زیرانداز گلیمی

✓ زیرانداز گلیمی؛

نام گلیم به گوش تمامی ما خورده است. به گونه ای عمومی و جامع تمامی ما می دانیم که اصلاً گلیم چیست و چه کاربردی دارد! حال ما در این متن از ویرا سفر تصمیم بر آن داریم که شما را کمی بیشتر با این محصول آشنا سازیم. گلیم گونه ای از فرش است و به عنوان زیرانداز مورد استفاده قرار می گیرد. حال آن که کمتر فردی است که دقیقاً بداند گلیم چیست! یا آن که نسبت به کاربردهای آن علم داشته باشد. گلیم محصولی است دست بافته که از جاجیم کمتر و کمی از فرش بیشتر پرز دارد. گلیم چون جاجیم از هنرهای اصیل و چَشم نواز ایرانی محسوب می شود که اغلب به واسطه ی زنان روستایی و عشایری و از پشم حیوانات چون؛ گوسفند، بز و… تهیه می گردد. گلیم ها گاهاً با مخلوطی از پشم گوسفند و موی بز تهیه می شود. هم اکنون گلیم ها با نخ های پنبه ای و حتی نخ های مصنوعی و نیز با اکتفا به رنگ های شیمیایی بافته می گردند. بهتر است این گونه بگوییم که گلیم ناشی از در هم تنیدن نخ های تار و پود می باشد که اغلب تار آن پنبه، پشم، ابریشم است و پود آن از پشم به همراه ابریشم است.

✓ نگاهی به گلیم و چگونه بافته شدن آن؛

در قسمت مقدمه متن تا حدودی با این موضوع آشنا شدیم که این محصول چیست! حال بهتر است کمی به شیوه ی بافته شدن گلیم بپردازیم. به گونه ای جامع گلیم های ایرانی به دو شیوه ی پودگذاری و پودپیچی تهیه می شود. در شیوه پودگذاری تنها از نخ های تار و پود به منظور بافت آن بهره گرفته می شود. نخ های تار همان ها می باشند که اصطلاحاً بدان چله اطلاق می شود. در این شیوه نخ های پود از قسمت پایینی و از قسمت بالایی تار رد خواهد شد. حال آن که نخ های پود رنگی می ‌باشند و نقش های چَشم نوازی را برروی گلیم خلق می کنند. بدین نوع از گلیم ها، گلیم های ساده یا آن که تخت گفته می شود. به علّت آن که این گلیم ها پشت و رو نخواهند داشت و می توان از هر دو سوی آن بهره گرفت به همین دلیل است که بدان ها دورو گفته می شود. شیوه بعد، شیوه پودپیچی می باشد که ضمن آن علاوه بر تار و پود از پود نازک دیگری بهره گرفته می شود. به گونه ای که پودها از میانه های تارها عبور خواهند کرد و سپس پودی نازک از میانه های آن عبور می کند و نهایتاً پود نازک از وسط آنها رد می گردد. حال آنها را چون قالی آنقدر می کوبند تا تارها و پودها در همدیگر تنیده شده و یک گلیم یک دست به وجود آید. این شیوه، به شیوه بافت قالی بسیار شبیه است و از این جهت حد میانه گلیم بافی و قالی بافی در نظر گرفته می شود.

✓ نگاهی به انواع زیرانداز گلیم؛

گلیم های ایرانی طرح ها و نقش و نگارهای بسیاری را در بر می گیرد. این قبیل از طرح ها و نقش ها یا در شکل های هندسی چون؛ لوزی، سه گوش، چهارگوش، شش گوشه و یا آن که در اقسام گوناگون گل، اقسام گوناگون بوته، ترمه، اقسام مختلف حیوانات اهلی و درنده و… نقش می بندد. گلیم های سرزمین ایران از شهرهای مختلفی سر بر می آورد. حال آن که گلیم های منطقه های گوناگون ایران در طبقه بندی های؛ لری، هرسین، سنه، خمسه، پارچه ای، افشار یا آن که بلوچ و همچنین قشقایی و… جای میگیرد.

✓ کاربرد های مختلف گلیم؛

بافت گلیم از گذشته های بسیار دور در کشور ما رواج داشته است. ولیکن گلیم در بطن کشورهای دیگر چون؛ افغانستان، پاکستان، چین، هند و حتی در دیگر مناطق خاورمیانه هم بافته می گردد. انسان از زمان های بسیار دور دست از پوست حیوان ها به منظور گرم نمودن و تحت عنوان زیرانداز استفاده می نموده است. ولیکن اندک اندک عامه ریسیدن پشم را فرا گرفتند و آن را متوجه شدند که می توانند با پشم حیوانات اهلی و مبدل ساختن آن به نخ و پس از بافتن نخ ها به همدیگر، از وسیله های دیگری به منظور گرم نمودن یا با نام زیرانداز بهره گیرند.

گلیم در واقع از جمله قدیمی ترین صنایع دستی محسوب می شود که مردم توانستند آن را ببافند و تاریخچه آن به گونه ای تقریبی و نه آن که کاملاً دقیق به ساکنان فلات ایران و دشت های همجوار ایران باز می گردد. ابتدایی ترین بافت ها به واسطه ی آدمی به دست آمده است که منوط بر هشت هزار سال پیش است. با این حال تاریخچه دقیق زیرانداز گلیم چندان مشخص نیست ولیکن کهن ترین گلیم بافته شده در کشور مصر باستان کشف گردیده است. پیشینه گلیم از قالی بیشتر می باشد و قالی به عبارتی نوع پیشرفته گلیم است.

کلّیه ی گلیم ها چون قالی بر روی دار تکامل می یابند و کاربرد آن در هر یک از مناطق ایران از هم دیگر متنوع است. هم اکنون تنها از گلیم تحت عنوان زیرانداز که بیشتر جهات تزئینی به خود گرفته است، استفاده می شود. گلیم می تواند به زیبایی و طراوت خانه های شما بی افزاید و منجر خواهد شد خانه ی شما روح تازه ای پیدا کند. حال ممکن است که شما گلیم را به عنوان یک زیر سفره در خانه های اطرافیان خود مشاهده کنید. از سویی هم آن نیز به عنوان یک سجاده و جوال می تواند دارای کاربرد باشد.

✓ و در پایان؛

دوستان عزیز ما در مجموعه ویرا سفر همواره در تلاش هستیم بهترین ها و زیباترین ها را در اختیار شما قرار دهیم. درست است، زیرانداز ها انواع مختلفی را در بطن خود جای می دهد. نیز ما سعی می کنیم که انواع آن را تهیه و در اختیار شما قرار دهیم. گاهاً ممکن است شما مایل باشید که اطلاعات بیشتری نسبت به زیرانداز و قیمت مربوط بدان به دست آورید، این گونه شما خواهید توانست با کارشناسان بخش فروش ما ارتباط برقرار کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید. این چنین است که می توانید به تمامی اهداف خود دست پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
tell