشق و چنگال و ظرف‌ های غذاخوری کوچک هم چنین یک گاز کوچک سفری از دیگر لوازم ضروری برای مسافرت ها هستند. این گازها معمولاً از نوع سوخت مایع گازی نیستند و برای طبیعت‌ گردی بسیار مناسب هستند. از طرفی می‌ دانیم یکی از دلایل آتش‌ سوزی در جنگل‌ ها استفاده از آتش توسط گردشگران است .که معمولاً پس‌ از استفاده، شعله‌ های آتش را خاموش نمی‌ کنند. اما گازهای کوچک سفری مشکل را برطرف کرده و نیازی به ایجاد آتش در جنگل نیست، به‌ ویژه در زمانی‌ که غذاهای آماده را دوست ندارید و قصد تهیه و پخت غذا در جنگل را دارید حتماً گازهای کوچک سفری را به‌ همراه داشته باشید.

 1. صندلی‌ های تاشو

برای مناطقی مانند ساحل صندلی‌ های تاشو را فراموش نکنید. گر چه یک وسیله ضروری برای مسافرت تان نیست، اما بسیار کاربردی می‌ باشد و می‌ تواند بر روی کیفیت سفرتان تأثیر بسزایی داشته باشد. این صندلی‌ ها مانع از نشستن بر روی گیاهان و زمین خیس می‌ شوند، ارزان‌ قیمت هستند و به‌ راحتی می‌ توانید آن‌ ها را تهیه کنید. اگر در طبیعت کمپ دارید، حتماً صندلی‌ ها را به‌ همراه داشته باشید چون برای برطرف کردن زانودرد و کمردرد نیز مؤثر هستند و افرادی که مشکل نشستن بر روی زمین را دارند به‌ راحتی می‌ توانند از آن استفاده کنند.

چند نمونه دیگر از وسایل ضروری برای مسافرت جاده‌ ای

از دیگر ابزار و لوازم ضروری برای مسافرت جاده‌ ای می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. جعبه کمک‌ های اولیه

جعبه کمک‌ های اولیه شامل گاز استریل، بتادین، جیب زخم، باند، اسپاسم، قرص‌ های ضد تهوع و غیره است .که به‌ همراه داشتن آن بسیار کاربردی و ضروری است. چون اگر اتفاقی جزئی در سفر پیش بیاید به‌ راحتی می‌ توانید با استفاده از موارد داخل این جعبه مشکل را برطرف کنید. جعبه بقا نیز بسیار ضروری است که در آن از آتش‌ زنه، انبردست، آچار، قطب‌ نما، اره و غیره وجود دارد و می‌ توانید در صورت نیاز از آن‌ ها استفاده کنید.

 1. وسایل آشپزی در طبیعت

گاهی اوقات ممکن است شما غذاهای آماده و کنسرو شده را دوست نداشته باشید و قصدتان این باشد در طبیعت آشپزی کنید. بنابراین باید لوازم ضروری و ابتدایی آشپزی را به‌ همراه داشته باشید. اما سعی کنید در هنگام خرید کردن انتخاب هوشمندانه‌ ای داشته باشید و به سراغ وسایلی بروید که وزن کمی دارند، جای کمی را اشغال می‌ کنند و بسته‌ بندی کردن آن‌ ها نیز آسان و مناسب است. کیفیت وسایل را نیز مد نظر داشته باشید.  برای این کار می‌ توانید یک ماهیتابه در اندازه متوسط، قابلمه در اندازه متوسط، اجاق سفری، دم کن، کفگیر، قاشق، ملاقه، دربازکن قوطی، چاقو، تعدادی لیوان، قهوه‌ جوش و کتری و تعدادی بشقاب یا ظرف برای سرو کردن غذا را بخرید.

 1. چراغ‌ قوه

با وجودی که برخی افراد ترجیح می‌ دهند از نور فلاش موبایل خودشان استفاده کنند، اما داشتن چراغ‌ قوه چیز دیگری است به‌ ویژه در مکان‌ هایی مانند جنگل‌ ها و کویر بسیار مورد استفاده قرار می‌ گیرد. چراغ قوه‌ ها در اندازه‌ ها و سایزهای مختلفی هستند و شما می‌ توانید نوع مورد نظر خودتان را از بین آن‌ ها انتخاب کنید. چون گاهی اوقات نور گوشی جواب‌ گو نخواهد بود.

 1. وسایل مورد نیاز برای شهر گردی

وسایل مورد نیاز برای سفرهای شهر گردی، باستان گردی و تاریخ گردی بسیار کم‌ تر از وسایل طبیعت گردی است. به ویژه اگر محل اقامت شما در هتل یا اقامتگاه های بوم گردی باشد. در این‌ گونه مواقع معمولا کارت پول، کارت شناسایی، مقداری پول نقد، داشتن لوازم بهداشتی شخصی و غیر مورد نیاز است. می‌ توانید به‌ جای کوله‌ ها و کیسه‌ های سفری از ساک و چمدان استفاده کنید. وسایل مورد استفاده در سفر شما نیز بستگی به تعداد افراد خانواده دارد. اگر کودک یا نوزادی به‌ همراه دارید، قطعاً وسایل شخصی شما نیز بیش تر خواهد بود یا اگر بیمار یا سالمند به‌ همراه شما باشد، حتماً باید لوازم بهداشت فردی، داروها و غیره او را به‌ همراه داشته باشید. از طرفی وسایلی که برای سفرهای هوایی مورد استفاده قرار می‌ گیرد با وسایل سفرهای زمینی متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X